Netradiční vodní prvky

Mnozí majitelé zahrad si svůj pozemek bez vody ani nedokáží představit. Vždyť voda dodává celé kompozici na zajímavosti. Kromě estetických vlastností oceňujeme také její funkci při zvyšování vlhkosti vzduchu, ale zároveň umožňuje chov ryb a pěstování vodních rostlin.

Netradiční vodní prvky se uplatní především v minimalistické zahradě.

Netradiční vodní prvky se uplatní především v minimalistické zahradě.

Typ vodního prvku bývá volen s ohledem na celkový koncept zahrady. Zatímco v přírodní zahradě najde své místo přírodní jezírko, moderní rodina s okrasnou zahradou zase ocení koupací biotop, který hrdě nahradí klasický bazén. Pokud jde o vodu, fantazii se meze nekladou. Právě vodní prvky nám umožňují zajímavou seberealizaci.

Voda v pohybu

Pokud máte na zahradě jezírek více, propojte jejich hladiny pomocí potůčku. Ten do zahrady vnese příjemný zvuk a pohyb. Pokud nemáte na vodní prvek dost místa, začleňte do klidného koutu zahrady malou fontánku. V historických anglických či italských manýristických zahradách se často setkáte s vodními hrami, které byly vytvořeny opravdovými mistry. Po příchodu k vodní hladině se po sešlápnutí dlaždice spustily vodotrysky nebo jiné hry, které měly publikum pobavit. Dnes si rozhodně s takto velkolepými efekty nemusíme dělat hlavu.

Malé vodní prvky

Do malých zahrad se perfektně hodí malá ptačí pítka. Volte raději minimalistické kamenné nebo betonové typy bez ozdob a složitých detailů. V jednoduchosti je krása, což platí i u vodních prvků. Ptačí pítko nemusí sloužit pouze svému prvotnímu účelu. Klidná hladina funguje jako zrcadlo, ve kterém se odráží okolní vegetace, proto tento prvek umístěte poblíž rostlin se zajímavou strukturou listů.

Netradiční vodní prvky