Nostalgie babího léta

Rubrika: Trvalky

Koncem léta jásavé barvy vrcholné sezony v přírodě ustupují a začínají převládat odlišné barevné odstíny. Tato změna se promítne i do zahradních výsadeb.

Trvalky, které nyní rozkvétají, jako třeba vytrvalé astry, chryzantémy nebo vysoké japonské sasanky, mají tlumené barvy. Aby zahrada nevypadala příliš fádně, rozzařte ji žlutě kvetoucími rostlinami. Se studenými tóny fialové a růžové vytvoří velice pěknou kombinaci.

Nostalgie babího léta

Nostalgie babího léta

1 Vytrvalé astry Pokud nevíte, pro které odrůdy vytrvalých aster se rozhodnout, udělejte to jako majitelé tohoto záhonu – vysaďte si je všechny. Vidíte, jak se jednotlivé odstíny fialové a lila barvy krásně doplňují? Jediné, co budete potřebovat, je dostatek prostoru.2 Veselé třapatky Jásavé zlaté třapatky (Rudbeckia fulgida) s výrazným černým středem tvoří krásný doplněk k jemným chladným odstínům aster. Pocházejí ze severoamerických prérií, proto jim na zahradě dopřejte dost místa, aby mohly naplno vyniknout.3 Cizokrajná kniphofie Poměrně běžné trvalky spojuje s tvarově i barevně exotickou kniphofií z jižní Afriky především stejný nárok na sušší propustný substrát. Podobná zajímavá rostlina by měla zdobit každý větší zahradní celek. V zahradnictví jistě najdete mnoho neokoukaných druhů – zkuste jim dát při výběru šanci.
4 Kontrastní jehličnany S jehličnany je nutné umět zacházet. Všimněte si, jak dovedně zlatožlutá zakrslá borovice odděluje žlutou a fialovou plochu výsadby, které by vedle sebe vypadaly úplně jinak. Další zlatavý akcent obstarají umně umístěné túje. Partii korunuje kolekce několika druhů tmavých borovic – blatky, osinaté a černé.5 Načechraná ruj A aby těch jehličnanů nebylo pro pozorovatele moc, odlehčili je tvůrci zahrady narůžovělým obláčkem ruje vlasaté. Neobvyklá květenství tohoto trochu opomíjeného listnáče ozdobí zahradu, využít je ale můžete i při aranžování kytic. Jde se o docela odolnou dřevinu pro teplejší stanoviště.6… něco navíc Tento záhon je pohledově příjemný díky barvám, ale i mírnému vyvýšení nad úroveň okolního terénu. Tím, že květiny nerostou přímo u vašich nohou, ale o trochu výš, jste do barevné kompozice vtaženi mnohem intenzivněji. Nepravidelná kamenná zídka tvoří navíc krásný kontrast k barevně jemné výsadbě.

FOTO: PROFIMEDIA.CZ

Nostalgie babího léta