Novinky pro zeleninovou zahradu

V nabídce zahradnický center i internetových obchodů se rok co rok objevují semena nových odrůd. Letos mezi nimi najdete třeba XXL rajče nebo mexické okurky.


XXL rajčata

Třešňová rajčata jsou sice velmi oblíbená, ale chcete-li je sušit nebo z nich připravit kečupy, nejsou pro to nejvhodnější. Pak mnohem více oceníte novinku – tyčkové rajče BIG MAMA F1, které má opravdu XXL velké, až čtvrtkilogramové masité plody s menším množstvím šťávy. Jsou podlouhlé a válcovité s typickou špičkou, krásně vybarvené, na povrchu hladké a lesklé a také výborně chutnají. Hodí se k přípravě kečupu, salsy a omáček, na něž se dříve používala klasická keříková rajčata.


Ideální na pesto

Nová výrazně aromatická bazalka, ceněná také pro svou chuť, se jmenuje PESTO. Je vhodná – jak jinak – pro přípravu pesta, ale i do zeleninových salátů a omáček. Pevná, dobře větvená rostlina s listem typu genovese dorůstá do výšky až čtyřicet pět centimetrů. Kromě chutných listů překvapí i dvoubarevnými a hezkými květy.

Cukrový meloun

Cukrové melouny jsou na pěstování méně náročné než vodní. Máte-li na zahradě teplé a slunečné místo, bude se jim tam dařit. Zvolte však některou z raných odrůd – HALONA F1 je asi nejranější ze všech cukrových melounů na trhu. Velké kulovité plody dorůstají do hmotnosti až dva kilogramy. Mají oranžovou, aromatickou, sladkou a velice chutnou dužninu. Plody dozrávají již v polovině července.


Meloun, nebo melounek?

RICH SWEETNESS není meloun, ale melounek s oválnými plody malými asi jako vejce. Ovšem na jedné rostlině jich dozrává opravdu hodně. Mají hladkou a lesklou slupku, v době zralosti se vybarvují ze zelené do červenohnědé barvy s typickými žlutými pruhy. Dužina je tenčí, sladká a výrazně aromatická.


Mexická okurka

Plody mexické okurky (Melothria scabra, syn. Zehneria scabra) vypadají jako miniaturní vodní meloun. Vždyť také jejich anglický název zní mouse meloun, tedy myší meloun. Tato nenáročná rostlina má liánovitý růst, pěstuje se ale jako klasická okurka nakládačka. Slupka plodu je tužší, dužina se semeny nakyslá. Plody se hodí do letních salátů, můžete je i zavařovat ve sladkokyselém nálevu.


Kukuřice na nakládání

Máte rádi nakládané nebo mražené baby-kukuřice? Pak si vysaďte na zahradu odrůdu MINIGOLD, určenou hlavně ke sklizni mladých a nedozrálých klasů na konzervování. Rostlina dorůstá do výšky skoro dva metry a tvoří čtyři, někdy i pět klasů. Potřebuje teplé a plně osluněné místo, sklízejte ji zavčasu – už tehdy, když se na vrcholu klasu objevují první takzvané vousy blizen. Tehdy jsou nejsladší a nejjemnější.

Pro pěstování na balkonech

Bazalka MINETTE má drobné sytě zelené listy a také výraznou vůni i chuť. Tvoří nízké kulovité keříky pravidelného tvaru. Pozdě kvete, což prodlužuje dobu sklizně, po otrhání ale zase rychle obroste. Hodí se i pro pěstování v nádobách, na balkónech a terasách.


Máte rádi cukety?

Tak trochu jinou cuketu budete pěstovat, když si objednáte novou odrůdu SHOOTING STAR F1. Jde o pnoucí rostlinu, která má delší stonky a můžete ji vést po opoře jako okurky hadovky nebo rajčata. Hodí se tedy i do malých zahrad. Štíhlé plody se zlatožlutou slupkou sklízejte ještě malé, to jsou jemné a křehké. Navíc sklizní nutíte roslinu plodit stále další a další cukety.


Japonská ředkev

Japonská ředkev nutně nemusí mít podobu až třiceticentimetrových bílých kořenů. Odrůda ACORD má ale bulvu kulovitou o průměru zhruba patnáct centimetrů. Její sněhově bílá dužina je jemná, šťavnatá a chutná. Ředkev nepraská, bulvy můžete sklízet v dlouhém časovém období, konzumovat se dají už v době, kdy mají jen pět centimetrů.


Krátká hadovka

Krátké okurky hadovky bez semen uvnitř jsou stále populárnější. Ovšem jen PONY F1 je skutečná mini hadovka. Sklízíte středně zelené plody o délce dvanáct až patnáct centimetrů. Za jedním listem vyrůstají zpravidla dvě až čtyři okurky. Rostlina je výhradně samičí a doporučuje se pěstovat ve sklenících a fóliových krytech.

 

Peter Gajdoštin, foto www.dobrasemena.cz

Novinky pro zeleninovou zahradu