Je libo angurii, či čarokvítky?

Rádi zkoušíte všelijaké novinky? Česká firma Permasemínka zařadila do kolekce semínek na sezónu 2024 hned dvě zajímavé položky. A pozor, nemyslete si, že jde o e-shop, který semínka pouze přeprodává – Permasemínka se pěstují a množí v Pňovicích, na rodinné farmě Marka Kvapila, který se snaží dělat i semínkovou osvětu.

Permasemínka

Permasemínka

První novinkou v nabídce je nová, vylepšená odrůda okurky angurie (Cucumis anguria). Čím vyniká? Má větší plody s menším obsahem semen, což pozitivně ovlivňuje její chuť, dá se déle sklízet a déle si uchovává křupavou konzistenci plodů. Ty můžete jíst syrové, nakládat, kvasit… záleží na vás.

Oproti angurii, kterou nabízí Permasemínka už řadu let, slibuje vylepšená forma výrazně větší výnosy. Ve srovnání s běžnými okurkami se také může pochlubit větší odolnosti vůči plísni okurkové. A milý bonus? Plody mají dlouhé stopky, takže je snáze vytáhnete z takzvaného zeláku.

Druhá slibovaná novinka v sortimentu potěší současně oči i žaludek: jedná se o čarokvítky, neboli macešku drobnokvětou (též violku rohatou). Tato pestrobarevná jedlá maceška vám vykouzlí čarokrásnou zahrádku, a ještě s ní můžete zazářit v kuchyni. Jedná se o samovýsevnou a půdokryvnou trvalku, která se hodí do truhlíků a květináčů. Mladé listy a poupata se používají k zahuštění polévek, syrové květy vám zase vylepší salát či dezert. Z listů si navíc můžete připravit čaj. Jedná se o velmi pestré osivo, můžete ho tedy použít i jako šlechtitelský materiál pro selekci nových odrůd, pokud máte takové ambice… 

Je libo angurii, či čarokvítky?