Plevel v trávníku

Pokud patříte mezi pyšné majitele pěstěného okrasného trávníku, jistě jste již mnohokrát řešili problematiku výskytu plevelů v trávníku. Mezi nezvané návštěvníky zeleného koberce patří dvouděložné rostliny, ale také některé expanzivně rostoucí druhy trav, mezi které patří třeba pýr plazivý či lipnice roční. Pojďme se podívat, jak s plevelem v trávníku zaručeně zatočíte.

Vypichovač plevelů pomůže spíše při menším výskytu.

Vypichovač plevelů pomůže spíše při menším výskytu.

Do skupiny plevelných rostlin patří všechny druhy, které narušují fungování trávníku a omezují i jeho vzhledové vlastnosti. Zatímco v květnaté louce jsou tyto druhy vítány, protože zlepšují jeho estetickou působnost, druhovou diverzitu a ekologickou stabilitu, v intenzivně udržovaném trávníku k této otázce přistupujeme zcela jinak. Intenzivní trávník se skládá pouze z kulturních druhů trav, které jsou z botanického hlediska jednoděložné. Tento fakt je při hubení dvouděložných plevelů stěžejní. Většina herbicidů je totiž zaměřena na likvidaci dvouděložných rostlin.

Jak si pomoci

Smetanka lékařská po zásahu selektivního herbicidu.

Smetanka lékařská po zásahu selektivního herbicidu.

Mezi nejúčinnější prostředky používané při údržbě trávníku patří selektivní herbicidy. Na trhu jich seženete celou řadu. Pomocí chemických přípravků si hravě poradíte i s lipnicí roční. Mezi častý plevel v okrasném trávníku patří také rychle se šířící pýr plazivý. Pokud tohoto záškodníka objevíte včas, lze ho zlikvidovat lokálním postřikem totálního herbicidu. Při tomto zásahu ovšem dávejte pozor, aby nedošlo k rozšíření herbicidu i na okolní porost. Rostliny pýru můžete také při malém výskytu opatrně pomazat štětcem, který minimalizuje poškození okolního trávníku. Dobrou prevencí výskytu dvouděložných plevelů je také vertikutace a hnojení trávníkovým hnojivem.

Pokud nechcete používat chemii

Zvláště v přírodních zahradách je používání chemických přípravků vyloučeno. Pomoct si můžete zahradnickou lopatkou nebo teleskopickým vytrhávačem plevelů. Jistou prevencí je také pravidelná seč a podpora zapojení trávníku. Plevele se nejrychleji vyvíjí na nezapojeném trávníku. Pokud dojde k poškození porostu, plochu urychleně osejte, po vzejití posečte a pohnojte, abyste podpořili růst travních rostlinek.

FOTO: SHUTTERSTOCK

Plevel v trávníku

Plevel v trávníku