Poslední úklid zahrady

Vyhrabat, zamést, zkompostovat, umýt, odnést do sklepa… poslední dny sezony patří v zahradě úklidu. Víte, jak si ho zjednodušit?

Pokud jste se postarali o rostliny, sklidili úrodu a odnesli nábytek do kůlny či sklepa, ještě několikrát vyhrabejte listí z trávníku, umyjte terasy, chodníky a nářadí. Teprve pak bude zahrada připravená na zimu.

 

Listí a trávník

Protože je letošní podzim teplejší, než bývá obvyklé, ještě začátkem listopadu ho naposledy posečte. Doporučená výška se pohybuje mezi pěti až šesti centimetry. Nižší výšku zvolte, pokud bude třeba kvůli častým dešťům mokrý, nižší na suchá místa. Můžete ho také postříkat přípravky proti zimním plísním anebo poprášit trochou kompostu. Vždy to dělejte přes síto, ať nemáte na zahradě nevzhledné velké kusy.

Shrabte z něj také listí, a opakujte to, dokud bude na plochu padat stále nové. Jinak se pod ním vytvoří plíseň, která by ho mohla poškodit. Použít můžete samozřejmě hrábě, ale rychleji to zvládnete s vysavačem anebo fukarem. Hrábě si vezměte ideálně dřevěné nebo plastové, protože jsou pružné a trávník nepoškodí. Pokud z něj ale potřebujete vyhrabat mech, sáhněte po těch provzdušňovacích – mají ostré, špičaté a lehce zahnuté nože a vytáhnou ho, stejně jako další plevel. Snadno jimi prokypříte půdu a také upravíte záhony.
Chcete-li si práci ušetřit, pomůže vám s tím vysavač nebo fukar. Nejde o dva přístroje, ale jeden, kde si volíte mezi těmito funkcemi. Vysavač je pohodlnější, protože listí, zbytky trávy a drobné větvičky se vám zachytí nadrcené ve sběrném vaku a stačí je vysypat na kompost. Nemusíte mít ani obavy o drobné a užitečné živočichy, tedy pokud si zakoupíte model s takzvaným injektorem, díky němuž se hmyz dostane přímo do sběrného vaku. Anebo zvolte funkci fukaru, kdy proudem vzduchu shromážděte listí na jednu hromadu a pak napytlujete nebo odvezete na kompost. Fukar se vám po uklizení zahrady nevyplatí zazimovávat, pravděpodobně ho budete používat až do jara. Snadno s ním totiž odfouknete čerstvě napadaný sníh s z chodníků, cest, parkovacího stání a dalších ploch.

Kompostování v zimě

Nepřestávejte ani s kompostováním. S poslední sečí trávy a shrabaným listím tak můžete ideálně střídat vrstvy zeleného dusíkatého odpadu se suchým hnědým uhlíkatým materiálem. Platí také, že čím víc odpadu zde před nástupem zimy nahromadíte, tím lépe. Aerobní bakterie, žížaly a půdní organismy se ukrývají před chladem hlouběji v kompostu, kde je tepleji. Proces kompostování probíhá po celý rok, výjimkou není ani zima, i když se během ní výrazně zpomalí. I když budete do kompostu i nadále nosit zbytky z kuchyně, nezahrabávejte je hluboko a ani kompost nepřekopávejte, proces rozkladu by se tak zastavil. Dokonce z okolí kompostéru neodstraňujete ani napadaný sníh, působí jako izolant a pomáhá uvnitř udržovat teplo.

Na mytí teras i nářadí

Kyblík s teplou vodou nebo zahradní hadice vám samozřejmě k umytí hrábí a vytření terasy stačí, ale jednodušší to bude s vysokotlakým čističem. Až když si ho pořídíte, zjistíte, jak moc je užitečný. Při výběru vysokotlaké myčky se dívejte především na uváděný tlak a průtok. Čím vyšší bude jejich hodnota, tím lepší výsledek. A čím větší průtok, tím bude práce rychlejší. Pokud potřebujete jen občas umýt terasu, kolečko nebo auto, nemusíte utrácet za velmi výkonný model, bude vám vyhovovat tlaková myčka nižší nebo střední kategorie. K péči o nářadí využijete variabilní nástavec, který je schopný střídat různé druhy paprsku vody, například bodový, rotační nebo plochý, snadno umyjete i květináče a truhlíky, rýče, lopaty, hrábě, kolečko a podobně. K odstranění jemných nečistot a skvrn pak můžete využít mycí kartáč.

Při mytí chodníků a cest paprskem vody miřte téměř kolmo k povrchu dlaždic a čistěte ho ze vzdálenosti zhruba dvacet až třicet centimetrů. Wapka si poradí nejen s běžnými nečistotami na dlažbě, schodech či parkovacím stání, ale například i s mechem. Ten roste na povrchu dlažby zpravidla jen ve slabé vrstvě, ale mnohem častěji bývá pevně usazený ve spárách či pórech přírodního kamene. Proud vody z tlakového čističe si s ním poradí.

Kam vše uklidit

Pokud chcete do sklepa nebo zahradního domku uklidit nábytek, sklizené ovoce a zeleninu a ještě nářadí, pomohou vám s tím různé regály a závěsné systémy. Při nákupu regálu je třeba vědět, že tolik oblíbené dřevo se hodí jen do suchých míst. A i sem patří jen výrobky z masivu, dýha je zcela nevhodná. Na výběr bývají police plné nebo laťkové, na trhu najdete i bytelné zásobníky na brambory se spodním vybíráním. Kovové regály s nastavitelnou výškou regálů mají značnou nosnost. Na vlhkých místech je ale ohrožuje koroze, odolnější jsou výrobky z pozinku. Do opravdu vlhkých sklepů se hodí i regály plastové, které ale mají jednu nevýhodu – jejich nosnost je výrazně nižší. Jen pozor, regály by vám neměly zabírat – a platí to nejen pro malé sklepy a domky – celou stěnu. Pamatujte na to, že zde také potřebujete místo na zaparkování sekačky, opření hrábí a rýče, někdy se sem musejí vejít i kola nebo sáňky. Pak je lepší police doplnit závěsnými systémy.

V nabídce firem najdete nejen univerzální výrobky, ale i specializované držáky na lyže či pneumatiky či sady pevných plstěných košíčků či kontejnerů do dílen. Hodně se využívají také sklopné držáky na kola, které umožní uskladnit je i v malém prostoru. Při jejich instalaci myslete i na to, aby na všechno potřebné dosáhly i ženy a větší děti. Zavěšování třeba kol je dost náročné, ale provádí se daleko častěji než ukládání zimních pneumatik, proto by držák měl být níže, naopak pneumatiky mohou být zavěšeny výš.

 

 

Magdaléna Krajmerová

Poslední úklid zahrady