Prérijní záhony pro náročné

Trvalkové záhony si většina zahrádkářů spojuje s častou údržbou, každodenní zálivkou a častým pletím. Ovšem nemusí tomu tak být úplně pokaždé. Zaneprázdněný zahrádkář jistě uvítá nenáročné trvalkové výsadby inspirované severoamerickou prérií, které jsou dnes oblíbené i ve veřejné zeleni. Pokud správně nakombinujete druhy, překvapí vás záplava pestrých květů i minimální péče během celého roku.

Prérijní záhony jsou pastvou pro oči.

Prérijní záhony jsou pastvou pro oči.

Tento typ výsadeb se hodí především na slunná a vysýchavá stanoviště. Abyste si jejich krásu užili plnými doušky, věnujte jim plochu alespoň deset metrů čtverečních. Prérijní záhony jsou krásné po celý rok. V předjaří rozkvetou cibulnaté a hlíznaté druhy, v létě se pak rozehraje symfonie pestrých druhů plného léta, na podzim a v zimě přijdou na řadu trvalky s okrasnými semeníky a okrasné trávy.

Péče o záhony

V záhonech se uplatní především suchovzdorné trvalky.

V záhonech se uplatní především suchovzdorné trvalky.

Záhony jsou efektní i při minimální údržbě. Ovšem aby vše fungovalo, jak má, musíte věnovat dostatečnou pozornost výběru vhodných druhů. Po výsadbě je nutná zálivka alespoň do doby, než trvalky zakoření. Na jaře vás pak čeká seříznutí všech odumřelých částí trvalek a okrasných trav a během roku spíše kontrolujte, zda se v záhonu neusídlily náletové dřeviny. Dobře založené prérijní záhony si žijí vlastním životem, proto se připravte na každoroční překvapení. Mezi rostlinami totiž fungují poměrně dynamické vztahy. Méně konkurenceschopné rostliny jsou časem vystřídány těmi expanzivnějšími a čas od času je třeba mírně zkrotit přesévající se druhy, které by mohly vytlačovat své sousedy.

FOTO: SHUTTERSTOCK

Prérijní záhony pro náročné

Prérijní záhony pro náročné