Přichází doba macešek

Od poloviny září a v průběhu října ovládnou květinářství a zahradnictví nádherné, ale přesto skromné, macešky. Violka rohatá (Viola cornuta) a její velkokvětá kolegyně, violka zahradní (V. x wittrockiana) patří do skupiny dvouletých rostlin, které dopřejí zahradám barvy dokonce i přes zimu. Jemné květy v úžasných barevných kombinacích osvěží také truhlíky a nádoby na terase, podzimní venkovní dekorace a díky tomu, že jsou jedlé, se uplatní také jako jedlé květy v kuchyni.

Violka rohatá dlouho a bohatě kvete.

Violka rohatá dlouho a bohatě kvete.

Aby macešky vykvetly již na podzim, je třeba je vysít již v polovině července. Jakmile mají rostlinky několik lístků, je na čase je přepíchat do sadbovače. Na podzim se vysazují na finální stanoviště většinou již ve chvíli, kdy mají alespoň jeden květ.

Současné možnosti uplatnění

Dříve byla maceška všeobecně považována za typickou květinu pro výsadbu na hřbitovech, z těchto mnoho let zažitých okovů se pomalu dostává a získává zasloužené místo i v moderní zahradní architektuře. Skvěle se uplatní v zahradách venkovské ho stylu, ale své místo má také ve veřejné zeleni, kde má její použití již mnohaletou tradici. Jemnými květy macešek rozhodně nepohrdnou ani moderní koncepty zahrad, v nichž nachází místo především jako podzimní a zimní kvetoucí dekorace spolu s jinými rostlinami.

Krásné kultivary

Květy macešek zaujmou také v podzimních dekoracích.

Květy macešek zaujmou také v podzimních dekoracích.

Na maceškách je nejkrásnější jejich různorodost. Kromě jednoduchých květů, lze sehnat také plnokvěté formy. Barevná škála je prakticky neomezená. Pohybuje se v odstínech bílé, krémové, růžové, červené, žluté, dokonce i zelené a temně fialové. V ornamentálních výsadbách se skvěle kombinují oba druhy, kde velké květy violky zahradní vytvářejí s jemnou texturou violek rohatých zajímavý tvarový kontrast. Mnohé semenářské firmy se přímo specializují na šlechtění macešek a nabízejí jejich specifické řady a barevné kolekce. Atraktivně působí i pestrobarevné kolekce, ve kterých máte k dispozici celou řadu barevných kultivarů

Ukázka kolekcí – Viola cornuta

Viola cornuta Endurio F1 – polopřev islé violky vhodné do závěsných košů

Viola cornuta Deltini F1 – kompaktní macešky pro záhonovou výsadbu

Viola cornuta Rocki F1 – kolekce čítající až 38 různých barev, kompaktní růst

Ukázka kolekcí – Viola x wittrockiana

Viola x wittrockiana Colossus F1 – kompaktní kultivary s velkými květy

Viola x wittrockiana Delta F1 – pestrá nabídka barev, rané kvetení

Viola x wittrockiana Cats F1 – krásné květy se zajímavou černou kresbou ve středu květu

Viola x wittrockiana Mariposa F1 – velké květy, vhodné pro výsadbu do květináčů

FOTO: SHUTTERSTOCK

Přichází doba macešek

Přichází doba macešek