Přírodní zahrada

Ještě před deseti lety byste tuto zahradu poznali jen těžko. Dominovaly jí okrasné dřeviny, které si nemohly růst jen tak samy od sebe a vyžadovaly pravidelný řez, což majitelům časem přestalo vyhovovat. Zahrada se tak z ryze okrasné změnila na přírodní.

Protože má majitelka zvláštní zálibu v pestrých květinách, které dokáží růst bez větších zásahů samy, nově pojala zahradu jako přírodní. Ta vyžaduje nejen méně péče, ale během roku se mění a není jednotvárná. Sem tam se v záhonech objeví i nějaká planá rostlina, jejíž přítomnost zde není nežádoucí. Druhy, které jsou schopny se samovolně přesévat, tady hrají důležitou roli. Původně okrasný trávník sice majitelé stále pravidelně sečou, ale jeho součástí jsou už dávno drobné květiny, které zvyšují odolnost porostu vůči suchu i sešlapání.

Divoké trvalkové záhony jsou užitečné i pro opylovače.

Každý centimetr dobrý

Ačkoli zahrada vypadá poměrně velká, ve skutečnosti tomu tak není. Pouhých pět set metrů čtverečních ovšem rodina využila do posledního centimetru, nenajdete zde ani kousek místa, který by ležel ladem. Prostor se člení do několika tematických částí, které jsou sice pohledově částečně odcloněné, ale zároveň tvoří jeden celek. Díky tomu zahrada působí mnohem větší, než ve skutečnosti je.

Poblíž domu se nachází polostinná odpočinková terasa s posezením, kterou obklopují květinové záhony se solitérní jabloní. Rostliny jsou vybírány s ohledem na hmyzí opylovače, kteří zde během celé sezony hledají nektar. Ve vzdáleném koutu pozemku vznikl druhově pestrý lékárenský záhon, který funguje i bez častých zásahů majitelů. Na něj pak navazuje okrasné jezírko, kde v posledních letech žije pár indických běžců, který hlídá a redukuje počet žravých housenek a slimáků na celém pozemku.

Živočichové jsou v přírodní zahradě důležití, vytvářejí zde ekologickou rovnováhu. I proto se tady při údržbě a v boji s chorobami a škůdci nepoužívají žádné přípravky na syntetické bázi.

Bylinky v hlavní roli

Bylinky najdete i na dalších místech. V malém ovocném sadu, který navazuje na užitkovou zahradu, plní i praktickou úlohu. Rostou totiž v přímé blízkosti zeleninových záhonů a odpuzují tady obtížné škůdce. Léčivé rostliny najdete dokonce i v trvalkových záhonech nebo ve spárách dlažby na terase, kde se samy vysemenily. Majitelka je využívá na výrobu přírodní kosmetiky, kořenicích směsí i různých bylinkových dárků, takže jejich množství se bude i do budoucna stále zvyšovat.

Ačkoliv je zahrada opravdu malá, vešlo se sem i několik ovocných stromů.

Z vlastní zahrady

V nejvzdálenější části zahrady se pěstuje zelenina, od loňského roku kvůli praktičnosti na vyvýšených záhonech. Dřevěná prkna udržují zálivkovou vodu v místech, kde je třeba, neboť nemůže stéci do uliček. Navíc se o takové záhony i mnohem lépe pečuje, jsou lépe přístupné. Ve skleníku si pak majitelé vypěstují veškerou zeleninovou a bylinkovou sadbu, kterou potřebují. Na záhonech také nesmějí chybět různé druhy drobného ovoce.

Kuchyňská zahrádka funguje na zcela přírodních principech, při pěstování zeleniny se tak obejdete bez jakýchkoli syntetických přípravků

Užitečná krása

Majitelé zahrady se řídí zásadou, že vše krásné musí být zároveň i prospěšné. Proto zde nenajdete žádnou drobnost, která by nebyla nějak užitečná. Ačkoliv je tato malá zahrada využita na sto procent, je zde zachována potřebná rovnováha. Díky tomuto přístupu se stále obnovuje kvalita půdy a přibývá množství rostlin a druhů, které lákají stále více hmyzu nejen do připravených domečků a skrýší.

 

Páreček indických běžců žije na této zahradě již několik let. Starají se například o likvidaci slimáků a žravých housenek.

Bylinky i pestré květiny jsou pěstovány na záhonech i v různých nádobách.

 

Přírodní zahrada