Co dělat v říjnu
– Sklízejte poslední zeleninu z venkovních záhonů
– Ošetřete a zalijte jahodiště
– Vyryjte a uložte hlízy kan, jiřinek a mečíků
– Přeneste dovnitř lekníny z mělkých jezírek
– Chraňte vodní hladinu před padajícím listím
– Naposledy posečte trávník
– Hrabejte listí a dávejte ho pod stromy
– Dokončete výsadbu živých plotů
– Zaryjte hnůj či kompost do záhonů, kde je to třeba
– Zapravte zelené hnojení
– Ukládejte kořenovou a košťálovou zeleninu do sklepa
– Zalévejte vysázené jahodníky
– Okopejte záhony s ozimou zeleninou
– Vysazujte trvalky a dřeviny, do poloviny měsíce i tulipány
– Přihnojte okrasné stromy a keře
– Odstraňte z ovocných stromů lepové pásy a desky
– Vypusťte vodu ze závlahového systému
– Naposledy posečte a vyhrabejte trávník
– Důkladně zalijte vřesoviště
– Vysazujte živé ploty
– Vyryjte hlízy jiřinek, dosen a mečíků
– Prostříhejte a namulčujte maliníky
– Doplňte štěpku na cestičky
– Zakládejte kořenovou zeleninu do písku
– Obstarejte si sadbu česneku a před výsadbou ji namořte
-
Nová výsadba = nová půda
Pokud vysazujete podzimní truhlíky z nových rostlin, vždy použijte čerstvou zeminu. Ta původní je už bez potřebných živin, a to…
-
Podzimní kopretina
Podzimní kopretinu (Dendrathema arcticum, syn. Chrysanthemum arcticum) zdobí především jednoduchý květ s výrazným zlatým středem. Nejčastěji se pěstuje kultivar ´Roseum´…
-
Málo známá veleň
Veleň se prodává i pod názvem klasnatka Stautonova (Elsholtzia stauntonii). Kvete velmi pozdě, růžové hrozny dlouhé až dvacet centimetrů se…
-
Jak bojovat proti hryzci
Hryzec vodní – velký hlodavec – dokáže na podzim zničit čerstvě vysázené dřeviny, kterým ukouše kořeny až ke kmínku, takže…
-
Trvanlivé dýně
Dýně nesnesou ani malý pokles teplot pod nulu, proto se musejí včas sklidit. Že jsou dostatečně vyzrálé, poznáte podle zaschlé…
-
Zelené hnojení
Zelené hnojení prospěje sklizeným záhonům nejen v ekozahradě. Pozor ale na správnou volbu plodin. Po brukvovité zelenině, tedy kedlubnách, brokolici,…
-
Ořechy do trouby nepatří
Sušit vlašské ořechy v troubě není vhodné, protože se tak jádra příliš seschnou, scvrknou a mohou i žluknout. Jak tedy postupovat…
-
Než začnete se stavbou vysokého záhonu
Najít správné místo pro vysoký záhon a založit ho bývá složitější než u toho v rovině. Jde o stavbu, která…
-
Řez slivoní
Dřevní pupeny slivoní mají životnost jen rok až dva, proto dochází velmi rychle k vyholování větví. Správný řez je proto…
-
Kdy řízkovat rybízy?
Chcete-li si namnožit a vypěstovat vlastní rybízy, počátkem měsíce ustříhněte u země dlouhé letošní výhony, odstraňte z nich listy a…
-
Listová zelenina
Abyste uchránili listovou zeleninu před prvními mrazíky, přikryjte ji fólií nebo zasypejte listím do výšky asi pěti centimetrů. Tento způsob…
-
Poslední rajčata
Rajčata, která přirozené dozrají na keři, mají vždy lepší chuť. Červenání dosud zelených plodů můžete urychlit takzvanou čepicí – velký…
-
Sklizeň koření
Okolky koření, jako jsou fenykl, anýz či kmín, dozrávají postupně – nejprve hlavní, po čase ty ostatní. Tomu přizpůsobte sklizeň.…
-
Dělení reveně
Pokud nyní rozdělíte a zasadíte reveň, v příštím roce už sklidíte několik použitelných řapíků. Dělí se rostliny staré osm až…
-
Mech v trávníku
Mech se nejčastěji objevuje v příliš utuženém nebo málo hnojeném trávníku. Pokud ho na zahradě objevíte, pokuste se ho důkladně vyhrabat…
-
Když zelenina nedoroste
Pokud vám nestačila dorůst pozdě vysetá zeleniny, tedy nejčastěji salát, ale i podzimní kedlubny či ředkvičky, nevadí, i tak je…
-
Kadeřávek a růžičková kapusta
Kadeřávek a růžičková kapusta na záhonech vydrží i přes zimu, to však platí pouze pro zdravé rostliny. Zbytek zpracujte na…
-
Využití studeného skleníku
V nevytápěném skleníku můžete nechat přezimovat méně citlivé terasové rostliny, jako jsou oleandry, durmany, rozmarýn či levanduli ouškatou. Do bedniček…
-
Choroby vytrvalých aster
Podzimní záhony zdobí hlavně vytrvalé astry novoanglické a novobelgické nebo hvězdnice chlumní (Aster dumosus) s drobnými menšími květy jemných odstínů.…
-
Jak mulčovat maliníky
Maliníky potřebují i na zahradě podobné podmínky jako v lese, odkud pocházejí. Proto je zamulčujte dostatečnou vrstvu humózní kypré polorozložené…
-
Řez slivoní, třešní, meruněk a broskvoní
Mnozí zahrádkáři si nevědí rady s řezem slivoní, třešní, broskvoní a meruněk. Často při něm proto dochází k opakovaným chybám,…
-
8 tipů na netradiční osazení truhlíků
Petúnie, pelargonie a fuchsie zůstávají stále klasikou při osazování truhlíků, s níž se na balkonech setkáte nejčastěji. Jde o známé…
-
Pěstování mrkve a petržele. Je to snadné, ale…
Pěstování mrkve a petržele je poměrně jednoduché, vystačíte si se správně založeným záhonem. Přesto čas od času nejsou zahradníci s…
-
Řez révy vinné
Stejně jako všechny ovocné dřeviny má i réva svůj specifický řez. Pokud je prováděn správně, promítne se do bohaté sklizně.…
-
Pěstování brambor v trávě
Brambory je možné pěstovat i jinak než zažitým způsobem, a to v posečené trávě. Tato téměř zapomenutá technologie pěstování je…
-
Nezapomínejte na letní řez stromů
Ani v letních měsících, kdy jsou stromy plné listů a plodů, nezapomínejte na jejich tvarování. V tomto období se provádí…