Orchideje uprostřed zimy

Rubrika: Pokojové

Od listopadu do začátku jara rozkvétá valná většina orchidejí pěstovaných v bytech. V zimě, kdy je čerstvých květů poskrovnu, nás kvetoucí orchideje potěší dvojnásob. Čeho se ale v tomto období vyvarovat a jak o ně pečovat?

Specifickou skupinu představují orchideje, které se staly vánočním dárkem či pozorností pro sváteční návštěvy.

Právě zakoupené

Specifickou skupinu představují orchideje, které se staly vánočním dárkem či pozorností pro sváteční návštěvy. Orchideje totiž vždy udělají dobrý dojem a jejich nákup je motivován i jistou exkluzivitou. Kdysi byly totiž luxusní vzácností a pocit jisté výjimečnosti je provází i teď, kdy jich jsou v obchodech doslova záplavy. Orchideje (nejčastěji Phalaenopsis) jsou ale také hodně citlivé na nastydnutí, podobně jako třeba vánoční hvězdy. Nemusí jít přitom přímo o namrznutí, orchideje obvykle nesnesou ani teploty blízké nule. Toto nachlazení se u nich však neprojeví bezprostředně jako u vánoční hvězdy náhlým opadem listů, nýbrž postupně. Proto si chorobné příznaky už nikdo s nákupem před třemi týdny zpravidla nespojí. Nastydlé orchideje mají nápadné vodnaté skvrny na listech. Postižená rostlina vypadá jako opařená, její pokožka změkne a dříve pevná tkáň listů povolí. Pokud má ale kořeny v pořádku – jsou bílé, zdravé a se zelenými špičkami – je možné ji ještě zachránit. Měla by být v suchu a teple, vynechte rosení listů i odpařování vody z keramzitu, na kterém květináč často stojí, a neprovádějte žádné postřiky fungicidy. Jestliže s orchidejemi teprve začínáte, s největší pravděpodobností se vám ji zachránit nepodaří. Mírnější postižení způsobí žloutnutí a opadávání listů a založená poupata poškozená chladem často odpadnou nebo jaksi „zpapírovatí“. Jejich pokožka vyschne a zprůhlední, a pokud poupě neodpadne, zůstává zavřené a nerozkvete. Léčení je problematické a hlavně dlouhodobé. Pro tuto sezonu už musíte květy oželet, při dobrém a úspěšném pěstování je nasadí možná napřesrok. Nenápadné, ale o to záludnější je zatečení zálivkové vody do úžlabí listů. Také v tomto případě dochází k poškození a žloutnutí listů, které mívá za následek postupné chřadnutí rostliny a opad založených poupat. K tomuto postižení rostlin dojde nejčastější v distribučních skladech a obchodech s květinami. Orchideje jsou totiž pro transport staženy do celofánových rukávů, které se ale pro delší pobyt rostlin absolutně nehodí. Rostliny v nich po zálivce neoschnou, protože mezi nimi kvůli úspoře místa vůbec neproudí vzduch. Proto si rostlinu, kterou plánujete koupit, pečlivě prohlédněte. Listy by měly být v úžlabí silné a sytě zelené se světlým napojením, jakékoli skvrny či praskliny v těchto místech jsou příznakem příštích potíží. Poškozenou rostlinu nikdy nekupujte, i kdyby byla v obchodě poslední.

Doma pěstované

Zima je pro pěstitele domácích orchidejí nejhezčím obdobím roku, kdy sklízejí zaslouženou odměnu – orchideje totiž rozkvétají. V zimě není potřeba tyto rostliny stínit jako v létě. Ve své domovině rostou vesměs ve stínu stromů, a proto jim naše zima s rozptýleným světlem vyhovuje a mohou být i na jižním okně. Hnojení se přizpůsobuje druhu orchidejí. Některé druhy mají v zimě období klidu (Dendrobium, Cattleya), a proto se nehnojí. S jejich přihnojováním začněte až na jaře, kdy rostliny obnovují růst. Kvetoucí rostliny se přihnojují jednou za měsíc slabým roztokem kapalného hnojiva, více se hnojí v době, kdy zakládají květy. Obecně však orchideje zvládají spíš nedostatek hnojení než přehnojení – po něm nekvetou, jsou málo vitální a podléhají chorobám. Speciální hnojivo pro orchideje není nezbytné. Důležitá je kvalita zálivkové vody, která by měla být dešťová nebo alespoň odstátá.

FOTO: SHUTTERSTOCK

Orchideje uprostřed zimy