Orchideje – dárky s nádechem luxusu

Mimořádnost Vánoc lze vyjádřit i květinou. Krásnou dekorací nebo milým dárkem se stávají nejrůznější orchideje. Doba, kdy šlo o vzácnou rostlinu, je už pryč. Vyspělé zahradnické technologie z nich udělaly dostupné květiny, které si ovšem i nadále uchovávají nádech luxusu.

orchidej_3

Domácí….

Mnozí považují orchideje za rostliny exotické, ovšem jejich zástupci rostou i v české přírodě (česky vstavačovité – Orchidaceae). Květy tuzemský variant sice postrádají pompéznost svých skleníkových příbuzných, ale vždy jsou pýchou lokality a vizitkou ekologicky vyváženého prostředí. Volně rostoucí orchideje citlivě reagují na změny půdy, klimatu i zastoupení ostatních rostlin v okolí. Často se vyskytují ve společnosti mykorhizních hub, což také svědčí o jejich komplikovaných vztazích v rostlinných společenstvích. Nejkrásnější z tuzemský orchideí jsou bezesporu střevíčník pantoflíček, roste ve světlých listnatých lesích nebo na jejich okrajích, a prstnatec májový. Toho lze spatřit na slunných mokrých loukách. Nenápadná, ale o to vzácnější je droboučká korálice trojklanná, tu hledejte ve stinných lesích či u pramenišť.

orchidej_1

…a hosté

Exotické orchideje pocházejí nejčastěji z tropických pásem, což platí například o můrovci (Phalenopsis sp.) či stromobytci (Dendrobium sp.), ale najdete je i v horách, kde teploty klesají jen několik stupňů nad nulu. Tyto podmínky vyhovují takzvaným chladnomilným orchidejím, jako jsou člunatec (Cymbidium sp.) nebo rod Miltoniopsis. Orchideje samozřejmě můžete pěstovat i mimo místo jejich původu, ovšem v takovém případě musíte nové prostředí maximálně přizpůsobit jejich potřebám, které se liší. Třeba hojně pěstovaný phalenopsis postrádá zásobní orgány, proto prakticky neprochází obdobím klidu. Naopak například druh Cymbidium sp. odpočinek striktně vyžaduje, jinak nevykvete. Než si tedy orchidej pořídíte nebo někomu darujete, ověřte si, zda ji lze snadno pěstovat i v bytě či zda potřebují speciální podmínky, které jim poskytnou jen zkušení pěstitelé.

orchidej_2

Foto profimedia.cz, Shutterstock

Orchideje – dárky s nádechem luxusu