Udělejte si radost v truhlíku

Okenní truhlík je báječný vynález. Můžete pěstovat květiny pod širým nebem a nepotřebujete k tomu ani zahradu, dokonce ani balkón. Potěší vás při každém pohledu z okna, a navíc zkrášlí celou ulici.

Petúnie, netýkavky alias pilné lízinky a kopřivěnky s bílozelenými a růžovými listy ukazují, že se nemusíte bát neotřelých kombinací. A že se každý truhlík dá proměnit na jedinečný živoucí skvost.

Okrasné truhlíky

Foto: Shutterstock

Nenáročné kombo

Převislé, nebo vzpřímené pelargonie? Zkombinujte klidně oboje. Kvetou po celé léto a k prospívání jim stačí slunce, trocha vody a hnojiva. Nabízejí rozmanité barvy květů, vždy však můžete vsadit na spojení červené a růžové, které báječně vynikne vedle syté zeleně listů.

Okrasné truhlíky

Foto: Shutterstock

Pro hezčí jaro

Macešky, narcisy a tulipány se postarají o veselé jaro. Na rozdíl od letních balkónovek, které musí čekat až do půli května, je mrazík nezahubí. Tyto druhy můžete vysadit a umístit ven už v březnu či dubnu. Stanou se krásnou ozdobou vašeho domova.

Okrasné truhlíky

Foto: Shutterstock

Pastelová něha

Petúnie, převislé muškáty, lobelky a bakopa kvetoucí v jemných, pastelových tónech se hodí pro milovníky něžné krásy. Záplavu květů doplňuje panašovaný břečťan. Petúnie a pelargonie mají rády slunce, lobelkám na balkoně postačí i polostín – společně ozdobí i východně či západně orientované okno.

Okrasné truhlíky

Foto: Shutterstock

Na talíř a na okrasu

Přejete si parádu i užitek? Pak oceníte společnost bazalky. Na výběr máte z celé řady kultivarů atraktivního vzhledu i vůně. Pořídit můžete sazeničky, ale snadno je vypěstujete i ze semen. Ke klíčení potřebují teplo (ideálně nad 22 °C), světlo a dostatek vláhy. Rostoucí bazalky sklízejte zastřihováním nad prvním nebo druhým párem listů – dorostou a rozvětví se. Mnohé tzv. balkónové bazalky však krásně kvetou – můžete jich nechat vykvést alespoň část.

Okrasné truhlíky

Foto: Shutterstock

Mediterán za oknem

Pokud milujete středozemní bylinky, vyberte si nižší variety levandule, saturejky, tymiánu či šalvěje a vysaďte je do prostorného truhlíku s propustným substrátem. V truhlíku izolovaném dřevem mohou přežít i zimu, pokud nebude arktická. 

Okrasné truhlíky

Foto: Shutterstock

Vsaďte na 3v1

O nevšední vodopád zeleně i zářivých květů se postará převislá lichořeřišnice. Je atraktivní svým bohatým růstem a zároveň jedlá i léčivá. Její listy okoření saláty zajímavou, štiplavou chutí. Mohou se pochlubit také výjimečnými účinky při potírání bakterií – pomohou při zánětu dýchacích i močových cest. Jemněji chutnající květy ozdobí a ochutí nejrůznější letní dobroty.

Okrasné truhlíky

Foto: Shutterstock

Pro slunné zítřky

Verbena nabízí zářivé odstíny červené, růžové i fialové, jestli však chcete výsadbu odlehčit a prozářit, volte variety kvetoucí čistě bíle. Stejně jako muškáty miluje sporýš plné slunce a pokvete neúnavně po celé léto i podzim.

Text: Viola Martinková, foto: Shutterstock

Udělejte si radost v truhlíku