Seznamte se s barvou roku

Zaujal vás barevný trend nadcházejícího roku? Jestli jej chcete promítnout i do své zahrady, jen do toho. Na rozdíl od jiných sezónních barev se tělová s nádechem broskvové pro zahradu výborně hodí.

Barva roku

Foto: Shutterstock

Váže se k ní jemnost a elegance, působí žensky, ale na rozdíl od růžové zase ne tolik sladce a romanticky. Jestli vás opravdu „dostala“, vysaďte si růže, které vás budou provázet řadu let. Každého nadchnou plnokvěté odrůdy ‘Batsheba’ či ‘Port Sungliht’ (David Austin). Pro začátečníky se nicméně lépe hodí od téhož šlechtitele vitální a dlouho kvetoucí ‘Lady of Shalott’ a ‘The Lark Ascending’, určená pro kombinované záhony. Krásnou barvou se pyšní i odolná ‘Schöne vom See’ (Kordes). Z českého šlechtění se mezi nimi neztratí ani ‘Cantilena Moravica’ nebo novější čajohybrid ‘Hamila’.

Barva roku

Foto: Shutterstock

Mezi trvalkami najdete broskvovou barvu třeba u některých zahradních řebříčků (‘Apricot Beauty’), divizen nebo třapatkovek, jako je nižší kompaktní ‘SunSeekers Salmon’ (prodávají Krulichovi). Možná vás zaujme i jejich další nabídka, stálezelený skalkový trýzel (Erysimum) s proměnlivou barvou květů, konkrétně od růžové do lososově oranžové, odrůda ‘Constant Cheer’. Z letniček tento jemný odstín najdete pravidelně třeba u hledíků nebo hledíkovek (Nemesia) a ostruhatek (Diascia), tady ale bývají semena ve směsi. Pokud si chcete být naprosto jistí, sáhněte po kompaktní nižší slunečnici ‘Moonshadow’. Ještě máte čas si vysadit skupinku mečíků odrůdy ‘Careless’ (Zahradnictví Spomyšl) a budete pro tuto sezónu úplně „in“. Trocha proměnlivosti svědčí všemu, tedy i zahradě.

Proč právě broskvová? Křiklavě růžovou Viva Magenta, která vévodila roku 2023, vystřídala v lednu o poznání decentnější Peach Fuzz. Jedná se o sametově jemný odstín, který chce vyjádřit naši touhu pečovat o sebe i ostatní, propojit se s nimi a zažívat blízkost. To skoro zní jako docela hezké předsevzetí, co říkáte?

Barva roku

Foto: Shutterstock

Americká firma Pantone po celém světě proslula svým patentovaným systémem barev, který se využívá hlavně v tisku a DTP. Každoročně také předpovídá, který odstín nejvýrazněji ovlivní svět designu, architektury, módy a kosmetiky v následujících dvanácti měsících. Iniciativa, která vznikla v roce 1999, se nesnaží diktovat nový trend, jak by se na první pohled mohlo zdát, ale vystihnout ducha dané doby.

Barva roku

Foto: Shutterstock

Text: Dagmar Cvrčková, Veronika Košťálková, foto: Shutterstock

Seznamte se s barvou roku