Spadané listí není žádný odpad

Také máte na podzim někdy pocit, že listí ze stromů snad nikdy nepřestane padat? Rozhodně ale nezoufejte, tento materiál je pro zahrádkáře spíše poklad než obtížný odpad hodný vyhození do kontejneru. Spadané listí se perfektně hodí na výrobu domácí listovky, pro obohacení zahradního kompostu nebo jako výborný materiál na mulčování přírodních výsadeb nebo jako materiál vhodný pro založení brambor v další sezoně.

S listím na podzim doslova válčí mnoho zahrádkářů, přesto to není žádný obtížný odpad.

S listím na podzim doslova válčí mnoho zahrádkářů, přesto to není žádný obtížný odpad.

Rostliny ve všech svých orgánech, a tedy i listech, během své vegetace soustředí všechny vstřebané živiny. Proto všechny odumřelé části rostlin po rozložení fungují jako účinné hnojivo bohaté na minerály. Stejně tomu je u listí, které si mnozí majitelé zahrad pletou spíše se syntetickým odpadem a snaží se ho co nejdříve dostat pryč ze svého udržovaného pozemku. Spolu s tímto „odpadem“ se ale dobrovolně ochuzují o živiny, které je nic nestojí.

Zpracování spadaného listí

Spadané listí perfektně doplní kompost nebo namulčuje přírodní výsadbu.

Spadané listí perfektně doplní kompost nebo namulčuje přírodní výsadbu.

Vlastní listovku si připravíte podobně jako kompost. Stačí si připravit na zahradě místo na uskladnění listí, které pak necháte zetlít. Tuto hmotu můžete několikrát přeházet, aby se do organické hmoty dostalo více vzduchu. Výhodou listovky je její lehká a kyprá struktura. Perfektně se hodí pro výsadbu borůvek chocholičnatých, které mají rády mírně kyselé pH. Stejně tak lze listovkou mulčovat podrosty pod stromy či vřesovištní výsadby. V přírodních zahradách tento materiál nahrazuje rašelinu. Pokud nemáte pro listovku využití, uložte listí do klasického kompostéru, kde se tato organická hmota vlivem mikroorganismů rychle rozloží.

Pěstování brambor v listí

Permakulturní pěstitelé nám neustále ukazují, v čem všem se dají pěstovat zahradní plodiny. Brambory nemusíte vysazovat do zahradní půdy, ale stejně dobře vám vyrostou na kartonech, ve slámě nebo třeba v záhonu z listí. Na podzim navrstvěte spadané listí do vrstvy alespoň třicet centimetrů. Pokud chcete, můžete ho prosypat menším množstvím zahradní zeminy, ale není to rozhodně nutné. Na jaře pak do takto připraveného záhonu zasaďte připravené hlízy brambor.

FOTO: SHUTTERSTOCK

Spadané listí není žádný odpad

Spadané listí není žádný odpad