Spoření formou spořicích účtů nebo stavebního spoření?

Rubrika: Market

Patříte mezi ty, co si schovávají peníze pod polštář nebo si je všechny necháváte jen tak ležet na běžném účtu? Pak byste měli zbystřit. Tenhle způsob “spoření,” totiž není vůbec ideální. Uložte peníze tam, kde se vám zhodnotí.

Lidí, co mají své peníze rádi pod kontrolou na běžném účtu, je opravdu mnoho. Nepřemýšlí o tom, že jejich peníze díky inflaci ztrácí na hodnotě, ale uklidňuje je vidina toho, že mohou peníze kdykoliv vybrat a mají je stále k dispozici. Dovolíme si ale říct, že tenhle přístup je zásadní chybou. Peníze takto ztrácejí na hodnotě a díky inflaci si pak za dva roky za ušetřenou částku koupíte mnohem méně věcí, než byste si koupili nyní. Daleko rozumnější je peníze, které máte navíc vzít a uložit je někam, kde se budou zhodnocovat, třeba na spořící účet.

Úroky na běžných účtech už nejsou IN

Běžné účty některých bank jsou sice úročené, ale výška úroku je opravdu nízká a není většinou ani schopna pokrýt zmíněnou inflaci. Úroky se na běžných účtech pohybují max do 0,5%. Trend, kdy banky na běžných účtech měli i dvouprocentní úrok, je už dávno pryč. Proto nemeškejte a peníze, které máte na svém účtě navíc uložte tam, kde se zhodnotí. 

Pokud nejste mistrem v investování a volíte raději jednodušší možnost spoření, pak se vám nabízí možnost spořicího účtu, stavebního spoření nebo třeba termínovaného vkladu. Pojďme se blíže podívat, jaký je rozdíl mezi těmito zmíněnými bankovními produkty.

Spořicí účet

Spořicí účet si s největší pravděpodobností můžete založit hned u vaší stávající banky. Většina bank ho totiž nabízí k vašemu běžnému účtu. Většina bank má také vedení spořicího účtu zdarma, ale požaduje, abyste u ní měli založený i běžný účet. Jiné banky tento požadavek nemají. Z toho tedy vyplývá, pokud o spořicím účtu uvažujete. Srovnejte si jednotlivé banky a vyberte si ten spořicí účet, který se vám nejvíce vyplatí.

VýhodyNevýhody
peníze máte kdykoliv k dispozici bez omezenínízký úrok
 většina bank nenabízí k účtu kreditní karty, ale jsou i vyjímky

Stavební spoření

Stavební spoření patří v naší republice mezi oblíbené produkty. Výhodou totiž je, že stát na stavební spoření přispívá 2 000 Kč ročně, pokud za rok naspoříte alespoň 20 000 Kč. Spoření trvá šest let a můžete jej založit třeba svým dětem, které ho v dospělosti určitě rády využijí. Případně si díky němů můžete naspořit hezké peníze na bydlení. Největší výhodou stavebního spoření je vyšší úrok a taky příspěvek od státu. Banky se ale v podmínkách stavebního spoření liší, proto opět doporučujeme, abyste si před uzavřením smlouvy o stavebním spoření srovnali banky a vybrali tu nejvýhodnější pro vás.

VýhodyNevýhody
vyšší úrokna peníze nemůžete sáhnout
příspěvek od státu 

V neposlední řadě můžete peníze uložit na termínovaný vklad. Ten opět může nabídnout zajímavé úroky, ale platí u něj totéž co u stavebního spoření. K penězům se snadno nedostanete a pokud je opravdu potřebujete, neobejde se to bez sankcí.

Závěr je tedy jasný, doporučujeme ukldádat peníze jinam než pod polštář nebo na běžný účet. Kam je vložíte, je na vás, ale rozmyslete si, zda spoříte na konkrétní věc, nebo zda byste raději měli peníze snadno k dispozici a spokojíte se s nižším úrokem.

Komerční prezentace

Spoření formou spořicích účtů nebo stavebního spoření?