Zahradní náčiní se připravuje na zimní spánek

Rubrika: Market

Hlavní zahradnická sezona skončila a nejen zahradníky, ale i jejich pomocníky, čeká pár měsíců klidu. Nastávající období je na zahradách dobou velkého úklidu, ale také časem, kdy je potřeba se postarat o zahradní techniku a náležitě ji po náročné sezoně, kdy nám stroje přinášely radost a pomáhaly v práci, připravit na přezimování.

ROTAČNÍ SEKAČKY (benzinové, elektrické, AKU)

Benzinová sekačka

Benzinová sekačka MAX 53VBD Allroad Aluminium

Rotační sekačka je stále nejrozšířenějším nástrojem na úpravu trávníku v našich zahradách. Během celé sekací sezony dostává zabrat a je třeba se o ni i správně starat. „Stroj pečlivě vyčistěte, konkrétně spodek pracovního prostoru sekačky kolem nože. Je jedno, zda jde o sekačku benzinovou, elektrickou nebo akumulátorovou. Rozhodně se nedoporučuje na čištění používat tlakovou vodu z hadice nebo myčky. Lepší je odstranit nečistoty mechanicky, například špachtlí,“ vysvětluje Filip Werner, odborník ze společnosti Mountfield. Při čistění sekačku opatrně nahněte na zadní část. Ideálně si na madlo dejte nějakou zátěž, aby vám stroj vydržel mírně zvednutý. Míru náklonu volte opatrně, aby nevytekl olej. Benzínovou sekačku, pokud možno nestavte na bok, pokud je to nezbytné, vždy vzduchovým filtrem vzhůru. Šikovnější majitelé sekaček určitě kromě výměny oleje zvládnou také vyčištění nebo případnou výměnu vzduchového filtru. Molitanové filtry se dají vyprat v jarové vodě, papírové zase vyfouknout kompresorem. Někdo dokáže i nabrousit nůž, ale problém už může nastat s jeho vyvážením, což je hodně důležité pro optimální sekání, a především pro vysokou životnost stroje. Na tuto činnost už je lepší navštívit autorizovaný servis, stejně jako například na opravu a seřízení pojezdu, lanovodů, či veškeré operace v motoru jako je nastavení otáček, kontrola tlaků, ventilových kvůli atd. Přes zimu sekačku skladujte na suchém místě, kde nebude vystavena nepříznivým povětrnostním podmínkám. Ideální je garáž, stodola nebo zahradní domek. Vždy je lepší stroj přikrýt, aby se na něj neprášilo.

MOTOROVÉ PILY

benzinová pila

Benzinová pila Oleo-Mac GS 651

U motorových pil (benzinové, elektrické, AKU) doporučujeme údržbu vždy před dlouhodobým uskladněním. „Důležité je spotřebovat palivo a po delším čase použít vždy čerstvě namíchaný benzin s olejem pro dvoutaktní motory, vyčistit vzduchový filtr a lištu,“ říká Filip Werner z Mountfieldu. Značkovému servisu raději svěřte nabroušení řetězu, a to zejména z důvodu, aby byly zachovány úhly a výška jednotlivých zubů, dále kontrolu seřízení motoru, zapalovací svíčky apod. Nutností je, stejně jako u jiných strojů, vyčištění žebrování motoru u benzinových strojů a větrací mřížky u těch elektrických a akumulátorových.

Opět pozor na správné skladování baterií u AKU techniky.

VERTIKUTÁTORY

benzinový vertikutátor

Benzinový vertikutátor MTF LS 40 V

U vertikutátoru je péče o těleso stroje a motor obdobná jako u sekačky. I zde je třeba zkontrolovat nože, které se postupně obrušují, a případně je včas vyměnit. Bez jejich správné hloubky se stroj stane nefunkčním.

ELEKTRICKÉ VS. AKU STROJE

AKU sekačka

AKU sekačka Greenworks GD40LM46SP 40V

U elektrických a AKU sekaček je údržba snazší. Stejně jako u benzinových je ale potřeba sekačku vyčistit, zkontrolovat ostrost nože, u vyšších modelů je dobré seřídit pojezd. Potřeba je věnovat pozornost baterii, při dlouhodobé odstávce ji udržovat v nabitém stavu (cca. 1× za 3 měsíce dobít), baterie nesmí přemrznout. Skladovat ideálně v temperované místnosti nebo při pokojové teplotě.

KŘOVINOŘEZY, NŮŽKY NA STŘIHÁNÍ ŽIVÝCH PLOTŮ A VĚTVÍ, VYŽÍNAČE

AKU plotové nůžky

AKU plotové nůžky G40HT61 40V

Tyto stroje je potřeba pravidelně čistit, kontrolovat jejich pracovní části, jako např. řezné kotouče křovinořezů, a v případě potřeby je včas vyměnit. Péče o dvoutaktní motor benzinových křovinořezů nebo třeba plotových nůžek se neliší od péče o motor u pily. U elektrických je třeba čistit průduchy chlazení motoru a u AKU strojů správně nabít a uložit akumulátor. Navíc je třeba pravidelně mazat hřídel křovinořezu plastickým mazivem, lištu plotových nůžek pak olejem nebo mazivem ve spreji. I zde se vyplatí svěřit péči odborníkům.

VYSAVAČE NA LISTÍ A FUKARY

AKU fukar

AKU fukar Patriot BL25 40V

Zde přichází ke slovu opět čištění a péče o motor, akumulátor nebo chlazení elektrického motoru podle konkrétního typu stroje.

  

Nyní v závěru sezony můžete využít tradiční službu Mountfieldu a své stroje nechat odborně prohlédnout v jeho servisních střediscích.

Váš stroj v Mountfieldu:

  • bezplatně důkladně prohlédnou a v případě nutnosti provedou údržbu za mimořádně zvýhodněných podmínek.
  • dopraví do a ze servisu extra výhodně (platí do 30. 11.):
  • pro sekačku anebo elektrokolo dojedou až k vám domů za 100 Kč a zpět je dopraví také jen za 100 Kč.
  • zahradní traktor dopraví do servisu a zase zpět se SLEVOU 50 % a s využitím věrnostních bodů.
  • opatří známkou značkového servisu.

Komerční prezentace

Zahradní náčiní se připravuje na zimní spánek