Na přípravu dřeva potřebujete správného pomocníka

Rubrika: Market

řezání dříví

Zpracování a příprava palivového dřeva je právě teď hodně aktuální téma. Někomu to potrvá třeba i týdny, jiný to může zvládnout klidně i za jedno odpoledne. Jde o to, s čím na dřevo vyrukujete. Nejlepším pomocníkem na zpracování dřeva je řetězová pila. Podle čeho vybrat tu nejvhodnější pilu?

„V první řadě je třeba si uvědomit, k jaké práci a kde budete pilu používat“, vysvětluje Lukáš Bejlovec, produktový manažer společnosti Mountfield.  Jestliže potřebujete jen čas od času prořezat stromky na zahradě či připravit dřevo do krbu, pohodlně si vystačíte s pilou elektrickou. Ta najde uplatnění i při řezání v uzavřených či hůře odvětrávaných prostorách nebo na stavbě. Elektrická pila je nenáročná na údržbu, stačí hlídat množství oleje a kontrolovat, aby byl řetěz správně ostrý. Oproti benzinové vyjde levněji, je lehká, méně hlučná a snadno se startuje, jen musíte šňůrou dosáhnout do zásuvky. Pokud s pilou chcete primárně připravovat dřevo, volte pily s elektromotorem o příkonu 1 800, v lepším případě 2000 nebo dokonce 2400 W, co už je na elektrickou pilu velká síla. Naopak, na prořezávání stromků či občasné řezání klád menších průměrů postačí i pila o výkonu 1400 W.

Benzinová pila

Benzinová pila Oleo-Mac GS 520

„Pokud potřebujete zpracovat větší množství dřeva, případně používáte pilu v lese či pravidelně na zahradě, vyplatí se sáhnout po pile benzinové. Z hlediska výkonu a efektivity řezání nemá konkurenci,“ říká Lukáš Bejlovec z Mountfieldu. Benzinové pily se liší hlavně objemem, výkonem motoru a délkou řezné lišty, ale také výbavovými prvky i kvalitou použitých materiálů. V nabídce najdete hobby pily, farmářské pily i profesionální stroje na těžbu. Na občasné řezání menšího množství dřeva či prořezávání postačí pily o výkonu 1,5 kW s objemem motoru kolem 40 cm3. Stroje na řezání velkého množství palivového dřeva mají motory o výkonu 3 a více kW, ty už dokonale vystačí potřebám nejnáročnějších uživatelů. Pokud však nejste dřevorubec, měla by farmářská pila bohatě stačit všem vašim potřebám.

aku pila

AKU pila Greenworks GD60CS40 60V

Stále oblíbenější jsou v poslední době AKU pily. „Spojují v sobě pohybovou nezávislost benzinových strojů ve spojení s čistou a ekologickou energií. S AKU pilou nemusíte sledovat každý krok, abyste náhodou nezakopli o prodlužovací kabel, případně ho nepřeřízli. Nemusíte řešit palivo a hlídat, jestli je nádrž plná. AKU pily pracují na lithium-iontovou baterii, kterou navíc můžete použít i pro všechny další stroje dané výkonové AKU řady: například sekačku, plotovky, strunovku, fukar atd.,“ vysvětluje Pavel Těšínský, produktový manažer společnosti Mountfield. AKU pily se snadno ovládají, jsou tiché a spolehlivé. Navíc absence elektrického kabelu a benzinových výparů je mimořádně příjemná, aniž by to snižovalo řezný výkon pily.

Větve nadrtí na malé kousky

Drtič větví

Drtič Patriot PC 2500

Máte na zahradě hromadu větví a nevíte, kam s nimi? Stačí použít drtič nebo štěpkovač. Drtiče je rozsekají na malé kousky, které můžete použít jako kompostovací nebo mulčovací materiál. Snadno si poradí s kůrou, větvemi keřů a stromů i dalším zahradním odpadem. Štěpkovače potom rozsekají větve na trochu větší kousky, štěpky, s nimiž můžete zatopit v krbových kamnech. Na první pohled je od sebe skoro ani nerozeznáte, základní rozdíl se nachází uvnitř. Drtiče jsou vybaveny noži z prvotřídní oceli, které rozsekají větve na jemnou drť. Štěpkovače pak zpracují prostřednictvím řezného kotouče (rovněž ocelového) větve na trochu větší odštěpky, dlouhé 2,5 – 5 cm. Drtiče i štěpkovače zpracují větve o průměru až 45 mm. Obsluha obou strojů je velmi jednoduchá a díky kolům je jejich přemisťování velmi snadné. Vybírat můžete z modelů elektrických i benzinových.

Metrové klády? Pro štípačku hračka!

Štípačka

Štípačka PATRIOT 14 T

Máte objednaný náklaďák plný špalků a čeká vás jejich naštípání? I s kvalitní sekerou je to ale nekončící dřina. Na takovou práci je samozřejmě lepší mít elektrickou štípačku. K půlení kratších polínek s menším průměrem můžete zvolit stroj horizontální. Ideální je pro ty, kteří potřebují štípat menší množství paliva do krbu či kamen.                                                              

Pokud ale topíte v kotli a přivezli vám na zimu obří hromadu polen, tak si bez rozmýšlení pořiďte štípačku vertikální. S takovým strojem už můžete bez námahy štípat i metrové klády   o průměru až 45 centimetrů. Osvědčené jsou modely Patriot s hydraulickým tlakem až 14 tun, které vynikají robustností, spolehlivostí a zejména jednoduchou obsluhou. Zásoby na celou zimu zvládnete naštípat za jedno odpoledne.

Jakým dřevem topit?

■ Obecně platí, že nejvyšší výhřevnost má dřevo tvrdé. Absolutní hvězdou je habr, skvělé jsou dub, buk, třešeň, jasan i jabloň.

■ Levnější měkká dřeva hřejí méně, ale jsou levnější a dají se snadněji sehnat. Patří mezi ně: borovice, jedle, vrba, lípa, olše, modřín, nejnižší výhřevnost z nich má topol.

■ V každém případě topte dřevem dobře proschlým, vlhké špatně hoří a spoustu energie přitom spotřebuje na odpařování vody, nikoliv na sálání tepla.

■ Čerstvé dřevo nechte dva roky schnout někde pod přístřeškem. Během té doby je několikrát přeskládejte.

Více na www.mountfield.cz

Komerční prezentace

 

 

 

 

 

Na přípravu dřeva potřebujete správného pomocníka