Jak vybrat správnou sekačku

Rubrika: Market

Tráva roste jako z vody a zvuk sekaček je slyšet ze všech zahrad. Po prvním sekání ale dost možná zjistíte, že přišel čas poohlédnout se po novém stroji. Pokud si nejste stoprocentně jisti, jak správně sekačku vybrat, přinášíme vám pár tipů.

Hned na začátku byste si měli říct, jaké máte na stroj nároky i jaké jsou vaše finanční možnosti. Je potřeba si také vyhodnotit, jak často budete sekat, jak velkou plochu a zda by se vám více hodil model elektrický, benzinový nebo AKU. Určitě je ideální zajít do specializované prodejny, sdělit své představy prodejnímu technikovi a s jeho pomocí vybrat nejvhodnější stroj.

Rotační sekačku můžete vybírat podle pohonu (elektrické, benzinové nebo AKU), výbavy (možnost nastavení rychlosti pojezdu, elektrický startér, systém vertikálního skladování, velká kola atd.), ale i materiálu, z něhož je vyrobeno šasi. „Ocel či slitiny hliníku jsou logickou volbou u velkých pojezdových strojů, používaných na rozlehlých pozemcích. U bezpojezdových modelů určených na menší plochy udělá lepší službu lehké šasi z kvalitního plastu,“ říká Martin Suchý, produktový manažer společnosti Mountfield.

Elektrická sekačka EL 4800 PD BW je top modelem mezi elektrickými sekačkami. Komfort při sekání umocňuje pojezd a nadstandardní příkon elektromotoru.

Elektrická, benzinová nebo AKU?

Elektrická sekačka je vhodná k sekání menších a méně členitých pozemků, na kterých máte zajištěn přívod elektřiny. Je nenáročná na údržbu, dobře ovladatelná, má nízkou hmotnost, její provoz je poměrně tichý a ekologický. Elektrické sekačky mohou oslovit také nižšími pořizovacími náklady v porovnání s většinou benzinových modelů.

Benzinové stroje jsou vhodnější na sekání větších ploch, ty se silnými motory bez problémů zvládnou práci v členitém terénu a poradí si i s vyšší a hustší trávou. Moderní čtyřtaktní motory se vyznačují dlouhou životností a snadnou obslužností. Vyšší komfort sekání ještě zvyšuje pojezd, díky němuž je práce opravdu snadná.

Benzinová sekačka SP 535 BW EL 4S disponuje vysokým standardem výbavy, jako je například 4rychlostní převodovka a startování pomocí tlačítka.

Čím dál oblíbenější jsou AKU rotační sekačky, které pohání dobíjecí Li-Ion baterie. Spojuje se v nich tichý, ekologický provoz a jednoduchá údržba elektrických sekaček s výkonem, dynamikou a pohybovou nezávislostí benzinových strojů.
Nemusíte do nich dolévat benzín ani olej a zároveň vás nijak neomezuje kabel. Prostě jen vložíte baterii, zmáčknete tlačítko a můžete sekat. Některé AKU sekačky jsou součástí řad, kde si baterii dokupujete zvlášť, ale můžete ji použít hned pro několik různých strojů. Obrovská poptávka po AKU strojích navíc v poslední době výrazně snižuje jejich ceny.

Výkonem, šířkou záběru 46 cm, kovovým šasi a bohatou výbavou připomíná AKU rotační sekačka Greenworks GD40 LM46 SP 40 V výkonné stroje benzinové, náklady na provoz jsou přitom několikanásobně nižší.

Výbava a komfort

Značkoví výrobci sekaček se v dnešní době snaží, aby jejich produkty přinášely svému majiteli kromě bezchybných pracovních výkonů také co největší rychlost a komfort při práci. Proto každý rok přicházejí s řadou vychytávek. Jedná se například o regulovatelný pojezd, který už je dnes běžným standardem. Top modely disponují i několikarychlostní převodovkou pro ještě lepší nastavení rychlosti.

Další oblíbenou funkcí je startování jedním tlačítkem díky systému InStart, což ocení zejména starší lidé nebo ženy. „Velmi praktický je rovněž sytém 4v1, který nabízí u jediného stroje čtyři způsoby, jak naložit s posekanou trávou: sběr do koše, mulčování, zadní odhoz a boční odhoz,“ říká Martin Suchý z Mountfieldu.

Ke komfortu sekání přispívají i silné motory, velká kola pro optimální pohyb v terénu, nastavitelná madla s rychloupínacími šrouby pro snadnou montáž i demontáž či optická signalizace zaplnění koše.

Záleží jen na vás, do čeho půjdete. Výběr je opravdu široký.

Více informací najdete na www.mountfield.cz

Komerční prezentace

Jak vybrat správnou sekačku