Staráme se o okrasné trávy

Okrasné trávy jsou pro zahradníka skvělým pomocníkem, který se hodí do městské, lesní, květinové i celoročně efektní zahrady. Ačkoliv začínají rašit poměrně pozdě na jaře, jejich doba přichází v plném létě, na podzim a dokonce i v zimě. Péče o tyto jemnolisté krásky není nijak složitá, spíše je nutné řešit kdy a jak provádět řez, abyste se zbytečně nepřipravili o úžasný zimní efekt.

Trávy vytváří nádherný efekt také na podzim a během zimy.

Trávy vytváří nádherný efekt také na podzim a během zimy.

V sortimentu okrasných trav najdeme druhy prakticky z celého světa i takové, které původně pochází z České republiky. Velký zájem zahradnické společnosti o tuto skupinu rostlin vede k čím dál tím intenzivnějšímu šlechtění. Díky němu se na trhu dočkáme mnoha zajímavých kultivarů, které se hodí na míru jakékoliv zahradě.

Nenáročná krása

Trávy jsou dostupné v mnoha druzích i kultivarech.

Trávy jsou dostupné v mnoha druzích i kultivarech.

Mezi rostlinami najdete stěží méně náročnou skupinu. Při výběru rostliny berte v úvahu hlavně stanovištní podmínky, které je dobré dodržet i přesto, že je většina okrasných trav poměrně plastická a je schopna se do určité míry podmínkám přizpůsobit. Velká část úspěchu pěstování trav spočívá ve správné výsadbě. Trávy mívají poměrně hustě prokořeněný bal, proto ho po vyjmutí z květináče mechanicky narušte. Kořeny jinak nechtějí růst do okolní půdy a stále se drží v původním substrátu. Pokud sázíte v období s vyššími teplotami, dopřejte mladým rostlinkám častější zálivku. Jakmile ovšem zakoření, zálivku můžete výrazně omezit a provádět ji pouze v extrémně vysokých teplotách. Většina okrasných trav není nijak zvláště náročná na dodatečné hnojení a nebývá ani častým terčem chorob a škůdců. Jediné, co je nutné provádět opravdu každý rok, je řez odumřelých částí rostliny. Rozhodně se do této práce nepouštějte na podzim nebo těsně před zimou. Suchá stébla se postupně mění do zajímavých barev a jsou dekorativní až do jara. Zvláště v zimě při prvním sněhu a námraze vykouzlí nádherný efekt, o který byste se při nevhodném termínu řezu připravili. Nůžky do ruky vezměte až v době, kdy začínají rašit nové listy, podle průběhu počasí to většinou bývá v březnu nebo dubnu.

FOTO: SHUTTERSTOCK

Staráme se o okrasné trávy

Staráme se o okrasné trávy