Stinný záhon

Mnohým zahrádkářům připraví hluboký stín na zahradě bezesné noci. Nedostatek slunečního záření, stabilita sněhové pokrývky při oblevě, snížené proudění vzduchu a s tím související vlhko. To nejsou rozhodně všechny nepříjemnosti, které vás na stinném místě mohou potkat. Přesto i zde můžete vytvořit příjemnou trvalkovou oázu plnou barev, která si s podmínkami hravě poradí.

Na stinném místě zkuste vytvořit klidné posezení obklopené trvalkovými výsadbami.

Na stinném místě zkuste vytvořit klidné posezení obklopené trvalkovými výsadbami.

Stín může být buď stabilní, nebo toulavý. První typ většinou způsobuje blízkost okolních staveb i dalších technických prvků, kterými jsou třeba vysoké ploty na hranici pozemku. Toulavý stín je již mnohem přívětivější než ten předchozí. Způsobuje ho pohyb světla během dne. Tento druh stínu je typický především pro solitérní dřeviny. Ještě než se pustíte do plánování výsadby, pozorujte pohyb stínu i vlhkostní poměry. Výběr rostlin vyberte s ohledem na stanoviště.

Jde to i bez květů

Ve stínu se perfektně uplatní druhy se zajímavými listy.

Ve stínu se perfektně uplatní druhy se zajímavými listy.

Zajímavé barvy hrají ve stínu důležitou roli. Dokáží totiž prostor vizuálně změnit a vytvořit z něj tak přívětivé místo pro odpočinek během horkých letních dnů. Při tvorbě konceptu výsadby se nezaměřujte pouze na barevnost květů, která je poměrně dost pomíjivá. Dobře se uplatní citlivá kombinace trvalek se zajímavým tvarem i barvou listů. Do stínu se tak hodí mnoho kapradin, u nichž seženete druhy vysoké i několik málo centimetrů až po obry dosahující 150 centimetrů. S hlubokým stínem si také poradí osvědčené bohyšky, které jsou dostupné v mnoha druzích i odrůdách. Dobře se kombinují s vděčnou mitrovničkou, škornicí nebo třeba se stálezeleným tlustonitníkem, který se díky dřevnatějícím výhonům řadí spíše mezi keříky.

Atraktivní druhy vhodné do hlubokého stínu

Tiarella cordifolia – mitrovnička srdčitá

Convallaria majalis – konvalinka vonná

Hosta sp. – bohyška

Polystichum setiferum – kapraď štětinonosná

Matteuccia struthiopteris – pérovník pštrosí

Primula sp. – prvosenka

Epimedium sp. – škornice

Aquilegia vulgaris – orlíček obecný

Waldsteinia ternata – mochnička trojčetná

FOTO: SHUTTERSTOCK

Stinný záhon

Stinný záhon