Stojánky na vánoční stromek

Vánoce jsou prakticky za dveřmi a pěstitelé vánočních stromků už pomalu ale jistě začínají nabízet svůj sortiment. Pokud ještě nemáte vánoční stromek koupený, je čas se zamyslet nad stojánkem, který vám stromek pevně stabilizuje.

Při výběru stojánku zohledněte kromě ceny a provedení také velikost stromu.

Při výběru stojánku zohledněte kromě ceny a provedení také velikost stromu.

Na trhu se setkáte s poměrně pestrým sortimentem, který se pohybuje v cenách běžně okolo tisícikoruny. Nejlevnější varianty jsou plastové. Tento materiál je také poměrně lehký, ale nízká cena je vykoupena méně vzhledným provedením. Některé plastové stojánky nabízejí varianty se zabudovanou nádobkou plnitelnou vodou, která je navíc vybavena měřičem množství tekutiny. Mnohem dekorativnější jsou stojánky z litiny, které jsou mnohdy zpracovány poměrně detailně. Kromě typicky vánočních symbolů se na stojánku objevují i květinové vzory. Pokud si trošku připlatíte, seženete také provedení plnitelné vodou, která stromku prodlouží jeho vitalitu. Pokud jste přívržencem přírodních materiálů, jistě zvolíte stojánky ze dřeva. Ty se mohou pochlubit různou kvalitou zpracování. Seženete stojánky s jednoduchou křížovou konstrukcí, ale i poměrně dekorativní kusy. Nejčastěji se vyrábí ze smrkového a bukového dřeva.
Co určuje výběr stojánku

Stojánek na strom si můžete vyrobit sami doma.

Stojánek na strom si můžete vyrobit sami doma.

V první řadě si ujasněte, kolik peněz jste ochotni do stojánku zainventovat. Dražší varianty mnohdy umožňují uchycení poměrně velkých stromků, u kterých se nemusíte trápit ořezáváním spodní části kmene. Jsou totiž vybaveny obvykle čtveřicí ocelových úchytů, které kmen snadno zafixují. Důležitým aspektem výběru je estetické hledisko. Plastové stojánky jsou často dostupnější a dokonce i praktické, ale estetické provedení budete hledat obtížně. Litinové a dřevěné stojánky v tomto ohledu jednoznačně vedou. Pokud jste navíc zruční, můžete si stojánek ze dřeva vyrobit sami. Při koupi stojánku berte na zřetel také velikost stromku, který bude muset stojánek stabilizovat.

FOTO: SHUTTERSTOCK

Stojánky na vánoční stromek

Stojánky na vánoční stromek