Užitečná a krásná pítka

Ptáci potřebují pomoc nejen v zimě, ale také v létě. Myslete na ně a nejen v horkých suchých dnech jim postavte do zahrady misku s vodou anebo ještě lépe pítko.

Pítko v zahradě je nejen krásné, ale může být velmi užitečné. Ptáci, motýli, včely, ale i další drobní živočichové ocení v horkých dnech příležitost napít se čisté vody. Pokud můžete, dejte do zahrady misky dvě – jednu do výšky pro letající živočichy a druhou nechte na zemi.

 

Na pití i koupel

Pítka vždy umisťujte do stínu, nebudou se tak zanášet řasami a voda tolik odpařovat. Nádoby pro ptáky by měly být postavené na přehledném místě, aby je nepřekvapili predátoři. Pak se nejen v klidu napijí, ale také osvěží – při koupeli si pravidelně čistí peří a zbavují se parazitů. Do pítka položte několik větších oblázků, které budou vyčnívat nad hladinu. Poslouží jako dosedací plocha nejen pro ptáky – nalákáte na ně také motýly, včely či čmeláky. Pítko upevníte na kůl nebo tyč či jej postavíte na vybrané místo.

Jak u pítek, tak misek pro další živočichy nezapomeňte na pravidelnou údržbu. Je jednoduchá – nádobu opláchněte a očistěte obyčejným kartáčkem na ruce, větší množství řas zničí roztok octa a vody v poměru jedna ku devíti. Chemii tak potřebovat nebudete.

 


S moderním designem

Česká firma Plastia v produktové řadě Urbalive uvádí na trh nové ptačí pítko. Zaujme moderním designem, který dobře zapadne do každé zahrady nebo ozdobí balkón. Pítko upevníte na kůl nebo tyč či jej postavíte na vybrané místo. Více se dozvíte na www.plastia.cz.

 


Ze starého umyvadla

Na nejedné půdě nebo v bazaru najdete staré smaltované umyvadlo včetně stojanu. Nevadí, že je oprýskané, jako pítko poslouží dobře a stane se hezkým doplňkem zahrady.

 


Na pařezu

Vykopat pařez je obtížní a náročné. A také zbytečné, protože je to pěkné vyvýšené místo pro ptačí pítko – mělkou misku.

 


Hezké a nezničitelné

Betonová pítka jsou stabilní, odolná a téměř nezničitelná. Časem dostanou i zajímavou patinu. Litím do forem beton dostává jakýkoli tvar, a tak si z tohoto materiálu můžete pořídit pítka v romantickém stylu i jednoduchá a minimalistická do moderních zahrad.

 


S fontánou

Pokud pítko doplníte o fontánu, nabídne ptákům lepší osvěžení. Proudící voda se navíc méně kazí, a tak si zjednodušíte i jeho údržbu.

 

Pro ptáky i užitečný hmyz

Keramické pítko Echoes poskytuje možnost osvěžení nejen pro ptáky. Díky svému tvaru vyhovuje i užitečnému hmyzu, jako jsou třeba čmeláci nebo včely. Tvarování je pozvolné s vlnovkami, a proto nehrozí utopení drobných živočichů. K pítku lze dokoupit i vyšší sloup, aby byli ptáci v bezpečí před kočkami. Toto a další pítka zakoupíte na www.zelenadomacnost.com.

 

 

Magdaléna Krajmerová, foto Shutterstock

Užitečná a krásná pítka