Voňavá levandule kam se podíváš

Aromatickou rostlinu pocházející ze středomořské oblasti si většina z nás spojuje s modrou barvou květů. Levandule je ovšem hodně prošlechtěná a její barevná škála se hodně rozšířila. Kromě tradiční levandule úzkolisté (Lavandula angustifolia) na trhu objevíte také její příbuznou levanduli korunkatou (Lavandula stoechas) s nápadným tvarem světle fialového květenství.

Levandule úzkolistá je dostupná v mnoha kultivarech.

Levandule úzkolistá je dostupná v mnoha kultivarech.

Levandule je jednou z nejvděčnějších rostlin na zahradě. Uplatní se pro svou krásu i příjemnou vůni. Stejně tak jsou nezanedbatelné její léčivé účinky, díky nimž se uplatňuje ve farmacii i výrobě kosmetiky. Vyrobit si z ní můžete třeba také bylinné peelingové mýdlo, koupelovou sůl nebo tělový peeling. Jak krásně voní, tak i výborně chutná. V sušené podobě se hodí do různých kořenících směsí vhodných pro přípravu masných pokrmů. Je dokonce jednou ze složek slavné provensálské směsi.

Zahradní tvorba se bez ní neobejde

Se stejnou vděčností ji používáme také v zahradní architektuře. Její výhodou je dlouhá doba kvetení, atraktivní vzhled celé rostliny, nízké nároky na vodu a živiny a schopnost přežít i na plném slunci, kde se jí nebudeme příliš věnovat. Bohatá poptávka tuto rostlinu předurčila k intenzivnímu šlechtění, které se týká velikosti rostliny, zbarvení listů a výhonů a stejně tak květů. Kromě kultivarů v klasické blankytně modré barvě seženete rostliny v temně modré, stříbřitě modré, čistě bílé a růžové barvě. Levandulí opravdu nic nezkazíte. Hodí se pro výsadbu do bylinkoviště či lékárenského záhonku, do prérijního trvalkového záhonu, na korunu suché zídky i do nádob.

Zajímavé kultivary

Levandule korunkatá

Levandule korunkatá

Hidcote Blue – jasně modré květy

Munstead – světle modré květy, zelenošedé listy

Sentivia Silver – čistě bílé květy

Aromatico Silver – světle růžové květy

Atropurpurea – fialové květy

Contrast – tmavě modrá barva květů

Dwarf Blue – světle fialový květ

Hidcote White – bílý květ

FOTO: SHUTTERSTOCK

Voňavá levandule kam se podíváš

Voňavá levandule kam se podíváš

Zajímavé