Vyzkoušejte netradiční kalabasu

Mnozí zahrádkáři si doslova libují v pěstování netradičních druhů zeleniny, kterou je také neuvěřitelně zajímavá lagenárie pocházející z Afriky. Tato rostlina podobná v mnoha znacích klasickým tykvím vytváří výhony dlouhé okolo deseti metrů a doslova si nás omotá kolem prstu díky svým plodům. Ty se používají v kuchyni, sušené na výrobu hudebních nástrojů i jako dekorativní předmět.

Plody lagenárie dorůstají obdivuhodných rozměrů a tvarů.

Plody lagenárie dorůstají obdivuhodných rozměrů a tvarů.

Indická okurka, rostoucí ptačí budka či kalabasa. Pod těmito názvy seženete teplomilnou pnoucí rostlinu s čistě bílými květy, lagenárii obecnou (Lagenaria siceraria). Na Slovensku je tato tykvovitá rostlina výstižně pojmenována jako flaškovec obyčajný. Název jednoznačně vystihuje velké plody zajímavých tvarů. V obchodech seženete hned několik atraktivních odrůd. Kikinda vytváří dlouhé úzké plody, Birdhouse Bottle má plody světlé barvy uprostřed zúžené a Dipper zase zaujme dlouhým hrdlem a rozšířenou spodní částí plodu, takže vypadá jako skleněná baňka. Baňkovité plody také vytváří odrůda Froggy se světlými plody, které jsou pokryty tmavě zelenými skvrnami.

Pěstování v České republice

Lagenárie vyžaduje dostatek slunce, teplo, dostatek živin a vody. Tyto podmínky dodržíte především ve skleníku, kde se lagenáriím daří i v našich podmínkách. Při výsadbě dopředu počítejte s velkými rozměry rostliny, která skleník doslova ovládne. Aby těch zajímavostí nebylo málo, přihodíme k dobru ještě jednu. Dlouhé plody kalabasy je možné postupně odřezávat a postupně zpracovávat. Rychle potom dorostou do původní velikosti.

FOTO: SHUTTERSTOCK

Vyzkoušejte netradiční kalabasu