Zahrada jako prostor pro děti

Zahrada není pouze místem pro odpočinek po práci a produkční zeleninovou plochou. Je to také místo dětských her, poznávání přírodních procesů, rostlin i zvířat i místo vhodné ke sportování. Pokud máte děti, určitě se při tvorbě zahrady zamyslete nad tím, jak by ji mohla využít také vaše dítka.

Děti potěší tvorba vlastního květinového záhonku.

Děti potěší tvorba vlastního květinového záhonku.

Děti rády poznávají svět a právě v tom jim zahrada může poskytnout kvalitní základy. I na malém prostoru pro ně můžete vytvořit na zážitky neskutečně bohatý svět, který jim ukáže fungování rostlin a živočichů v jednom ekosystému, na malém koutku je naučíte pěstovat zeleninu, v květinovém záhonku je nadchne pozorování včel, čmeláků a motýlů a vodní plocha jim poodhalí tajemství vodních rostlin, žab a vážek. Vaše zahrada rozhodně nemusí přetékat nakoupenými herními prvky, děti si samy postaví skrýš pod velkým stromem nebo jim pomůžete s tvorbou stromové chýše nebo altánu z vrb. Děti milují pozorování, ale zároveň si na věci i rády sáhnou, proto je dobré do zahrady začlenit hmatově zajímavé rostliny, které při dotyku krásné voní. Zde mají prostor bylinky, které zaujmou také chuťové receptory. Určitě by zde neměl chybět ani koutek s drobným ovocem. Děti si rády pochutnají na jahodách, borůvkách či malinách. Nezapomeňte také na sluchové vjemy. Příjemnou hudbu rozehrají suchá stébla okrasných trav nebo suchá plodenství katalpy. V zahradě by neměl chybět ani velký travnatý prostor na míčové hry a dětské radovánky.

Na co si dát pozor

Vůně a krásné barvy do zahrady pro děti rozhodně patří.

Vůně a krásné barvy do zahrady pro děti rozhodně patří.

Pokud je vaše dítě alergické na pyl nebo některé druhy rostlin, určitě se jim vyvarujte. Nejmenší děti chraňte před pádem do vody nebo z výšky. Určitě se vyvarujte silně jedovatých rostlin. Zvláštní nebezpečí hrozí u dřevin se šťavnatými zajímavě zbarvenými jedovatými plody. Jejich absence v zahradě bude rozhodně vhodná.

FOTO: SHUTTERSTOCK

Zahrada jako prostor pro děti

Zahrada jako prostor pro děti