Zapojte se do sčítání ptáků

Od 10. do 12. ledna 2020 organizuje Česká společnost ornitologická již druhý ročník sčítání ptáků na krmítkách. Loni se ho zúčastnilo více než čtrnáct tisíc sčitatelů.
Cílem programu Ptačí hodinka je zapojit veřejnost do zimního přikrmování ptáků a při sčítání zjistit více o chování druhů přezimujících v České republice. Jde také o velmi zajímavou možnost sesbírat cenná data, což by ornitologové v tomto objemu sami nezískali. Zúčasnit se mohou jednotlivci, ale i školní třídy, přírodovědné kroužky nebo družiny.

Kde se přihlásit?

Už nyní se mohou zájemci hlásit prostřednictvím webové stránce ptacihodinka.birdlife.cz, podrobnosti najdou v záložce Jak se zapojit. Zde také budete v lednu vkládat výsledky svého pozorování.

 

Jak se zúčastnit?

Vyberete si vhodné místo k pozorování – nejlépe takové krmítko, které už ptáci znají, protože jej od podzimních týdnů zásobujete kvalitním a rozmanitým krmivem. Kdykoliv v průběhu 10. až 12. ledna 2020 sčítejte ptáky po dobu jedné hodiny. U každého druhu zapisujte vždy nejvyšší počet jedinců spatřených najednou. Vidíte-li například tři sýkory modřinky, za chvíli je jich tam šest a po chvíli už jen jedna, zapisuje se číslice šest. Výsledky je třeba zadat do týdne od sčítání.

Loňské výsledky

Jednoznačnou vítězkou loňského prvního ročníku celoplošného sčítání ptáků na krmítkách v lednu 2019 byla sýkora koňadra, kterou na krmítkách vidělo přes 85 procent účastníků.

Zapojte se do sčítání ptáků