Zapomeňte na antibiotika, zkuste pelyněk

Pelyněk si sice každý spojuje s jeho hořkou chutí, ovšem na tu rychle zapomene, když se dostaví infekce trávicího ústrojí, jaterní potíže či kožní problémy. Ve všech těchto případech pomáhá.

Vědecké studie tvrdí, že člověk užívá tradiční léky, především antibiotika, více, než by měl. To s sebou nese mnoho negativních jevů. Proto se jak laická, tak i odborná veřejnost vracejí k léčivým bylinám, mezi nimiž lze nalézt jak lokální a systémová antibiotika, tak antivirotika, antimykotika nebo dokonce rostliny blokující rozvoj nádorů. Některé ještě stále čekají na svoje objevení nebo docenění, jiné se používají už po generace. Mezi ně patří i pelyněk.

POUZIT_PELYNEK_ROCNI_profimedia-0223402835

Pelyněk roční

Pelyněk roční pomůže celému tělu

Léčivé látky obsahují téměř všechny druhy pelyňků (čeleď Asteraceae). Ovšem v pelyňku ročním (Artemisia annua) najdete nejvyšší obsah artemisinu, což je účinná látka, která pomáhá. Působí proti krevním a jaterním parazitům a je to také antimalarikum, jehož efektu se žádná jiná rostlina nevyrovná. Že si poradí s malárií asi ocení jen málokdo, ovšem pelyňky mají i antibakteriální – jde tedy o přírodní antibiotika – a antivirové účinky. Tuto rostlinu využijete například při infekci trávicího ústrojí, proto pelyňkový čaj pomáhá při zkaženém žaludku, osvědčuje se proti zvracení, zánětu, nechutenství, při chorobách tvorby žaludeční kyseliny, při nemocech jater, žlučníku a dvanácterníku. Bylina také stimuluje pocení a například éterické oleje z pelyňku dobře pomáhají i při inhalacích při nemocích dýchacích cest. Využít ho lze k omývání infikovaných ran, kožních infekcí a celkově k zevnímu ošetření kůže. V posledních letech probíhají studie, které se snaží prokázat, zda by mohl být vhodný i při léčbě lymské borelióze, což je vlastně bakteriální infekce přenášená zvířaty.

Pelyněk černobýl

Pelyněk černobýl

 

Jak se pěstuje

Pelyněk roční pochází z Asie a roste jako letnička, o čemž napovídá jeho název. Na rozdíl od druhů známých z volné přírody má světle zelené listy, téměř bez chloupků. Jde o rostlinu, kterou lze vysít už na podzim. Roste prakticky všude bez problémů, často ho najdete i na chudých nehostinných půdách, kde je obsah účinných látek dokonce vyšší. Ke klíčení potřebuje kyprou půdu a světlo. Jakmile se rostlina jednou na pozemku uchytí a vykvete, poroste zde po řadu let a může se z ní časem stát i obtížný plevel.

Pelyněk pravý

Pelyněk pravý

Sběr a sušení

Z pelyňku sbíráte nadzemní část, účinný artemisin je obsažen v listech a květech, a trhat byste ji a měli hned po odkvětu. Obsah léčivé látky je vyšší na podzim, není tedy dobré sbírat pelyněk hned zjara. Po sklizni je třeba nechat nať doschnout na slunci, protože paprsky působí na prekurzory obsažené v nati a teprve pod vlivem slunečního záření se z nich stává žádoucí artemisin. Ideální je si ze sušeného pelyňku udělat odvar. Budete potřebovat asi jednu čajovou lžičku na jeden šálek čaje. Zalijte jej horkou vodou pět až deset minut nechte v přikrytém hrnečku vylouhovat. Poté odvar sceďte pře sítko a po doušcích upíjejte. Můžete přidat trošku medu, abyste srazili silně hořkou chuť pelyňku, s tím vám pomohou i další bylinky s příjemnou chutí, například máta, meduňka, heřmánek nebo levandule. Stačit vám však musejí tři šálky denně a být byste ho měli jen několik dnů protože pelyněk je silná droga, která při větším množství může poškodit játra. Soustavné používání není v případě pelyňku na místě.

Pelyněk brotan

Pelyněk brotan

Další druhy

Léčivé látky obsahuje nejen pelyněk roční, ale více méně všechny pelyňky. Známý je pelyněk kozalec (Artemisia dracunculus, estragon), který obsahuje zhruba šedesát procent artemisinu ve srovnání s pelyňkem ročním. Pěstuje se často jako vytrvalá bylina běžně v zahradě. V lidovém léčitelství hojně využívaný pelyněk pravý (Artemisia absinthium) nabízí asi jen třetinu účinné látky. Často se s ním můžete potkat jako s okrasná trvalkou, neboť má stříbrnou barvu. Od ostatních pelyňků se liší především hladkými širšími listy. Ty nejsou na rozdíl od dalších druhů jemně dělené nebo dokonce stříhané. Takové má třeba polokeř pelyněk brotan (Artemisia abrotanum, boží dřevec). Také jeho listy se dají používat v kuchyni nebo pro lidové léčení. Pelyněk černobýl (Artemisia vulgaris), který roste jako plevel v příkopech a rumištích, nabízí pouze patnáct procent artemisinu ve srovnání s pelyňkem ročním. Všechny druhy ale obsahují různý podíl i dalších látek, jako je cineol a thujon, hořčiny, inulin a cholin.

Foto Profimedia.cz a Shutterstock

Další informace najdete v lednovém vydání magazínu Flóra.

Zapomeňte na antibiotika, zkuste pelyněk