Zimní květy na zahradě

Sněhová nadílka schovala zahradu pod bílou peřinu, ale již brzy se zpod bílého hávu začnou klubat pestré květy. Mnohé objevíte již v lednu, jiné zase až začátkem března.

V zimě rozkvétají také zástupci cibulnatých rostlin. Dobrou práci odvedou sněženky nebo třeba talovíny.

V zimě rozkvétají také zástupci cibulnatých rostlin. Dobrou práci odvedou sněženky nebo třeba talovíny.

Mezi první průkopníky zimy bezpochyby patří některé hlíznaté a cibulnaté rostliny. Sněženky a talovíny náleží právě mezi nejčasnější květiny, které se objeví hned při prvním oteplení. Podobně na tom jsou čemeřice černé (Helleborus niger), jejichž bílé květy se mnohdy objeví dokonce již v lednu. Tuto rostlinu seženete v mnoha kultivarech. Kultivar Praecox rozkvétá dokonce již během října a podle průběhu počasí kvete obvykle do ledna. Pokud raději volíte jinou barvu květu než je bílá, vyzkoušejte kultivar Roseus s růžovým nádechem. Zajímavé jsou také čemeřice černé z řady Gold Collection, do které řadíme kultivar HGC Joshua a HGC Goldmarie. Oba kultivary se pyšní jasně bílými květy, Goldmarie zaujme větší velikostí a dlouhými žlutými tyčinkami, které květ rozjasňují. Ačkoliv považujeme zimu za nehostinné období zvláště pro pestré květy, není tomu tak ani u dřevin. Již během ledna do časného jara rozvíjí své jasně žluté kvítky jasmín nahokvětý (Jasminum nudiflorum), který získává velkou oblibu v České republice díky svým obloukovitě rostoucím větvím, pomocí kterých rostlina vytváří zajímavé převisy dlouhé i několik metrů.

Čemeřice patří mezi první průkopníky sněhové peřiny.

Čemeřice patří mezi první průkopníky sněhové peřiny.

V zimě kvetoucí rostliny považujeme za příjemnou předzvěst jara. Velkou mírou se podílejí na celoročním efektu zahrady, kde mají své čestné místo vedle okrasných trav nebo dřevin se zajímavě zbarvenými výhony. Ve velké zahradě je vysazujte zvláště poblíž míst, kde se často pohybujete. Ideální je terasa, okolí jezírka nebo zimní zahrady. Kvetoucí dřeviny perfektně rozjasní výhledová místa i ve větších zahradách.

FOTO: SHUTTERSTOCK

Zimní květy na zahradě

Zimní květy na zahradě