Živá zahrada před zimou

Pokud patříte mezi milovníky přírody, kteří chtějí naučit i své děti nějaké zajímavosti o vybraných druzích užitečných živočichů, zkuste s nimi vytvořit úkryty vhodné pro přezimování. Touto činností se děti učí nejen přírodu milovat, ale hlavně také poznávat.

Mnoho druhů živočichů patří mezi vátané hosty naší zahrady.

Mnoho druhů živočichů patří mezi vátané hosty naší zahrady.

 

Úkryty jsou vhodné prakticky do všech typů zahrad, ať jsou venkovského, městského či přírodního stylu. Zvláště v silně zastavěném městském prostředí chybí místo pro přezimování mnohých druhů, které se i tak v urbanizovaném prostředí běžně vyskytují. Mezi ně patří především ježci, ptáci a obojživelníci. Často se před zimou nestihnou dostatečně zazimovat a následně hynou, ačkoliv se jedná o velice užitečné pomocníky nejen v zahradě. Ježci i většina obojživelníků nám pomohou s regulací obtížných slimáků, zatímco ptáci rádi sezobnou celou řadu škodlivého hmyzu.

Typy úkrytů

Poslední dobou jsou zvláště oblíbené hmyzí hotely.

Poslední dobou jsou zvláště oblíbené hmyzí hotely.

Fantazii se meze nekladou, platí zde ovšem jednoduchá pravidla. Ježkům vyhovuje klidné mírně chráněné místo třeba pod stromy, kde se jim zavděčíte skrýší tvořenou kusy dřeva prosypaného suchým listím v silné vrstvě. Obojživelníci musí mít možnost se na zimu zahrabat do půdy, proto by měla mít skrýš volné dno. Domeček vytvořte z poskládaných cihel nebo kamenů opět na klidném nerušeném místě. Ptákům připravte krmítka a budky. V tomto případě vypozorujte, jaké druhy přilétají na vaši zahradu, typ budky i složení stravy se druh od druhu výrazně liší. Přikrmování nechte až na období, kdy budou mít ptáci již omezenou možnost sběru potravy, tedy v době, kdy přijdou mrazy a sněhová pokrývka. Pokud nepatříte mezi kutily, skrýše pro různé živočichy seženete ve specializovaných obchodech.

FOTO: SHUTTERSTOCK

Živá zahrada před zimou

 

Živá zahrada před zimou