I kvalitní dřevo se musí natírat

Před samotným natíráním v exteriéru je zásadní příprava podkladu. Tedy nejprve musíte plot, lavičku či třeba garážová vrata důkladně očistit, odmastit, osušit a zbavit prachu a nesoudržných částí starých nátěrů. Teprve potom natírejte.

Při natírání se nevyplácí podcenit základní vrstvu – napuštění povrchu dřeva zajistí ochranu proti plísním a škůdcům a stejnoměrnou savost. První vrchní nátěr už dodá věcem požadovaný vzhled, ale často není nanesený pravidelně. Kdybyste to nechali tak, časem se začne vrstva ztenčovat a dřevo zůstane bez ochrany. Proto se nanáší ještě druhá vrstva. Ovšem třeba dřevěná okna se ošetřují dokonce třikrát. A pokaždé jiným odstínem, aby byla hned viditelná každá chyba při práci. Pozor, toto pravidlo je důležité dodržovat, zvlášť když nanášíte na základní barvu první vrchní nátěr. Jinak často nepoznáte, že někde není okno dotřeno nebo že v rohu máte pouze jednu vrstvu místo dvou.

Důležitá penetrace

Nejen zdi, ale třeba i zahradní nábytek je potřeba před natíráním napenetrovat napouštěcím nátěrem. Penetrace samotná má menší molekuly než barva, proto se dostává do hloubky materiálu. Zpevní povrch a sjednotí jeho savost, zlepší přilnavost dalšího nátěru a ochrání dřevo. Pokud napouštědlo vynecháte, bude sice zpočátku vše vypadat perfektně, ovšem brzy může dřevo napadnout škůdce nebo zamodrá, protože chybí vrstva, která má těmto chybám zabránit.

Syntetika, nebo vodou ředitelné?

Nikdo s určitostí neřekne, zda je výhodnější použít syntetické anebo vodou ředitelné barvy. Podle odborníků jsou oba výrobky na srovnatelné úrovni. Takže každý spíš volí podle svých preferencí a sympatií.

Jaký je v nich rozdíl? Vodou ředitelné, kterým se říká také akrylátové, tvoří pigmenty a plniva ve vodní disperzi. Vyrábějí se jak pro vnější, tak i vnitřní prostředí, lze je použít k nátěrům dřeva a dřevovláknitých a dřevotřískových desek. Je však pravda, že vodou ředitelné barvy takzvaně zvedají vlákna dřeva. To znamená, že jeden nátěr nikdy nepomůže, protože když se tříska zvedne, uvolní cestu vlhkosti do materiálu. Když pak zasvítí slunce, voda se začne odpařovat a takzvaně podfoukne nátěr, který se začne odlupovat. Proto se po každé vrstvě nátěru povrch obrušuje, aby se srazily špičky dřevěných vláken. A čím více je vrstev, tím méně vzdušná vlhkost pronikne do materiálu.
Vodou ředitelné výrobky mají rádi především laičtí natěrači. Rychle zasychají, k jejich ředění stejně jako mytí štětce a dalších pomůcek vám stačí obyčejná voda. Tyto barvy obsahují jen malé množství organických rozpouštědel, proto jsou mnohem šetrnější k životnímu prostředí, také se jejich použitím omezuje riziko vzniku požáru, a to při práci i skladování. Pozor ovšem na jejich skladování při nízkých teplotách nebo dokonce zmrznutí! Ty je dokážou zničit.

U syntetických barev se jako pojivo používají pryskyřice rozpuštěné v organických rozpouštědlech. Proto se pro ně někdy používá název rozpouštědlové. Nedají na ně dopustit profesionální natěrači, a to především díky jejich vysoké odolnosti vůči poškození. Vhodné jsou tedy hlavně ven, na místy vystavená rozmarům počasí. K jejich ředění a mytí nástrojů se používá ředidlo S 6006.

Oblíbené lazury

Až se budete chystat natírat třeba pergolu, můžete si vybrat mezi tenko- nebo silnovrstvou lazuru. Většina lidí volí pro jednodušší aplikaci tu první. Když se natírá tenkovrstvou lazurou, zpravidla se volí tolik vrstev, dokud dřevo saje. Přebytečný lak se nakonec setře. Daleko jednodušší je však použít nejprve napouštědlo, které chrání dřevo zevnitř – není potřeba použít tolik barvy, která je dražší než podkladový nátěr.

Silnovrstvá lazura vypadá na první pohled lépe, stále umožňuje vidět kresbu dřeva a má i delší životnost. Jenže když vám konstrukce začne po dvou až třech letech sprašovat, stačí ji jen lehce zbrousit a znovu natřít. Pokud ji budete mít ošetřenou silnovrstvou lazurou, sice vydrží bez údržby třeba pět let, ale pak se začne loupat. A před dalším nátěrem bude třeba lak zcela odstranit, což je zdlouhavé a pracné.

Mnozí majitelé zahrad proto upřednostňují tenkovrstvé lazury – sice musejí ochranu obnovovat jednou za dva až tři roky, ovšem práci budou mít za chvíli hotovou. Aplikace silnovrstvé lazury trvá mnohem déle. Proto ji odborníci doporučují volit na místa, kam je složité se dostat (třeba do výšek), a na místa, kde barva netrpí degradací UV zářením.
Lazurovací laky koupíte bezbarvé nebo v různých odstínech – od borovice přes palisandr, kaštan, dub až třeba po ořech. Přitom platí, že čím je barva tmavší, tím více obsahuje pigmentu, který chrání dřevo před povětrnostními vlivy a slunečními paprsky. Jednoduše řečeno: použijete-li na natírání tmavý lazurovací lak, další natírání vás čeká za delší dobu, než když sáhnete po bezbarvém laku. Nanášet byste je měli plochým štětcem, který látku zapraví do struktury dřeva. Jeho velikost zvolte podle rozměru natírané plochy.

I kvalitní dřevo musíte ošetřovat

Když stavíte u domu nebo chaty terasu, můžete si vybrat ze dvou možností: buď použijete měkké dřevo, například domácí borovici či modřín, které vyjde levněji, ale budete ho muset pravidelně natírat a obnovovat, anebo si připlatíte za tvrdé exotické dřevo. K oblíbeným patří třeba bangkirai, merbau nebo massaranduba a jako jeho největší přednost se uvádí vysoká odolnost vůči povětrnostním podmínkám a dlouhá životnost. Zde je ale třeba podotknout, že i to nejkvalitnější dřevo se musí jednou za čas ošetřit, protože časem vlivem UV záření šedne. Nátěr také prodlužuje jeho životnost.

U měkkých dřevin se doporučuje napouštět dvakrát ročně. Používají se speciální olejové nátěry, které se vsáknou do povrchu dřeva a uzavřou póry. Neošetřený materiál navíc trpí i mechanickým namáháním: chodí se po něm a podrážky bot ho rozdírají kamínky nebo pískem. Působí na něj voda, kroupy nebo sníh.

U dřeva impregnovaného napouštědly na bázi kyseliny borité a různých chloridů se údržba nedoporučuje, protože nátěrové hmoty dostatečně nepřilnou k povrchu.


Tip redakce
Jak poznat, že terasa potřebuje ošetřit? Udělejte si jednoduchou zkoušku. Na terasu vylijte sklenici vody a uvidíte, zda vytvoří jednotlivé kapky nebo se rozlije a vsákne. To je znamení, že povrch už potřebuje ošetřit.


Zkuste renovační lazuru
Lidé, kteří mají dvacet let lavičky nebo chatu natřené tmavým palisandrem, který potlačí původní vzhled materiálu, mají možnost použít takzvané renovační lazury. Po jejich aplikaci je možné natírat dřevo světlou lazurou podle přání, a to bez broušení na čisté dřevo.

 

 

Radek Tichý, foto Shutterstock

I kvalitní dřevo se musí natírat