Jak pečovat o živé ploty?

Živé ploty a stěny se začaly v zahradách objevovat už před mnoha staletími. Aby zde plnily svou okrasnou i praktickou funkci, musíte jim dopřát pravidelnou péči. Naštěstí na ni nejste sami, prodejci zahradní techniky se předbíhají s nabídkou výrobků, která vám péči o živé ploty usnadní.

ploty1

Živé ploty a stěny v zahradě plní celou řadu praktických funkcí. Především zajišťují soukromí, jehož dnes valem ubývá hlavně kvůli vysoké ceně a s ní související malé rozloze pozemků, a to nejen ve městech. Majitelům pak nezbude nic jiného, než si samotu zajistit pomocí clon ze zelených plotů. Tyto prvky se dále starají o odclonění některých nehezkých výhledů ze zahrady, zakrývají nevzhledná zákoutí, oddělují jednotlivé celky, ale plní i ryze estetickou funkci. Jejich přesný tvar dokáže například perfektně zarámovat některé výhledy.

Pokud mají dřeviny tohle vše splňovat, je třeba dopřát jim pravidelnou údržbu. Jestliže péči zanedbáte, bude to poznat. Samozřejmě se dá taková chyba částečně napravit a zmírnit, ale na dokonalý výsledek si budete muset chvilku počkat. Co všechno je tedy třeba zařadit do programu péče o živé ploty? Kromě zálivky, hnojení a řezu vás bude občas čekat i mulčování nebo po několika letech i radikální zmlazení.

Živý plot můžete založit pomocí prostokořenných sazenic

Živý plot můžete založit pomocí prostokořenných sazenic

Pro správný růst a vývoj

Bez vody a živin nebude prospívat ani ta nejméně náročná rostlina, což platí i pro živé ploty. Nároky na pěstování se vždy odvíjejí od použitého druhu dřeviny. Pokud víte, že na zahradě panují během sezony opravdu extrémní podmínky a že na místě nemáte možnost pravidelné zálivky, raději rovnou zvolte suchovzdorné druhy. S takovými podmínkami si poradí například tavolníky (Spiraea), pámelník (Symphoricarpos), ptačí zob obecný (Ligustrum vulgare), habr obecný (Carpinus betulus) nebo třeba hlohyně šarlatová (Pyracantha coccinea). Náročnějším druhům raději dopřejte pravidelnou dodávku vody v podobě kapkové závlahy, kterou ovládá stejně jako závlahu trávníku naprogramovaná jednotka.

I ve výživě platí, že potřeba živin se řídí nároky použitých dřevin. Většina běžně používaných rostlin bývá málo nebo středně náročná, proto bude většinou stačit v jarním období porost pohnojit přípravkem pro okrasné dřeviny.

Můžete volit mezi rychle rozpustnými hnojivy, která se vyznačují rychlým uvolňováním živin, nebo vhodnější pomalu rozpustnou variantou. U té jsou granulky obaleny voskovou vrstvou, a díky tomu se rozkládají pozvolna. Pokud je živý plot ještě mladý, zřejmě vás čeká v prvních několika letech také doplňování mulčovacího materiálu, který zabraňuje nadměrnému výparu vody a zároveň snižuje riziko klíčení plevele. Když se dřeviny rozrostou a navzájem propojí, už to není nutné.

Ruční nůžkyx jsou vhodné pro tvarování dřevin s většími listy

Ruční nůžkyx jsou vhodné pro tvarování dřevin s většími listy

Jak postupovat při řezu

Při péči o živé ploty a stěny nelze nikdy vynechat řez. U přísně tvarovaných dřevin je nutný i několikrát do roka; výjimkou jsou pouze volně rostlé ploty, s nimiž se můžete setkat třeba v přírodních zahradách. Řez ovlivňuje rychlost růstu dřevin: u některých se doporučuje dělat první zákrok v květnu a druhý například v červenci, u pomalu rostoucích postačí vzít nůžky do ruky jen jednou do roka.

Pravidelný řez nemá vliv pouze na vzhled plotů, ale i na jejich funkčnost. Vždyť aby dřeviny dostatečně clonily ve výhledu nebo zakrývaly nevzhledná zákoutí, musí být hlavně dostatečně zahuštěné, a to bez pravidelného tvarování nejde. Stejně tak vás může u přestárlého plotu, který už začíná být pro údržbu nedostupný nebo naopak začíná řídnout, čekat zmlazení. K tomu využijete spíše pákové nůžky nebo ruční pilky vhodné i pro řez silnějších větví.

Plotostřih pomůže při řezu větších živých plotů a stěn

Plotostřih pomůže při řezu větších živých plotů a stěn

Technika řezu a tvarování

U poloformálních živých plotů založených z dřevin s velkými listy, jako je třeba bobkovišeň lékařská (Prunus laurocerasus), se neobejdete bez ručních nůžek. Při jejich nákupu byste měli zohlednit, že jednotlivé typy jsou určeny pro řez větví o určitém průměru. Pokud s nůžkami vhodnými na střih do průměru tří centimetrů budete zkracovat dvakrát tak silné kmínky, může dojít k poškození některé ze součástek. V tomto případě pak bývá problém i s reklamací u výrobce.

Mezi další naprosto nepostradatelné pomocníky patří plotové nůžky. Ruční typy využijete při zkracování menších živých plotů nebo pro detailní tvarování. Někteří zahradníci po těchto nůžkách sahají mnohdy mnohem raději než po výkonném motorovém nebo elektrickém plotostřihu. Důvodem je pečlivější a mnohem přesnější práce.

U velkých a dlouhých živých plotů a stěn jsou ovšem benzinové či elektrické typy většinou nepostradatelné. Vhodné bývají například na dřeviny s jemnou texturou a drobnými listy, kde není méně pečlivá práce tak zřejmá. Dokážou ušetřit čas, a pokud zvolíte stroje kvalitní, ve finále je s nimi práce poměrně pohodlná. Proto raději sáhněte po profesionálních výrobcích s benzinovým motorem, které si poradí i s vysokou zátěží a poměrně silnými větvemi.

Elektrické i akumulátorové typy se hodí na tvarování menších živých plotů. Jsou omezeny buď délkou přívodního kabelu, který musíte při řezu kontrolovat, aby nedošlo k jeho poškození, nebo stavem dobití baterie u akumulátorových.

Při koupi plotostřihu se nenechte zmást mnohdy nízkou cenou. Zohledněte konstrukční provedení, výkon, délku a šířku stříhací lišty a typ motoru. S vhodným typem vám také poradí přímo prodejce, kterého by mělo určitě zajímat, jak silné větve budete řezat.

Při práci ve výškách oceníte plotové nůžky s teleskopickou rukojetí

Při práci ve výškách oceníte plotové nůžky s teleskopickou rukojetí


Univerzální křovinořezy

Univerzálním pomocníkem v zahradě jsou křovinořezy, které potřebují i ti, kdo křoví na pozemku nemají. Toto nářadí je dostupné v mnoha variantách. Kromě vysoké trávy si dokáže poradit i s nálety dřevin a křovinami.

  • Při volbě správné techniky berte v úvahu výkon, který záleží na účelu. Pokud budete křovinořez používat často i na náročnou práci, raději volte typy s objemem nad 35 kubických centimetrů.

  • Zaměřte se také na tvar rukojetí; ačkoliv se zdá, že mají na práci zanedbatelný vliv, ušetří nám mnoho námahy. Křovinořezy nabízejí celou řadu možností, které nám dokážou zpříjemnit práci. Velkým bonusem jsou třeba výškově nastavitelné rukojeti, nosný popruh a vyměnitelná strunová hlava nebo nože.

  • Na některé křovinořezy můžete také připojit různé adaptéry, za zmínku stojí například prořezávač.

  • Při práci s křovinořezem byste neměli zapomenout na ochranné pomůcky v podobě rukavic, brýlí a sluchátek.

 

Lucie Peukertová, foto autorka a Shutterstock

Více informací se nachází v květnovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Flora titulka_05_16

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

Jak pečovat o živé ploty?