Dřevo potřebuje péči

Rubrika: Technika

Přírodní dřevo je sice krásné, ale bez povrchové úpravy má pouze omezenou životnost. Platí to zejména pro dřevěné prvky ve venkovním prostředí – ploty, zahradní stavby a podobně.

Pro natírání si vyberte pěkný slunný den, práce vás bude bavit a nátěr rychle uschne.

Chcete-li, aby vám dřevo dlouho sloužilo, je nezbytné chránit jeho povrch před nejrůznějšími zevními vlivy – nejen před usazováním prachu a špíny, ale především před vlhkostí a slunečním zářením. Pokud je dřevo navlhlé a rozpraskané, snáze padne za oběť dřevokazným houbám a hmyzu. Tomu lze ale vhodnou povrchovou úpravou a pravidelnou údržbou dřevěných povrchů předejít. Existuje více možností, jak dřevěné prvky vhodně ošetřovat. Na trhu jsou jak univerzální nátěry pro venkovní i vnitřní použití, tak i speciální nátěrové hmoty. Nabídka je tak široká, že je někdy obtížné se v ní vyznat. Výhodou je proto nakupovat ve specializovaných obchodech, kde vám odborníci s výběrem vhodného nátěru pomohou.

Příprava povrchu

První vrstva nátěru by měla být provedena impregnačním základem k preventivní ochraně dřeva.

Plochy, které budete natírat, je nutné nejprve důkladně očistit. Při větším znečištění nebo u větších ploch usnadní práci vysokotlaký čistič, jehož vodní paprsek uvolní i tvrdošíjnou špínu. Nestříkejte ale nikdy kolmo k čištěné ploše, vždy šikmo. Po očištění je potřeba povrchy přebrousit a případně opravit poškozená místa. Pak přijde na řadu penetrace a opětovné přebroušení. Neošetřené stavební dřevo natřete ještě před montáží přípravkem proti houbám způsobujícím modrání dřeva nebo ochrannou penetrací. Tak se štětcem dostanete i na místa, která budou pozdějinepřístupná. Na stavební dílce, jako jsou okna a dveře, u nichž je žádoucí, aby si zachovaly svoje rozměry, doporučují odborníci použít nátěry, které regulují vlhkost a zabraňují deformování dřeva. Lazury s otevřenými póry se doporučují na ploty a brány. Na dřevo upravené tlakovou impregnací stačí použít olej proti vyšisování.

Lak, nebo lazura

Vyčištění štětců po práci se určitě vyplatí – není nutné kupovat pro každé natírání nový.

Je to hlavně věc vkusu – z hlediska účinnosti mezi nimi není zásadní rozdíl. Lak vytváří na  povrchu silnější vrstvu, pod níž se do značné míry ztrácí kresba dřeva. Ve venkovním  prostředí má trvanlivost zhruba pět až osm let. Při použití lazury zůstává kresba zřetelná,  dřevo je spíše naimpregnované, jeho póry nejsou zcela uzavřené. Venku dokáže lazura vzdorovat povětrnostním podmínkám přibližně čtyři až sedm let, v interiéru vydrží podstatně déle. Výrobci nabízejí lazury bezbarvé i barevné. Jednotlivé odstíny stejné lazury je možné vzájemně míchat. Mezistupeň mezi lazurami a krycími laky tvoří silnovrstvé lazury, které obsahují více barevných pigmentů a ve venkovním prostředí dobře chrání povrch dřeva před UV zářením. Obnovují se ale obtížněji než tenkovrstvé lazury. Pro nátěry dřevěných venkovních dílců, jako jsou ploty, střešní podhledy, zahradní nábytek, pergoly nebo přístřešky pro auta, se hodí také ochranný krém na dřevo. Jde o lazuru krémovité konzistence obsahující speciální olejové emulze, která dodá dřevu pěkný lazurový vzhled. Výhodou ochranného krému je, že nestéká, takže se s ním dobře pracuje, a navíc proniká hluboko do dřeva a poskytuje mu velmi dobrou ochranu.

Přirození nepřátelé dřeva

  • Slunce – nepůsobí na dřevo jen teplem, ale především ultrafialovým zářením, které proniká do jeho struktury. V kombinaci s vodními srážkami může dřevo během několika týdnů až měsíců změnit barvu a získat stříbřitě šedý nádech. Na jeho povrchu jsou pak patrná jemná odstávající vlákna a dřevo ztrácí pevnost. Lze tomu předejít ochranným nátěrem s vyšším obsahem barevných pigmentů. Bezbarvé nebo slabě pigmentované nátěry zpravidla neposkytují dostatečnou ochranu proti UV záření. Na trhu jsou i přípravky sloužící k oživení zašlého dřeva, které zbaví například zahradní nábytek nepěkného šedavého zbarvení a vrátí mu původní vzhled (Aidol Aufhell-Lasur).
  • Vlhkost – dřevo v exteriéru je jejímu působení vystaveno neustále. Vlivem deště, rosy, kondenzované vlhkosti i vzlínající vody se zvyšuje obsah vlhkosti ve dřevě a odpařováním se opět snižuje. Přitom vznikají na povrchu trhliny, kterými vlhkost ještě snadněji proniká do dřevní struktury. Hromadící se vlhkost pod povrchem je živnou půdou pro dřevokazné houby a plísně. Proto je třeba použít takový ochranný nátěr, který buď zabrání pronikání vlhkosti, nebo tam, kde to není možné, nechá dřevo dýchat a odpařovat nasáklou vlhkost.
  • Řasy – zvláště v lesnatých oblastech a všude tam, kde roste hodně stromů, způsobují zelené zabarvení dřeva ve venkovním prostředí. Je to hlavně kosmetická vada, které lze předejít použitím nátěru s algicidní složkou.
  • Dřevozbarvující houby – způsobují modré zabarvení dřeva. Dřevo sice neničí, pouze hyzdí, nicméně zvyšují jeho náchylnost k napadení dalšími škůdci.
  • Dřevokazné houby – nejznámější a nejnebezpečnější z nich, dřevomorka domácí, se velice rychle šíří a ničí strukturu dřeva. K ošetření dřeva proti houbám jsou určeny fungicidní nátěry.
  • Dřevokazný hmyz – to není jen červotoč, ale také pilořitky, dřevokazní mravenci a další. K nejnebezpečnějším druhům mírného pásma patří tesařík krovový, který napadá především dřevo jehličnanů. Hmyzí škůdci jednak dřevo sami ničí – jejich larvy se dřevem živí a vyhlodávají v něm chodbičky, jednak zvyšují jeho náchylnost k napadení houbami a plísněmi. Řešením jsou insekticidní přípravky na dřevo, které hmyz zlikvidují a poskytují ochranu před opětovným napadením.

Chraňte přírodu

Než začnete natírat třeba plot nebo zahradní domek, zakryjte okolní zem fólií. Do půdy tak neproniknou nečistoty a prach při broušení ani kapky laku či lazury při samotném natírání.

FOTO: SHUTTERSTOCK A THINKSTOCK

Dřevo potřebuje péči

Dřevo potřebuje péči