Nůžky a pily nejen na stromy

Rubrika: Technika

Jestliže máte na zahradě alespoň pár stromů, několik růží či bylinkový záhon, neobejdete se bez kvalitních nůžek. A možná oceníte ty dvouruční nebo rovnou pilu ocasku. Víte, které nářadí pro vás bude nejlepší?

Nůžky, ač se to nezdá, vezmete do ruky mnohokrát za sezonu, jejich nákup a výběr tedy nepodceňujte. Vybírejte je podle toho, co nejčastěji v zahradě stříháte, a použitých materiálů. Nezapomínejte ani na to, že třeba jednoruční jsou lepší do korun stromů, neboť vám dovolují se druhou rukou přidržovat.

Jeden, či dva břity?

V obchodech objevíte jednobřité typy, kdy druhou část konstrukce tvoří dosedací plocha – ty se hodí především ke stříhání suchých větví. Dvoubřité se zase doporučují na živé nebo čerstvé dřevo, bylinky nebo květiny.

Jednobřité s kovadlinou nejsou tak náchylné na poškození drobným pískem a jednodušeji se také brousí. Mají menší čistotu řezu a používají se pro odstranění celých větví. Kovadlinka podpírá dřevo v průběhu celého střihu, čímž rozkládá tlak. Jsou vhodné i pro dělení ostatních vláknitých materiálů, jako jsou šňůry nebo kokosové provazy, a minimálně se tupí.
U dvoubřitých oceníte velmi hladký a čistý řez, proto je preferují profesionální zahradníci a floristé, ovšem musejí se často brousit. Pozor, ačkoli mají ostré strany dvě, brousí se jen jedna čepel, která se při střihu míjí se základní, silnější částí nůžek.

Zkoušejte!

Zahradní nůžky se vyrábějí z kvalitní oceli a čepele mají v poslední době opatřené nepřilnavou povrchovou úpravou, aby lépe pronikaly do dřeva. Je to podobné, jako když jsou sekery potažené teflonem nebo xylanem, aby se ostří lépe zasekávalo a vy nemuseli při práci vynakládat tolik síly.

Zahradní nůžky je dobré si při nákupu vyzkoušet – jako u každého nářadí, se kterým pracuje lidská ruka, je velmi důležité, aby se dobře držely. Pro menší ženskou ruku se hodí menší a naopak. Proto je vždy nutné před nákupem vzít nůžky do ruky a zkusit si naprázdno střihnout. V obchodě tedy vždy vyzkoušejte, zda pohodlně dosáhnete palcem a prsty na obě ramena. Jestliže víte, že s nimi bude pracovat více lidí, oceníte výrobky, které umožňují nastavení rozevření podle velikosti dlaně uživatele. Důležitý je též tvar a zpracování rukojeti, abyste se při práci co nejméně unavili. Komfort ještě více zlepší měkká a protiskluzová úprava povrchu rukojeti.

Klasika nebo s převodem

Nůžky mohou být buď klasické konstrukce, nebo převodové. K první skupině patří typy s chráničem prstů, kde je díky zajímavému designu zajištěno pevné držení – nevyklouznou z ruky. Druhou skupinu tvoří nůžky s otočným držadlem, jehož ergonomická konstrukce zajišťuje, že se držadlo přirozeně odvaluje po prstech při zavírání dlaně. Tento pohyb se pak převádí přes ozubený převod na horní čepel. Obě rukojeti jsou po celou dobu střihu rovnoběžné. To dovoluje, na rozdíl od klasických nůžek, zabírat všemi prsty najednou. Tlak se pak rozloží rovnoměrně a ruka je po práci méně unavená.

To však není jediná konstrukce převodových nůžek – téměř každý výrobce nabízí svůj vlastní mechanismus. Převodové nůžky mohou být jedno- i dvoučepelové, oboje zvládnou uříznout větve o větším průměru bez větší námahy.

Co si ještě vybrat

Stejně jako běžné klasické nůžky je možno i ty zahradní koupit pro leváky. Mívají trochu jinak upravené rukojeti a jinou polohu západky, aby se na ni dalo lépe dosáhnout.
Kdo nechce používat pilku, může zkusit pákové nůžky s dlouhými držadly, které si poradí i se silnějšími větvemi. Obvykle ustřihnou až pěticentimetrové větve zhruba o půl metru dál, než dosáhnete. Vyrábějí se v jedno- i dvojsečné variantě. Využívají nejen velké páky, ale často bývají doplněny převody, aby se síla střihu ještě zvětšila.

Nechcete-li při stříhání stromů používat štafle nebo žebřík, pořiďte si teleskopické nůžky. Dosáhnou do výšky až dvou a půl metru a pomocí převodu dokážou vyvinout poměrně velkou sílu. Podle zahradníků však je jejich řez nepřesný, v takové výšce už nemá člověk cit na to, aby nastavil správný sklon, kde větev uštípnout.

Na silnější větve pilu ocasku

Na prořezávání silnějších větví, ale i odstraňování náletů se hodí pila ocaska. Koupit si můžete jak klasickou mechanickou, tak akumulátorovou. Ta je stále populárnější u profesionálů i v hobby nabídce. Záleží samozřejmě na tom, jak často s ní budete pracovat. Jiné požadavky má majitel sadu a jiné ten, kdo s ní pracuje párkrát za sezonu.

 

Radek Tichý, foto Shutterstock

Uložit

Uložit

Nůžky a pily nejen na stromy