Co by nemělo chybět v žádné dílně?

Rubrika: Technika

Jedno univerzální, nebo více specializovaných nářadí? Nejen toto rozhodnutí je třeba udělat, pokud si zařizujete domácí dílnu. Zde je deset nejdůležitějších věcí, které by v ní neměly chybět. Využijte je i jako inspiraci při nákupu vánočních dárků.

Šroubováky

V obchodě narazíte na plné regály šroubováků, ovšem všechny je doma opravdu nepotřebujete a nikdy nevyužijte. Pořiďte si plochý a křížový šroubovák v malé hodinářské verzi, větší izolovaný pro elektrotechniku a běžné ploché a křížové šroubováky. Stále více se v posledních letech využívají i takzvané torxy a imbusy.

Box na nářadí

Box je ideálním dárkem, když máte pocit, že kombinačky a šroubováky nemůžete nalézt právě tehdy, jsou-li zapotřebí. Zvlášť v bytech a malých prostorech dokážou krabice udržet v nářadí pořádek. Než se vypravíte do obchodu, zkuste si shromáždit na jednu hromadu všechno nářadí, které vlastníte, abyste věděli, jakou velikost výrobku zvolit, abyste při přenášení z místa na místo měli vše pohromadě – od šroubováků až po lepidla nebo lepicí pásky.

Multifunkční nářadí

Když začínali světoví výrobci s takzvaným multifunkčním nářadím, bylo natolik drahé, že se je nevyplatilo pro domácí použití kupovat. Dnes je však seženete za rozumné ceny i v hobby provedení. Vhodným dárkem se tak může stát nářadí s několika nástavci, s jejichž pomocí lze pilovat, řezat, brousit i škrábat zbytky tapet nebo linolea. Nástavce se navíc dostanou i tam, kde klasické nářadí nepoužijete.

Sada atypických bitů

Vedle základních tvarů šroubováků oceníte i rozšířenou sadu bitů různých profilů. Možná je použijete jen jednou za rok, ale když už zjistíte, že vám obyčejný imbus nepomůže, víte, kam sáhnout. Přitom hobby sada není drahá a najdete v ní i torx, pětihvězdu, tisícihran a mnoho dalších profilů včetně různých adaptérů.

Svítilna

Pokud máte doma některý z akupřístrojů, prakticky každá značka nabízí i lampu, do které můžete použít stávající baterii. Vhodné pro osvětlení dílny i jiných míst jsou také lampy nejčastěji používané v autoservisech. Tam potřebují svítit do těžko přístupných prostor, často vleže na zádech a v situaci, kdy se sotva mohou pohnout. Jejich lampy jsou tedy výkonné, přiměřeně velké a odolné.

Univerzální žebřík

Solidní hliníkový vysouvací žebřík lze koupit už za dvě tisícovky. Kvalita bývá v obchodech rozdílná, dejte tak na doporučení známých a sledujte uživatelská hodnocení. Přece jen jde o bezpečnost. Ideální je univerzální vysouvací žebřík, který lze použít i jako jednoduchý nastavitelný do výšky, jak potřebujete, anebo jako nižší štafle. Na nich je člověk přece jen jistější, třeba při stříhání stromů nebo malování fasády.

Kvalitní stůl

Při práci v dílně potřebujete místo, na které můžete opravovaný či opracovávaný předmět položit, nebo ještě lépe pevně upnout. Tedy kvalitní a stabilní pracovní stůl. Měl by mít silnou bukovou nebo dubovou pracovní desku, která se nebude otřásat po úderu kladivem. Konstrukce se nesmí kymácet, když do svěráku upnete kus železa, které máte uříznout. Dnešní stoly už mají také zásuvky s pojezdem, které snadno otevřete.

 

Svěrák

Neexistuje svěrák, který by mohl být pevný, ale zároveň malý, lehký a nejlépe mobilní. Smiřte se s tím, že tedy budete potřebovat alespoň dva. Každý zkušený majitel dílny potvrdí, že základem je velký pevný svěrák. Rozhodnout se také musíte mezi typy York a Kasper. První z nich má napevno k desce upevněnou zadní část a pohybuje se jeho přední čelist, u konstrukce Kasper je tomu naopak. Ten doplňte menším přenosným svěrákem s upínáním na svorku. Dražší kousky jsou vybavené i kloubem, takže šikovně poslouží jako třetí ruka při jemných pracích, třeba při pájení.

Děrované desky

Je výhodné pořídit si celou stěnu z děrovaných desek. Můžete ji koupit ve dvou rozměrech – většinou čtyřicet krát šedesát nebo sto dvacet krát šedesát centimetrů. Z nich si pak můžete sestavit plochu přivrtanou do zdi, do které si lze uspořádat nářadí podle potřeby pomocí různých závěsů nebo specializovaných držáků. Tyto desky mají také tu výhodu, že jsou variabilní a přenastavitelné, a tak si držáky na jednotlivé nástroje rozvěsíte podle přání, a když časem zjistíte, že byste potřebovali nářadí pověsit jinam, snadno si jeho umístění přenastavíte.

10. Lopata do auta

Teleskopická lopata se hodí nejen v sezoně na zahradě, po celý rok v dílně, ale v tento čas hlavně v autě, pokud zapadnete ve sněhu. Skládací je lepší než klasická, protože v kufru nezabere mnoho místa. Ale když vyberete krátkou lehkou lopatu, která se vejde na šířku do kufru i bez skládání, vůbec to nevadí.

 

Radek Tichý, foto Shutterstock a profimedia.cz

 

Více informací se nachází v prosincovém vydání z roku 2017.

Co by nemělo chybět v žádné dílně?