Lazury pro ochranu a krásu dřeva v exteriéru

Rubrika: Technika

Dřevo není stálá surovina – sluneční záření, déšť, vítr, ale i plísně a škůdci na něj mají negativní vliv. Jeho ochrana je proto nezbytná. Na trhu existuje mnoho ochranných nátěrových hmot, které ale použít?

Dřevo není stálá surovina – sluneční záření, déšt, vítr, ale i plísně a škůdci na něj mají negativní vliv.

Dřevo není stálá surovina – sluneční záření, déšť, vítr, ale i plísně a škůdci na něj mají negativní vliv.

Díky své kráse a vlastnostem je dřevo nejčastějším materiálem využívaným na zahradě, ať už se jedná o zahradní nábytek, domek nebo terasu. K jeho ochraně se využívá rada výrobku, mezi nimiž však někdy není snadné se zorientovat. Nabízíme vám proto malé info, které vám pomůže se rozhodnout, jakou lazuru na venkovní dřevo použít a jak.

Co je to lazura?

Lazura je vrstva barvy vytvořená postupným nanášením vrstev poloprůhledné barvy na předchozí barevné vrstvy. Při nátěru lazury musí být spodní barevná vrstva suchá, aby se barvy nemíchaly fyzicky, ale pouze opticky. Podle složení nátěrové hmoty, její barvy a!poctu nátěru jsou dřevní vlákna a!jejich struktura vidět na ošetřovaném povrchu v různé intenzitě. Existuje několik typu lazur, mohou být syntetické avodou ředitelně, zaměřme se však nyní na rozdíl mezi silnovrstvými a slabovrstvými.

FOTO: SHUTTERSTOCK

Lazury pro ochranu a krásu dřeva v exteriéru

Lazury pro ochranu a krásu dřeva v exteriéru