Meteostanice: snímač tlaku je nutný

Rubrika: rss-feed, Technika

Pamatujete si ještě klasický okenní teploměr přišroubovaný k oknu? Ne že by se už neprodávaly, ale většina lidí, zahradníků zvlášť, dává přednost meteostanicím. Umějí toho mnohem více.

Meteostanice kromě teploty za oknem ukazují, i kolik stupňů máte v bytě, jaký je venku tlak a vlhkost, panáček nebo panenka poradí, jak se obléknout. A ty lepší dokonce dokážou předpovědět počasí podle dat z internetu. Anebo displej na stěně přemění ve vlastní meteorologickou stanici měřící i srážky a rychlost větru.

Jen drahý teploměr…

Ale pozor! Za meteostanice se dnes označuje vše, co ukazuje vnější a vnitřní teplotu, ať je to sofistikované zařízení anebo levný digitální teploměr, který má ještě vnější čidlo spojené s vnitřní jednotkou drátem, takže ho musíte zpravidla provléknout okenním těsněním. Ale ani všechna bezdrátová zařízení nelze označovat za meteorologickou stanici. Mnoho lidí a zahradníků si s nimi přesto vystačí. Ne každý totiž vyžaduje funkce jako sledování tlaku, stačí jim jen znát okamžitou venkovní teplotu, aby se správně oblékli pro práci na zahradě.

Co musí umět meteostanice?

I ta nejjednodušší domácí meteostanice by měla mít zobrazování venkovní a vnitřní teploty, ale také vlhkosti. Pak je jen na vás, zda si vyberete mezi těmi, které ukazují vnitřní anebo i vnější vlhkost. Komu jde o tu vnější, bude zřejmě mít zájem o pocitové vnímání teploty. Vnitřní vlhkoměr pak určitě bude zajímat toho, kdo ve svém bytě bojuje s plísní a rád by před tím, než se pustí do složité rekonstrukce, změřil relativní vlhkost.

Pokud však chcete plně využívat meteostanici, určitě musí mít tlakoměrné čidlo. Změna tlaku je základ pro předpovídání počasí. Někteří výrobci sice takovou ikonu na displeji mají, ale z důvodu šetření čidlo k zařízení nedodávají, aniž by to v popisu uvedli. Při nákupu si tedy nejprve ověřte, zda výrobek tento senzor obsahuje.

Paměť nejen na tlak

Jestliže chcete sledovat kromě hodnot teploty a relativní vlhkosti také vývoj atmosférického tlaku, je nutné vyhledat přístroj, který má graf jeho vývoje. Jde o sloupcový diagram, který znázorňuje situaci za posledních dvanáct nebo dvacet čtyři hodin. Jestliže potřebujete znát konkrétní hodnoty tlaku v uplynulých hodinách, musí mít přístroj paměť, do které se hodnoty zaznamenávají.

Zobrazená je hodnota tlaku absolutního, to znamená v místě, kde se přístroj nachází. Jestliže požadujete, aby byla zobrazena hodnota relativního, tedy přepočteného na hladinu moře, musí mít stanice možnost zadání aktuální nadmořské výšky. Skutečnost, zda je zobrazen tlak absolutní nebo přepočtený na hladinu moře, nemá na předpověď počasí vliv. Přístroj sleduje velikost změn v závislosti na čase a podle toho, jak rychle tlak stoupá nebo klesá, vyhodnocuje možnost vývoje počasí.

Tyto stanice mají také paměť na maximální a minimální naměřené teploty, relativní vlhkost, případně barometrický tlak. Dále mohou mít zobrazení času východu a západu slunce, alarmy pro horní a dolní meze teploty a relativní vlhkosti i signál avizující námrazu a podobně.

Podle displeje

Meteostanice se liší i podle displeje, nejčastěji se používají ty LCD. Mají nízkou spotřebu, ve tmě nesvítí. Mohou být také inverzní, kdy mají tmavé pozadí a světlé číslice. Pokud jsou obrazovky stále osvětlené, je třeba, aby byly stanice napájeny síťovým adaptérem, poněvadž spotřebují hodně energie a baterie by dlouho nevydržely. Výjimkou však nejsou ani barevné LED displeje, u nich je však stále napájení nutností.

Na velikosti samozřejmě záleží. Stanice s malým displejem je sice velmi úsporná, ale když ji pověsíte na zeď, nebudete na údaje dobře vidět. Sice je to lepší než pro každou kontrolu vnější teploty odhrnovat závěs nebo žaluzie, ale je pohodlné, když vidíte předpověď počasí na velkém šestipalcovém displeji.


Dosah čidla

Meteostanice používají pro měření vnější teploty, popřípadě vlhkosti bezdrátové čidlo, jehož signál má přibližný dosah ve volném prostoru asi třicet metrů, některé až sto metrů. Frekvence přenosu jsou pro Evropu jednotné a jde o 433 MHz, 868 MHz a také 2,4 GHz.

Je nutné si uvědomit, že dosah signálu zkracují překážky jako zdi, stromy, budovy či kovové konstrukce. Některé stanice mají možnost použití více bezdrátových čidel pro měření teploty na několika místech. Počet senzorů, které lze použít, je různý – zpravidla bývají tři, někdy jich výrobci dodávají pět a více.


Opravdová meteostanice

Běžně prodávané meteostanice, někdy označované jako hobby, měří kromě vnitřní a vnější teploty a relativní vlhkosti také rychlost a směr větru pomocí anemometru neboli větroměru a také dešťové srážky. Některé typy mají také UV čidlo pro měření UV záření. Samozřejmostí bývá paměť na maximální a minimální naměřené hodnoty a různé druhy alarmů.

Tato zařízení můžete ještě vylepšit, když je připojíte k počítači – většinou přes USB port. Tyto meteostanice mohou, ale nemusí mít vnitřní paměť pro uchování naměřených hodnot. Pokud vnitřní paměť nemají, pak je nutné stálé připojení k počítači, aby mohla být všechna naměřená data přenesena do počítače. Meteostanice, které vnitřní paměť mají, k počítači musíte připojit jen občas, naměřená data jsou uložena ve vnitřní paměti.

Další stupeň představují meteostanice připojené k internetu. Pomocí programu si nastavíte město, pro které chcete znát předpověď. Stanice pak zobrazí aktuální hodnoty a předpověď na několik dní dopředu. Připojení stanic k počítači je zpravidla bezdrátové přes USB port. Předpověď počasí je nutné aktualizovat v závislosti na tom, na kolik dní má stanice paměť. Vlastně to funguje podobně jako aplikace v mobilu. Tyto stanice využívají zpravidla německé nebo finské servery předpovědi počasí.

 

Radek Tichý, foto Shutterstock a archiv firem

 

Více informací se nachází v únorovém vydání z roku 2018.

Meteostanice: snímač tlaku je nutný