Pořádek ve sklepě

Rubrika: Technika

V létě je čas i na úklid ryze účelových prostor v domě. Patří mezi ně také sklepy, které jsou pro majitele zahrad zvlášť důležité.

V létě je čas i na úklid ryze účelových prostor v domě.

V létě je čas i na úklid ryze účelových prostor v domě.

Veliký sklep patřil dříve hlavně k vesnickým domům. Ukládaly se do něj především zásoby na zimu, a to nejen ovoce a zelenina, ale i otop. Ten už ve většině sklepů nenajdete, místo pro skladování je ale pro dům stále velikým bonusem. Dnešní sklepy se nejčastěji využívají k ukládání sezonních potřeb a také potravin.

Promyšlené uspořádání
Sklep by nikdy neměl působit přeplněně – dobrá organizace je základ. Nejde o nic složitého, je třeba jen věci rozdělit na správná místa podle toho, co a jak často potřebujete. K nejčastěji skladovaným předmětům patří nářadí a nástroje do domácí dílny, čerstvé a konzervované potraviny, sportovní vybavení a věci, které potřebujete jen občas (při malování, stěhování či autopotřeby). Při promyšleném uspořádání vám může i malý sklípek posloužit lépe než velký prostor plný nepotřebného haraburdí.

Sucho a čisto
Aby věci ze sklepa nebyly zatuchlé a plesnivé, je potřeba ho udržovat suchý a čistý. Jednou za tři až čtyři roky je na místě ho vybílit, nejlépe klasickým vápnem na bílení, které má výrazné dezinfekční účinky. Proti zatuchlosti nejvíce pomáhá pravidelné větrání, zvláště v případě, že ve sklepě přechováváte potraviny.

Úložné systémy
Snažte se zachovat co nejvíce místa na podlaze, zvláště u menších prostor. Pomozte si různými závěsnými systémy, lištami, háčky a dalším vybavením. Díky nim budete moci uskladnit i větší věci, jako jsou lyže či dětská kola tak, aby nezabíraly zbytečně místo. Police, regály a lísky by neměly být příliš masivní, hluboké či vysoké – špatně se v nich hledá, jsou těžké na přenášení, obtížně se s nimi manipuluje a hůř se čistí. V suchém sklepě máte při volbě materiálů volnou ruku – mohou zde být i regály ze dřeva či kovu, které by jinde plesnivěly či korodovaly. Ve vlhčích podmínkách dejte proto přednost kvalitnímu plastu. Vyhněte se ale masovému skladování věcí v plastových taškách, jsou nepřehledné, a proto nepraktické.

Recyklace a orientace
Ve sklepě můžete naplno využít všechny stohovatelné bedýnky a přepravky od ovoce, košíčky, kbelíky nebo krabice z obchodů. Pěkně vypadá, když mají popisky v jednom stylu, barevná čela nebo piktogramy, které vám navíc usnadní hledání. Máte- -li veliký sklep a hodně uskladněných věcí, může být praktický i seznam u dveří, který usnadní orientaci všem členům rodiny.

FOTO: PROFIMEDIA.CZ

Pořádek ve sklepě