Jak vybrat žací strunu?

Rubrika: Technika

Jednou z výhod křovinořezu je jeho multifunkčnost, tedy možnost využít různé nástavce a praktické příslušenství. K základní výbavě ale patří žací struna k vyžínání trávy. Víte, jak zvolit tu správnou?

Pružná struna se přizpůsobí různým překážkám, daní za tuto flexibilitu je však rychlé opotřebení.

Pružná struna se přizpůsobí různým překážkám, daní za tuto flexibilitu je však rychlé opotřebení.

Žací strunu můžete vybírat podle průměru, ale i průřezu a za zvážení stojí i její délka. Není ale možné koupit si jakoukoli strunu, určitá pravidla je potřeba dodržet.

Doporučený průměr
Průměr žací struny je třeba volit podle výkonu křovinořezu a konstrukce strunové hlavy, ve které je navinuta. Ideální je proto použití struny takového průměru, jaký měla originální struna od výrobce. O správnou délku navinuté struny se u moderních strojů nemusíte starat, kryt struny bývá totiž opatřen nožem, který strunu zastřihne na předepsanou délku. Takto zastřižená struna má pak při správném průměru ideální hmotnost i odpor vzduchu odpovídající výkonu stroje. Při rotaci dochází k napřímení struny a vyvinutí síly k přeseknutí trávy nebo mladých náletových dřevin. Zároveň však struna zůstane dostatečně elastická a přizpůsobí se tuhým překážkám, jako jsou ploty, zdi apod., aniž by je poškodila. Někdy se ovšem stává, že majitel ve snaze zvýšit odolnost struny nerespektuje doporučení výrobce a navine strunu silnější. Vzhledem ke konstrukci strunové hlavy se ale silnější struna špatně odvíjí a dochází k jejímu zadrhávání. Kvůli vyššímu odporu vzduchu je při nižších otáčkách motoru také brzděna až pod hranici, kdy je schopna stéblo podseknout, což vede k dalšímu snížení otáček. Struna pak už neudrží své napnutí, trávu neseče, často ji začne vytrhávat a může docházet i k jejímu namotávání na strunovou hlavu. Rázy, které přitom vznikají, jsou přenášeny přes hlavu do úhlových převodů, odstředivé spojky i motoru. Majitel tak výrazně zkracuje životnost celého stroje. Výsledkem jsou nejen vyšší náklady na palivo a namáhavější práce, ale i brzká návštěva servisu a výměna poškozených dílů. Použití silnější struny může tedy u slabších motorů vést až k jejich zničení. Volba slabší struny při silném motoru naopak způsobí „jen“ její rychlé opotřebení a spotřebu.

Různé profily
Mnoho majitelů křovinořezů často zkouší i různé profily strun. Mezi dostupné patří zejména klasický kruhový, čtvercový a různé hvězdicové profily. Základní struna má kruhový profil, je velice odolná, proto se pomaleji opotřebovává, ovšem seče o trochu hůře než struny s ostrými hranami. Je ale třeba si uvědomit, že díky profilování struna při stejném průměru ztrácí nepatrně na své síle. Všeobecně proto platí, že nejlépe seče struna čtvercová, která je však méně odolná, a proto rychleji ubývá. Nejméně odolná je hvězdicová struna, seče ale lépe než kruhová. Jestliže si však uvědomíte, že při vysokých otáčkách se pro sečení využívá jen asi 15 milimetrů na konci struny, má její tvar na seč opravdu malý vliv a záleží jen na preferencích a zkušenostech majitele, jaký profil upřednostní.

Přiměřená délka
Při nákupu žací struny je dobré vzít v úvahu i fakt, za jak dlouho ji spotřebujete. Struny jsou sice vyráběny z kvalitních materiálů, není ale vhodné si jich pořídit hned několik metrů a skladovat je řadu let. Sebekvalitnější plast totiž časem degraduje a zvláště v prostředí s měnící se teplotou a vlhkostí může struna ztrácet pružnost, být křehčí a při použití pak rychleji ubývat. Úplně nejhorší variantou je přitom skladování struny na přímém slunečním světle.

Křovinořez HECHT 151

Křovinořez HECHT 151

Výkonný křovinořez
Křovinořez HECHT 151 s dvoutaktním motorem o obsahu 51 cm3 a maximálním výkonu 2,6 HP má při použití trojzubého nože záběr sečení 25,5 cm, při užití strunové hlavy 43 cm. Stroj je vybaven kvalitní hřídelí s úhlovým převodem a díky odolné konstrukci jej lze osadit i pilovým kotoučem pro odstranění náletových dřevin (není zahrnut do standardní dodávky). Součástí je i kvalitní postroj pro zavěšení. Cena křovinořezu je 4990 Kč. Další informace na www.werco.cz.

FOTO: SHUTTERSTOCK

Jak vybrat žací strunu?

Uložit

Jak vybrat žací strunu?