Úpravy dřeva

Dřevo představuje stálici, kterou na pozici nejoblíbenějšího materiálu nic neohrozí. Aby ale bylo stále pěkné, je třeba mu čas od času věnovat trochu péče.

Práce se dřevem přináší potěšení.

Zahrádkáře provází dřevo už odnepaměti, a třebaže se na zahrady valí záplavy nových bezúdržbových materiálů, dřevo je doslova věčné. Dokud neexistovala žádná náhrada, patřilo mezi běžné, levné a dostupné materiály. Dnes se jeho používání stává spíš výjimkou, moderní materiály ho vytlačily i z tak nenahraditelných pozic, jako jsou topůrka a násady. Ale stále zůstává materiálem, který je nám nejbližší. Je tomu tak i proto, že se dřevěné předměty poměrně snadno opravují a udržují, dřevo je možné lepit, brousit i natírat, což u jiných materiálů často nejde.

Drobné opravy

Praktické domácí nářadí se vejde i do větší krabice a drobnější práce s ním zvládne opravdu každý. Na malé opravy dřevěných povrchů (zatržené třísky, vystouplé suky) stačí ostrý řezák a dva brusné papíry s různou zrnitostí. Při jejich nákupu vyberte ale brusné papíry pro dřevo. Prodávají se i k broušení kovů, ty jsou ale pokryté příliš ostrým brusným materiálem. Ten se hodí jen pro broušení vyšších vrstev laku či tmelů nebo pro tvrdé dřevo, měkké zbytečně poškodí do hloubky. Dobře fungují i brusné houbičky, které lépe kopírují oblé tvary a také se lépe drží. Nepostradatelná je menší kovová špachtle, s níž před natíráním snadno odstraníte starý nátěr. V nářadí by neměly chybět dva tři šroubováky (klasické i křížové), kladívko a užijete i malou sadu imbusů na dotažení různých profilů spojovacího materiálu. Pokud nejsou kutilské práce vaše hobby, nenechte se zlákat k nákupu nejrůznějšího univerzálního vybavení, které obsahuje spoustu nástavců a „udělátek“. Nevyužijete ho a jeho používání si neosvojíte.

Větší údržba

Pro pravidelnou údržbu dřevěného zahradního nábytku, plotu či pergoly je praktické si kromě několika kousků základního ručního nářadí pořídit i výkonnější vybavení. Určitě využijete také různé multifunkční nářadí, jako jsou vrtačky a brusky, případně delta-brusky. Pro broušení povrchů máte na výběr různé brusné kotouče, které se uchytí na základní kotouč pomocí velcro pásku, na tvarově nesouměrné povrchy se hodí i brusné pásky nanesené na latex nebo textilii. Pro toho, kdo nemá klasickou dílnu, je vhodné akumulátorové nářadí, které není vázáno na přívod elektřiny. Všechno nářadí je ale nutné mít v dobrém stavu, vyčištěné a opravené, jen potom práci opravdu ulehčí a urychlí. Péče o ruční nářadí je samozřejmě jednodušší než o elektrické. Pokud nesvedete průběžnou údržbu elektrického nářadí sami, je třeba ji pravidelně přenechávat profesionálům.

Kutilská výbava

Kdo pracuje rád se dřevem a realizuje nejrůznější kutilské nápady, musí mít domácí dílnu vybavenou ještě lépe. Naprosto nezbytné je dobré osvětlení, které by mělo být u každého pracovního místa. Komu prostor nedovolí využít několik zdrojů světla, měl by mít k ruce přenosný reflektor. V dílně by nemělo chybět ani klasické nářadí, jako jsou dláta nejrůznějších velikostí, svěrák, dřevěný pracovní stůl se svěrkami (truhlářský ponk) a hoblíky pro úpravu větších ploch a dlouhých hran. Práce s nimi vyžaduje trochu cviku, ale není nijak obtížná. V posledních letech, kdy řemeslnický um zase získává na ocenění, jsou podobné dovednosti to, co nás přibližuje zručné generaci našich dědečků.

FOTO: SHUTTERSTOCK

Úpravy dřeva

Úpravy dřeva