Rider, nebo traktor?

Pravidelné sečení rozsáhlých trávníků je s obyčejnou sekačkou příliš namáhavé. S riderem nebo zahradním traktorem však bude hračkou.

Práce se zahradním traktorem je spojená s potěšením z jízdy.

Práce se zahradním traktorem je
spojená s potěšením z jízdy.

Sečení velkých travnatých ploch může být ze sedadla zahradního rideru nebo traktoru opravdu pohodlné. Komfort obsluhy těchto strojů zvyšuje automatická převodovka, elektrický startér a snadné ovládání s minimem manipulačních prvků.

Pokročilejší traktor
Zahradní traktor se od rideru na první pohled liší tvarem a velikostí. Vpředu pod kapotou má umístěný dvouválcový motor, který mu umožní sekat s větší šířkou záběru, a to od 90 do 120 cm. Žací ústrojí je zavěšené mezi předními a většími zadními koly, zatímco u rideru je vpředu. Na rozdíl od běžného rideru mívá také obvykle dva nebo tři rotující nože, tráva je však koly stlačována ještě před posečením, což může ovlivnit výsledek seče. Posečená tráva je odhozovým kanálem přesouvána do zadního sběrného koše, pokročilejší modely s objemnými koši bývají vybaveny elektrickým nebo hydraulickým systémem vysypávání. Trávu však traktory dokážou také mulčovat nebo typy se zadním deflektorem řádkovat. Traktor navíc nemusí sloužit jen k sečení. Je možné k němu připojit pasivní, tzn. tažené nástavce nebo adaptéry, nejčastěji válce, shrnovací radlice, hrábě nebo přívěsné vozíky. Dražší typy jsou vybavené i náhonovou hřídelí a dalším příslušenstvím, jako je provzdušňovač a vertikutátor, rozmetadlo či postřikovač. Podle výkonu motoru (8–12 kW), druhu převodovky a vybavení se cena traktorů v hobby třídě pohybuje od 80 do 120 tisíc korun.

Ridery poskytují dokonalý výhled na sečenou plochu a výborně manévrují mezi překážkami.

Ridery poskytují dokonalý výhled na
sečenou plochu a výborně manévrují
mezi překážkami.

Obratnější rider
Rider je vlastně zmenšenou základní verzí zahradního traktoru určenou pro středně velké pozemky o rozloze 1500–2500 m2. Má lehkou konstrukci a malá kola, díky čemuž je velice obratný při objíždění záhonů nebo stromů. Poháněný bývá zpravidla jednoválcovým motorem uloženým přímo pod hlavním šasi. Díky tomu má řidič přes volant dobrý výhled před přední kola, což mu umožňuje snadno a bezpečně manévrovat okolo různých překážek a keřů. Záběr sečení je do 80 cm a výšku seče lze nastavit centrální pákou na 30 až 75 mm. Převodovka mívá tři až pět rychlostních stupňů vpřed a jeden vzad. Kratší „rejd“ má dražší front-rider zatáčející pomocí kloubového rámu s dopředu vysunutým žacím mechanismem, který je opatřený dvěma nebo třemi noži. Tráva je u rideru vždy sečena dříve, než ji přední kola přejedou, kloub navíc vyrovnává nerovnosti terénu, takže je možné ji sekat i v hůře dostupných místech. Posečenou trávu stroj vyhazuje zadním nebo bočním výhozem, sbírá ji do koše a umí i mulčovat. Cenově je dostupnější než traktor, pořídíte ho už od 30 tisíc korun.

Který si vybrat?
Obecně platí, že čím větší a méně členitá je travnatá plocha, tím spíše by měl mít žací stroj co největší pracovní šířku – upřednostněte proto traktor. Pokud jsou však na této ploše překážky, jako třeba stromy a keře, musí mít zařízení takový záběr, aby mohlo projíždět i nejužšími mezerami – zvolte tedy vhodný rider.

Pohodlí a komfort
Výkonnější zahradní traktor s dvouválcovým motorem může být vybavený posilovačem řízení, výškově nastavitelným a ergonomicky upraveným sklopným volantem, anatomicky tvarovaným sedadlem a tempomatem, který udržuje zvolenou rychlost jízdy i bez nohy na plynovém pedálu. Žací ústrojí lze navíc na neupravených cestách zvednout a zaplnění sběrného koše, který může mít kapacitu až 600 litrů, je oznamováno zvukovým signálem.

FOTO: SHUTTERSTOCK, PROFIMEDIA A ARCHIV FIREM

Rider, nebo traktor?

Rider, nebo traktor?