Ostré a ostřejší

I zahrada, stejně jako móda, má své trendy. Jaké jsou ty pro letošní sezonu? Pěkně ostré, krásně barevné a podivně tvarované. Stejně jako chilli papričky.

chilli8

Lidé na svých cestách poznávají nejen cizí země, ale i místní gastronomii. Kuchyně thajská, indická nebo ta z Karibiku získává svou nezaměnitelnou chuť právě díky chilli. A skuteční milovníci ostrých pokrmů je nejen vaří a konzumují, ale také si pěstují vlastní chilli. Proto kdysi skoro neznámé rostlinky najdete na zahradách i parapetech kuchyní a kanceláří.

chilli7

Návod na pěstování

Chilli je ideální rostlinou pro samozavlažovací truhlíky, doporučují se ty s délkou čtyřicet centimetrů, které nabídnou dost místa pro dvě až tři rostliny.

  • Vyberte co nejkvalitnější substrát s neutrálním pH a vhodnou strukturou, protože zemina v truhlíku bude několik měsíců zalévaná a po celou tu dobu musí být schopna zajistit dostatek vzduchu pro kořeny.

  • Koncem dubna vysaďte do nádoby silné a zdravé sazenice. Než rostliny dostatečně zakoření a rozrostou se, zalévejte je opatrně. Substrát nesmí být dlouhodobě přemokřený, vedlo by to k uhnívání kořenů až k uhynutí rostlin.

  • Umístěte truhlík na slunečné a teplé místo v závětří. Vždy ale dbejte na to, aby byly rostliny po co nejdelšíčást dne plně osluněné. Skleník nebo fóliovník jsou pro pěstování také vhodné.

  • Živiny v substrátu rostlinám po celou dobu vegetace nevydrží. Pravidelné přihnojování plnosložkovým hnojivem s vyšším obsahem draslíku nezanedbejte hlavně v době květu. U podvyživených rostlin dochází k opadávání listů a také mají nižší násadu plodů.

  • Pravidelně kontrolujte napadení mšicemi, sviluškami a jinými škůdci a včas zasáhněte.

  • Na podzim, před příchodem prvních mrazů, přeneste rostliny na verandu nebo do interiéru. Zajistěte jim co nejvíce světla. Do konce listopadu většina plodů dozraje.

chilli3

Které opravdu pálí?

Pálivost v plodu papriky způsobuje rostlinný alkaloid kapsaicin, který stimuluje nervové zakončení v našich ústech, nose a žaludku, čímž způsobuje pocit pálení. Váže se na tytéž receptory, které zachycují působení horka nebo mechanické poškození. Kapsaicin navíc podporuje zažívání, zlepšuje sekreci žaludečních šťáv a prokrvuje sliznice. Je významným nepřítelem nasycených mastných kyselin, snižuje hladinu cholesterolu v krvi a lidově řečeno čistí krev. Vědci předpokládají, že menší počet chorob srdce a cév u jižanských národů souvisí právě s účinkem kapsaicinu.

Obsah kapsaicinu se nejčastěji vyjadřuje v jednotkách SHU, což je zkratka anglického výrazu Scoville Heat Unit neboli Scovillovy jednotky pálivosti. Udává se čísly od nuly až do několika milionů, přičemž platí, že čím vyšší číslo, tím jsou plody pálivější. Kdysi se tato vlastnost určovala podle citlivosti testujících lidí a nebyla zrovna vypovídající. V současnosti se používá přesná plynová chromatografie. Ale i tak je třeba brát výsledná čísla s rezervou, protože podmínky pro pěstování, tedy vlhkost, teplota, obsah živin v půdě – to vše má na pálivost plodů takový vliv, že ji může ovlivnit až desetinásobně. Pokud to s množstvím chilli v ústech přeženete, napijte se mléka nebo snězte jogurt či jiný mléčný výrobek. Bílkovina kasein, kterou obsahují, ruší vazby mezi kapsaicinem a jeho receptory v zažívacím traktu. Pálení tak přejde.

chilli1

Kapsaicin neobsahují ani listy, stonky či kořeny paprik, ale pouze plody, v nichž je tato látka rozložena nerovnoměrně. Nejvíc jej obsahuje vnitřní bílá tkáň, na které rostou semena, a žilky, podstatně méně stěna paprik.

Je také zajímavé, že látka ovlivňuje pouze nervová zakončení v ústech lidí a jiných savců, nepůsobí však na ptáky. Papriky si tento alkaloid vytvořily právě na obranu proti savcům, v jejichž trávicím traktu se semena rozkládají. Naopak u ptáků projdou zažívacím traktem bez poškození, a tak jsou v přirozených podmínkách hlavními šiřiteli planých paprik.

Je z čeho vybírat

Habanero Peach

Habanero Peach

HABANERO

Nejznámější chilli, s pálivostí kolem 300 000 SHU, se jmenuje ‘Habanero’. Menší, tři až čtyři centimetry dlouhé plody jsou na povrchu hladké a lesklé, se silnou a dužinatou stěnou. Nejpěstovanější je červené ‘Habanero Red’, labužníci ale ocení i ‘Giant Habanero White’ s velkými plody smetanově bílé barvy. Odrůda ‘Habanero Peach’ má plody broskvové barvy, ovocnou chuť a pálivost jenom kolem 80 000 SHU. Jestli hledáte kompaktní odrůdu pro pěstování v truhlících, podívejte se po žluté odrůdě ‘Habanero Neon’ se špičatými visícími plody. Ty spolu s horizontálně postavenými větvemi dělají z této odrůdy jednu z nejlepších pro chilli bonsaje.

TRINIDAD

Jestli milujete skutečně ostré, vyzkoušejte ‘Trinidad Scorpion’ s pálivostí 1 200 000 SHU. Paprička pochází z ostrovního státu Trinidad a Tobago, odtud tedy její název, vyznačuje se svraštělými turbanovitými plody ve tvaru typického škorpioního ocásku. Milovníkům barevných variací lze doporučit ‘Trinidad Yellow 7 Pot’. Plody má stejného tvaru jako předchozí odrůda, když dozrají, jsou ovšem krásně sytě žluté. Zajímavou raritou je ‘Green Trinidad Scorpion’ se štíhlými protáhlými plody zužujícími se do dlouhé špičky. I v plné zralosti mají pouze zelenožlutou barvu.

NUMEX SUAVE ORANGE

Mezi chilli papričkami však naleznete i druhy, které nejsou extrémně ostré. Patří mezi ně ‘Numex Suave Orange’ se zprohýbanými, svítivě oranžovými, pouze mírně pálivými plody. Obsahují pouze kolem 800 SHU kapsaicinu, plody ale mají typickou vůni a chuť základní odrůdy ‘Habanero’. Rostlina je velice úrodná a vysoce dekorativní.

Venezuelan Tiger

Venezuelan Tiger

VENEZUELAN TIGER

Mírně pálivá je i odrůda ‘Venezuelan Tiger’ s většími, mírně zprohýbanými plody, které zrají z tmavě zelené do červené barvy. Prakticky nepálí, to však v pokrmech vyvažují výraznou vůní i chutí. Také tento druh lze pěstovat jako paprikové bonsaje, na jedné rostlině můžete napočítat i více než stovku plodů.

Pimenta de Neyde

Pimenta de Neyde

PIMENTA DE NEYDE

Hlavně svou barvou je výjimečná temně fialová odrůda ‘Pimenta de Neyde’, nabízí jedny z nejtmavších listů, jaké mezi paprikami naleznete. To platí jak pro listy, tak i stonky. Nezralé plody jsou dlouhé pět až osm centimetrů, dlouhé, černé, při dozrávání se vybarvují do temně fialova. Jejich stěna je tenčí, ale tuhá, vynikají výraznou a ostrou chutí. Rostlina ve volné půdě dorůstá až do výšky sto padesát centimetrů.

BISHOPS CROWN

Jako zvonečky se označují podle tvaru červených plodů odrůdy ‘Bishops Crown’. Bílá forma těchto papriček se jmenuje ‘Aji Fantasy White’. Plody dorůstají do velikosti čtyři až sedm centimetrů, mají širokou a dužnatou stěnu. Jsou středně pálivé, vhodné do salátů i na vaření a konzumovat se dají i čerstvé. Rostlina mívá výšku sto padesát centimetrů a kvůli tenkým větvím vyžaduje oporu.

Peito de Moca

Peito de Moca

PEITO DE MOCA

Kdo jí i očima, musí vyzkoušet odrůdu ‘Peito de Moca’, brazilskou papričku s netradičním kapkovitým tvarem plodů. Ty bývají menší, dva až tři centimetry dlouhé a jeden až jeden a půl centimetru široké, s výraznou a pro ně typickou špičkou. Dužnina je aromatická, šťavnatá, hrubší. Plod zraje ze zelené do sytě červené barvy. Pálivostí se s přibližně 80 000 SHU řadí mezi střední druhy.


Pozitivní účinky kapsaicinu

  • podporuje zažívání

  • prokrvuje sliznice i kůži

  • snižuje hladinu cholesterolu

  • omezuje riziko chorob srdce a cév

  • zmírňuje projevy artritidy a lupénky

 

Petr Gajdoštin, foto Shutterstock a www.dobrasemena.cz

 

Více informací se nachází v únorovém vydání z roku 2017.

Flora_02_17

Ostré a ostřejší