5 případů, kdy svým rostlinám škodíte

S příchodem zimy, kdy není na zahradě moc co dělat, se mnozí začínají více věnovat pokojovkám. Ovšem i ty mívají období vegetačního klidu a přílišná péče jim může uškodit. Navíc jiné nároky vyžadují například druhy, které budou v nejbližší době kvést. Víte, jakou péči rostlinám doma věnovat, a čím jim naopak můžete uškodit?

chybypokojovky

Pokojové rostliny pocházejí většinou z klimaticky odlišných oblastí, jako jsou subtropy a tropy. A potřebují vytvořit podmínky velmi podobné těm, které panují v místě jejich původu. Pěstováním v bytě jim sice zajistíte vhodnou teplotu, ale stále jim chybí světlo, což se projevuje na jejich růstu. V prosinci je nejen nejkratší délka dne, ale slunce stojí nízko nad obzorem, takže paprsky dopadají na listy pod nepříznivým úhlem v porovnání třeba s březnem. Tomu je nutné přizpůsobit i péči o rostliny, a proto pozor na tyto chyby:

Chyba 1: zalévání

Nikdy nedopusťte, aby v podmiskách zůstala po zalévání voda a pokojovky v ní stály i několik dnů. Vylévejte ji. Platí to i pro druhy, které jsou na vláhu náročnější, například šáchory. Nejen rostliny, ale i kořeny mají období klidu, a spolu s nedostatkem vzduchu v půdě by vám květiny mohly uhnít.

Chyba 2: přihnojování

V zimě květiny rostou nejméně z celého roku. Živiny nepotřebují, a tedy není dobré je přihnojovat.

Chyba 3: přesazování

V období klidu pokojovkám nerostou nejen listy, ale ani kořeny. Po přesazení je ale důležité, aby se právě kořeny co nejrychleji zregenerovaly. Proto tuto činnost odložte na jaro, kdy to květiny zvládnou mnohem lépe.

Chyba 4: nezanedbávejte ochranu

V teplých bytech se mohou škůdci, které si přinesete zvenku po letnění, nebo dokonce i z obchodu, rychle množit. Velmi pečlivě a často rostliny prohlížejte. Oslabují je hlavně mšice a třásněnky. Lepší než postřiky jsou zapichovací lepové destičky, které nemají negativní vliv na vzduch v bytech. Jestliže už musíte zasáhnout postřikem, dělejte to raději mimo byt.

Chyba 5: zaprášené listy

Listy jsou pro rostliny nejdůležitější orgán, jejich prostřednictvím přijímají světlo, které se fotosyntézou podílí na metabolismu a tvorbě látek potřebných k růstu. Zvlášť v zimě, kdy je světla málo, dbejte na čistotu listů. Velké květiny alespoň otírejte od prachu, můžete k tomu použít i speciální navlhčené ubrousky. Menší rostliny a druhy s drobnými listy je lepší jemně osprchovat. Půdu v květináči přitom chraňte navlečeným sáčkem staženým kolem kořenového krčku. Nedojde tak k jejímu vyplavení.

Dagmar Cvrčková, foto Shutterstock

Více informací se nachází v prosincovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Flora titulka_12_2016

Uložit

Uložit

5 případů, kdy svým rostlinám škodíte