Chcete dům s velkou zahradou? Na tohle se raději připravte

Toužíte po domě nebo chalupě s velkou zahradou? Určitě jde o skvělý životní krok. Pořizujte si ale dům se zahradou racionálně – zvažte všechna pro a proti. Jinak můžete být nepříjemně překvapeni.

chalupa

Foto: pixabay

Pozor na všudypřítomný hmyz

Zahrada musí být plná života. Ostatně je to jeden z důvodů, proč se v ní cítíme tak dobře. Jenže typickým zástupcem života na zahradě je hmyz. A ten samozřejmě nerozlišuje mezi zahradou a nemovitostí. Proto je vhodné si minimálně do některých místností instalovat síť proti hmyzu. S ní budete moci mít okno bez obav otevřené a užívat si čerstvého venkovního vzduchu i uvnitř interiéru, aniž by se k vám dostali nezvaní hosté, jako jsou komáři, mouchy nebo vosy a včely.

Zahrada vyžaduje pravidelnou údržbu

Nepočítejte s tím, že zahrada roste „tak nějak sama“ a že pro vás její realizace končí výsadbou. Zahradní prostory naopak vyžadují vaši pravidelnou pozornost a údržbu. A je celkem jedno, zda jde o zahradu užitkovou, nebo okrasnou.

Travnaté plochy budete muset pravidelně sekat. Při pro trávník ideálních podmínkách klidně dvakrát týdně, jinak tráva začne přerůstat a sekání již bude obtížné.

Záhony zase musíte pravidelně čistit od plevele a náletových rostlin. Trápit vás mohou i škůdci, kteří se budou chtít přiživit na vaší úrodě. Často mohou být tak agresivní, že rostlinu zcela zahubí nebo úrodu kompletně znehodnotí. Kromě škůdců, jako jsou mšice a plísně, máme na mysli také žravé plže nebo krtky. Možnosti obrany proti některým těmto nezvaným hostům jsou přitom značně limitované.

Nepodceňujte vodní živel

Příroda si s vámi bude zahrávat mnoha způsoby. Nejvíce vás ale pravděpodobně potrápí voda. Ta v přírodě přirozeně bývá nerovnoměrně rozložená. Část vaší zahrady tak může být podmáčená, další zase příliš suchá. Budete tak bude dělat maximum pro to, abyste vláhu – například pomocí drenážního potrubí – po pozemku rozvedli rovnoměrně.

Současně je vhodné zachytávat dešťovou vodu, kterou využijete pro závlahy v sušším období. Zalévat kohoutkovou vodou je totiž zbytečný luxus a setkat se můžete zejména v období sucha i s nevolí sousedů, totéž může platit i v případě zalévání vodou ze studny, které bývá při poklesu spodní vody dokonce zakazováno, přestože jde o studnu na vašem pozemku.

Stojí to všechno za to?

Na závěr vás uklidníme. Všechny útrapy se zahradou spojené jsou doslova nic ve srovnání s tím, jaké přináší zahrada potěšení. Možnost vylézt ráno z domu do zelené oázy, která vám bude nekonečným zdrojem energie, je k nezaplacení. A když se naučíte o zahradu správně starat, stane se okrasná zahrada vaší chloubou, užitková zahrada zase přinese pravidelnou bohatou úrodu.

Zpětným pohledem zjistíte, že i když zejména začátky, kdy se vše učíte, mohou být těžké, svého rozhodnutí pořídit si dům se zahradou rozhodně nelitujete. A pokud náhodou ano, cesta zpět do bytu rozhodně není uzamčená.

Chcete dům s velkou zahradou? Na tohle se raději připravte