Co dělat v srpnu

Rubrika: Kalendář

Pavoučí květ

Právě nyní kvete letnička luštěnice trnitá (Cleome spinosa), která je také vzhledem ke svým rozcuchaným květům označovaná jako pavoučí květ.

Právě nyní kvete letnička luštěnice trnitá (Cleome spinosa), která je také vzhledem ke svým rozcuchaným květům označovaná jako pavoučí květ. Patří do čeledi kaparovitých, dorůstá až do výšky 140 centimetrů a navzdory své výšce nepotřebuje oporu. Hlavní lodyha se bohatě větví a rostlina je na řapících i spodní straně listů trnitá. Každý květ má nápadně dlouhé tyčinky, dvojnásobně delší než okvětní lístky, a hroznovitá květenství rozkvétají odspodu. Luštěnice je vhodná k řezu a ve váze vydrží dva až tři týdny. Navíc netrpí žádnými chorobami a škůdci. Bohužel se u nás luštěnice příliš nepěstuje, proto její sazenice v nabídce zahradnictví nehledejte. Určitě ale seženete její semena, například v Dendrologické zahradě v Průhonicích.

Na letní postřiky

Bateriový postřikovač E-FARM 15L je zkonstruován tak, aby pokryl požadavky trhu po vysoce účinném postřikovači, který šetří práci a zároveň má moderní vzhled a pohodlně se nosí na zádech. Hodí se zejména pro ochranu květin, trávníků a zahrad před škůdci, k dezinfekci veřejných míst, k hygieně a ochraně proti nemocem hospodářských zvířat a drůbeže. Tato nová generace postřikovačů je poháněna z akumulátorové baterie 12 V / 7 Ah, je opatřena membránovým čerpadlem, významně šetří práci a proti ručnímu postřikovači je mnohonásobně účinnější. Na plně nabitý akumulátor může aplikovat až 300 litrů kapaliny. www.prmprodukt.cz

Mýt či nemýt

Řada lidí se bojí čerstvé houby, ať už vypěstované nebo nalezené v lese, mýt, protože se obávají jejich nasátí vodou. Většina hub ale po utržení prakticky žádnou vodu nevstřebá, snad jen s výjimkou smržů. Pokud houby ale nechcete hned spotřebovat, nikdy je předem nemyjte. Dejte je do papírového pytlíku a uložte na chladné a suché místo. Malé zavadnutí a oschnutí jim neuškodí, spíš naopak – když nepatrně vyzrají, jejich chuť se zlepší.

Zájezd do zahradnictví

Zejména skalničky, trvalky, ale i další rostliny, dřeviny, zahradní keramiku, sošky nebo květináče pořídíte v moravskoslezském zahradnictví Zahrada Zdeněk Kokeš. Pro velký zájem se zde rozhodli umožnit zákazníkům, aby navštívili zahradnictví i jako organizovaný zájezd. Můžete se těšit na prohlídku skalek i záhonů, zahradní jezírko, v němž je možné zahlédnout rybky a žáby a na posezení ve stínu stromů. Skalničky a trvalky si lze také objednat prostřednictvím zásilkového prodeje. Seznam rostlin vám zašlou na požádání. www.zahradakokes.webnode.cz

Čemeřice

Srpen je vhodný pro výsadbu čemeřice.

Srpen je vhodný pro výsadbu čemeřice. Tato trvalka má ráda hlinitou a na humus bohatou půdu s vyšším obsahem vápníku, chráněné stanoviště a světlý stín dřevin. Na trhu si můžete vybrat z mnoha odrůd, které kvetou od Vánoc do dubna.

Letní jablka a hrušky

Skliďte letní jablka a hrušky dříve, než začnou samy od sebe opadávat. Utržení krátce před úplnou zralostí se na jejich kvalitě neprojeví. A jak poznáte ten vhodný okamžik? Plody by vám měly i se stopkou zůstat v ruce už při jejich mírném pootočení a při rozkrojení by měla být jejich semena hnědá. Stopku se snažte při česání na jablkách a hruškách nechávat, plody se nebudou tak rychle kazit.

Práce v sadu

Přetížené větve pozdních ovocnin podpírejte různými podpěrami, aby se nelámaly. Spadané plody ze zahrady průběžně odstraňujte, aby se v nich neusídlily vosy a jiní škůdci. Nemusíte je za každou cenu likvidovat, zdravá jablka využijte třeba k výrobě moštu. Zahnívající nebo napadené plody ale házejte do hlubší jámy a zasypte je vápnem. Stejně skoncujte i s červivými plody. Nekompostujte je, mohou být napadeny obalečem jablečným nebo pilatkou jabloňovou. Zbylou úrodu chraňte před škůdci pomocí přípravku Reldan 40 EC , který aplikujte nejpozději tři týdny před sklizní. Opadávání ovoce může být způsobeno také nadbytkem úrody nebo dlouhotrvajícím suchem. Dbejte proto na pravidelnou závlahu nebo odstraňte menší plody.

Grilování zeleniny

Chuť zeleniny zvýrazní ogrilování, protože se při něm zkoncentrují a někdy i zkaramelizují její šťávy.

Chuť zeleniny zvýrazní ogrilování, protože se při něm zkoncentrují a někdy i zkaramelizují její šťávy. Připravte si dostatečně velké plátky rajčat, cukety nebo jiné zeleniny, které nepropadnou mřížkami roštu. Potřete je extra panenským olivovým olejem a posypte bylinkami. Intenzivní chuti zelenina dosáhne, když necháte povrch zeleniny zhnědnout až zčernat. Kouřové příchutě docílíte tak, že po zhnědnutí zeleniny přihodíte na oheň trochu dřevěných hoblin a gril přiklopíte. Zeleninu můžete těsně před podáváním ještě potřít pestem.

Mravenci v trávníku

Boj s mravenci v trávníku je někdy zdlouhavý a jeho výsledek nejistý. As i nejúčinnější jsou chemické prostředky na bázi pyretroidů nebo organofosfátů, vyzkoušet můžete například přípravek Dursban nebo Nurelle. Připravte z nich zálivku a mraveniště v trávníku s ní přelijte.

Balkonové rostliny

Rostliny, které vám na balkoně bohatě a bujně rostly, na podzim budete jen těžko uskladňovat k přezimování. Už teď jsou příliš rozrostlé a velké. Řešením je odběr vrcholových nebo stonkových řízků. Vrcholovými řízky se množí klasická pelargonie, lantana nebo durman a stonkovými třeba fuchsie, převislé pelargonie či plektrantus. Do podzimu řízky zakoření a nezaberou pak tolik místa.

Čokoládová krásenka

Ačkoli se krásenka pěstuje jako letnička, tento druh (Cosmos atrosanguineus) je vytrvalý. Rostlina vytváří až 60 centimetrů vysoké stonky, na kterých rozkvétají menší, sametově vyhlížející úbory purpurové barvy vonící po čokoládě a vanilce. Krásenka není mrazuvzdorná, proto její hlízy na podzim vyjměte a uložte do chladu a temna jako jiřinky.

Květy vrcholného léta

Zavinutky (Monarda) jsou podle druhu jednoletky i trvalky z čeledi hluchavkovitých a potěší vás aromatickou vůní, léčivými účinky a kvetením od července až do října. Mají rády slunné stanoviště s dostatkem vláhy a výživnou a propustnou půdou, ale zvládnou i polostín. Monardy vytvářejí pevné a vzpřímené lodyhy vysoké 60 až 120 centimetrů, vstřícné listy se zubatým okrajem a pyskaté květy, resp. květenství složené z přeslenitě uspořádaných trubkovitých květů. Ty mohou být bílé až karmínově červené a fialové. Po odkvětu není třeba je odstraňovat, rostlinu nevysilují a uschlé ji dál zdobí. Zavinutky jsou oblíbeným cílem včel a hodí se i k řezu. Silice obsažené v rostlinách povzbuzují chuť k jídlu a uklidňují žaludek, květy jsou dokonce jedlé a využívají se ke zdobení dezertů. Z listů se připravuje lahodný čaj.

 Sklízejte zralá rajčata

Zářivě červená barva není vždy zárukou optimální zralosti.

Zářivě červená barva není vždy zárukou optimální zralosti. Dokonale vyzrálé rajče by mělo být pevné, ne však příliš tvrdé, svěží a se šťavnatou dužninou. Žluté odrůdy se vyznačují nižší kyselostí než ty červené. Slupka by měla být hladká, napnutá k prasknutí a plod musí jemně až pronikavě vonět. Rajčata scvrklá, vrásčitá, skvrnitá nebo s měkkými místy nekonzumujte. I přes různé nedostatky ale vždy upřednostněte domácí výpěstky před kupovanými rajčaty, která často vypadají lépe, než chutnají. Předčasně utržená rajčata vložte do papírového sáčku a nechte při pokojové teplotě dojít.

Užitečné pestřenky

Pestřenky, nazývané často také vosičky, poznáte snadno podle způsobu jejich letu. Zastaví se ve vzduchu, popoletí, znovu se zastaví… Let je navíc tichý, nebzučivý. Vosičky jsou neškodné, neagresivní, skoro si jich nevšimnete, a přitom jsou velice užitečné. Každá jejich larva dokáže totiž za jediný den spořádat až tisíc mšic. Dospělé pestřenky se živí pylem z květů okoličnatých rostlin. Jejich výskyt tedy podpoříte pěstováním kopru, petržele nebo kerblíku v blízkosti ovocných stromů, keřů, růží či letniček.

Maliníky a ostružiníky

U maliníků odstříhejte těsně nad zemí všechny odplozené výhony a proveďte i prosvětlovací řez mladých výhonů. Na čtverečním metru ponechte osm až dvanáct nejsilnějších výhonů. U rozvětvených trsů ostružin zkraťte mladé výhonky vyrůstající z paždí listů na jedno až dvě očka, aby výsadba nebyla příliš hustá. Nové výhony vyrůstající ze země přivažte k drátěnému pletivu nebo jiné opoře.

Červená třapatka

Právě nyní rozkvétají žluté a oranžové květy třapatek neboli rudbekií. Svou nenáročností, délkou a bohatostí kvetení předčí většinu v létě kvetoucích rostlin. Rod Rudbeckia zahrnuje asi 23 druhů letniček a trvalek. Dříve se do něj řadila i třapatka nachová, pro kterou však botanici později vymezili vlastní rod (Echinacea) a český název pozměnili na třapatkovka. Kromě vysokých, metrových druhů rudbekií, které jsou vhodné k řezu, existují i nízké, asi 30centimetrové. Květy rudbekií mohou být jednoduché nebo plnokvěté a i po odkvětu jsou dekorativní. Pokud vám připadají třapatky barevně málo variabilní, můžete si pořídit už i červeně kvetoucí odrůdu ʹCherry Brandyʹ.

Letničky a jejich semena

Chcete-li si vypěstovat sazenice letniček pro příští sezonu sami, sbírejte v průběhu léta na odkvetlých rostlinách jejich semena. Poměrně snadno si tak zajistíte astry, aksamitníky, krásenky, měsíčky, ostálky a další. Po letničkách můžete uvolněný záhon osázet třeba dvouletkami, jako je hvozdík bradatý, zimní fialy, macešky nebo zvonek zahradní.

Sušení ovoce

Jelikož celou úrodu pravděpodobně nespotřebujete, bude nutné ji zpracovat. Kromě klasického zavařování je stále více v oblibě i sušení ovoce. Po hlubokém zamrazování jde o druhý nejšetrnější způsob konzervace, protože v potravinách uchová až 80 % vitaminů. Moderní sušička by měla mít nastavitelnou teplotu a pět až patnáct kusů plat. Vyplatí se připlatit za tichý chod jednotky pro ohřev vzduchu a jeho cirkulaci, protože sušení může trvat i dvanáct hodin. Vybavení zahrnuje často i speciální síťky k sušení drobných kousků a fóliové misky k sušení ovocných placek. Sušením vždy zpracovávejte jen zdravé a nepřezrálé ovoce.

Dozrávání slivoní

Zralé plody mají být pružné, snadno se oddělovat od stopek a mohou se setřásat do plachty.

Některé švestky a slívy zrají už v červenci, jiné až v září. Zralé plody mají být pružné, snadno se oddělovat od stopek a mohou se setřásat do plachty. Sklizeň se ale přizpůsobuje dalšímu využití plodů – pro přímou spotřebu jsou nejlepší plně dozrálé, do kompotů by měly být ještě tuhé a ovoce určené na povidla nebo k pálení slivovice má naopak obsahovat co nejvíce cukru, takže by mělo být přezrálé a u stopky se už scvrkávat.

Odplozené jahodníky

Sklizeň jednou ročně plodících jahod je prakticky ukončena, a aby byla bohatá i příští rok, je potřeba se o jahodníky postarat. Od poloviny srpna z rostlin odstraňujte staré listy, které brzdí rozvoj květních pupenů, a pravidelně odstříhávejte také šlahouny. Jahodníky se jimi nebudou vyčerpávat a dopřejete jim i více světla a prostoru. Jahodiště okopejte, vyplejte a zkontrolujte výskyt případných škůdců. Zkadeřená listová srdéčka vás upozorní například na obávaného dřepčíka jahodového. K jeho likvidaci použijte přípravky Zolone 35 EC nebo Karate 2,5 WG.

Bezhlavé zavařování

Zavařovat můžete i bez klasické zavařovací hlavy. Postačí vám k tomu jen upínací spona a zavařovací krytka, které přidržují stejnoměrně víčko po celém obvodu k hrdlu sklenice, a to po celou dobu sterilace i následného chladnutí. Krytka vytěsňuje prostor mezi víčkem a upínací sponou, slouží k dokonalému přitlačení víčka ke sklenici a zabraňuje mechanickému poškození víčka při nasazování a sundávání spony, čímž prodlužuje jeho životnost. Zavařovací krytka je nezbytnou součástí při zavařování pod upínací sponu. Víčka se při tomto způsobu zavařování nepoškozují, lze je proto využívat opakovaně. Sundané spony a krytky se používají k zavařování dalších sklenic. www.sonix.cz

Zápisník zahrádkáře

  • Z květin na záhonech odstraňujte zvadlé květy, uvolníte tím místo novým.
  • Koncem měsíce můžete vysadit cibulky narcisů, vysazujte také hlízy podzimních krokusů, ocúnů a cibule řebčíků královských.
  • Přestaňte s přihnojováním trvalek, aby nové výhony stačily do zimy vyzrát.
  • Letničkám výživu naopak dopřejte až do konce jejich vegetačního období.
  • Zastřihněte živý plot, stejnoměrný řez vám zajistí napnutý provázek.
  • Zaštípněte vrcholky rajčat – donutíte tak rostliny investovat energii do již dozrávajících plodů.
  • Konec srpna je vhodný k řízkování okrasných jehličnanů, založit můžete i vřesoviště.
  • Na konci léta až začátkem září můžete přesazovat a rozdělovat pivoňky.

FOTO: SHUTTERSTOCK, THINKSTOCK, PROFIMEDIA.CZ A ARCHIV FIREM

Co dělat v srpnu

Co dělat v srpnu