Desatero přírodní zahrady

1

Chemie do přírodní zahrady nepatří. Spoléhejte na přípravky biologické ochrany a bylinné jíchy. Dobře plánujte vhodná sousedství mezi rostlinami a nezapomeňte na různá místa vysadit druhy, které chrání prostor před chorobami a škůdci.

2
Syntetická hnojiva nepoužívejte, jejich plnohodnotnou náhradou je kompost, který lze doplnit hnojem či bylinnou jíchou.

3
V zahradě pěstujte zeleninu, jedlé keře, medonosné květiny, ale i jedovaté druhy – mnohé z nich dokáží svými výměšky vylepšovat půdu.

4
Starejte se dobře o půdu. Kromě správného hnojení ji také mulčujte. Ideálním materiálem bude štěpka, sláma, jemně posečená tráva nebo štěrk a kačírek.

5
Přírodní zahrada by samozřejmě měla být krásná, ale také musí plnit další funkce – například nabídnout potravu užitečnému hmyzu a dalším živočichům. Raději se proto vyhněte plnokvětým kultivarům, které nedokáží například čmeláci opylovat.

6
Polykultura – tedy vysazení více druhů na jeden záhon – je pro půdu nejšetrnější způsob pěstování zeleniny. Různé plodiny rostoucí vedle sebe spotřebují jiné živiny, které navíc díky odlišnému kořenovému systému čerpají těsně pod povrchem i v hloubce. Taková půda je pak zdravá a kyprá.

7
Při správném způsobu hospodaření není třeba hluboké rytí půdy, a pokud výsadby namulčujete, nebude nutné tak často plít nebo zalévat.

8
Zahrada nemusí být pojata pouze jako zeleninová, i okrasné výsadby zde mají své místo.

9
Organický odpad zde prakticky neexistuje, všechny kuchyňské či zahradní zbytky lze opět vrátit do půdního koloběhu, stačí je kompostovat.

10
Naplánujte přírodní zahradu koncepčně, pak nebude vypadat chaoticky a neuspořádaně.

Desatero přírodní zahrady