Idylka téměř bez práce

Kazí vám výhled z okna hospodářský domek, kůlna či jiná nevzhledná stavba? Inspirujte se prací architektů: otevřený zahradní altán láká k odpočinku, skýtá soukromí a chytře maskuje vše potřebné.

foto Rock and flower

Patříte mezi milovníky flóry, kteří chtějí na zahradě spíš odpočívat než pracovat? S podobným přáním oslovili zahrad ní ateliér Rock & Flower také ma jitelé této jihozápadně orientované stopadesátimetrové zahrady na pražském Černém Mostě. Jak probíhala proměna pozemku v soukromou oázu, přibližuje zahradní architekt Robert Kaźmierczak.

 

PRODLOUŽENÝ OBÝVACÍ POKOJ

„Když jsme začínali pracovat na projektu zahrady, majitelé se teprve zabydlovali v novém domově, navíc s malým miminkem. Neměli jasnou vizi, jak by zahrada měla vypadat, ale věděli, jak v ní chtějí trávit čas: relaxem. Očekávali, že vytvoříme prostor, který bude prodloužením obývacího pokoje,“ vrací se v čase Robert Kaźmierczak. Majitelé si přáli pěstovat na zahradě rajčata, jahody a kuchyňské bylinky, především se ale chtěli obklopit zelení, jejíž údržba nebude nijak časově náročná. Největší výzvou pro architekty bylo vytvoření kýženého soukromí. „Jelikož zahradu ze všech stran obklopují stavby, museli jsme vymyslet řešení, které na jedné straně brání nežádoucím pohledům okolí, ale na druhé straně se v něm majitelé nebudou cítit jako v kleci,“ komentuje architekt. V neposlední řadě stál před úkolem zamaskovat nepříliš vzhledný hospodářský domek, který byl součástí původního developerského řešení stejně jako terasa u domu.

 

VÍCEÚČELOVÝ ALTÁN

Výsledný koncept zahrady pracuje s jednoduchými liniemi, zároveň klade důraz na komfort a co nejefektivnější využívání relativně malého pozemku. „Dřevěný altán důmyslně zakrývá pohled na hospodářský domek a jeho zadní, plná stěna zároveň slouží jako ochrana před zraky sousedů. Konstrukce altánu je otevřená, lehká a použité dřevo záměrně koresponduje s fasádou obytného domu.“

 

PROMĚNLIVÉ MUCHOVNÍKY

Co se flóry týče, největší pozornost v zahradě upoutají ozdobné trávy a muchovníky ve formě vícekmenu, které se v průběhu vegetační sezony vyznačují velkou proměnlivostí. „Vícekmeny jsou aktuálně velmi populární, ale konkrétně muchovník zaujme zejména tím, že se jedná o ovocný keř – na jaře hezky kvete, v létě nabízí chutné plody a na podzim se neuvěřitelně přebarví do červenooranžové,“ líčí Robert Kaźmierczak. Doporučuje si povšimnout také habrů obecných ve formě tvarovaného špalíru. „Jde o jakousi alternativu živého plotu, bez kmenů. Habr je odolný strom, nezabírá moc místa, přesto perfektně cloní zahradu zvnějšku,“ vyjmenovává výhody zahradní architekt.

Záhony zůstaly ponechány plně v rukou majitelů, mohou si v nich tedy pěstovat, co zrovna uznají za vhodné.

 

DŘEVĚNÉ MOLO V MOŘI TRVALEK

Aby se mohlo stát součástí zahradního odpočinku i příjemné slunění, altánek kryjí elektricky ovládané římské rolety. „Ty zajistí ochranu před silným sluncem, ale zároveň ponechají v prostoru altánku světlo,“ vysvětluje Robert Kaźmierczak, proč v zahradě neuvidíte krytou pergolu. Na dřevěnou podlahu altánu plynule navazuje cestička ze sibiřského modřínu. „Díky umístění mezi dvěma záhony má cesta působit jako dřevěné molo zapuštěné mezi trvalkami. Sibiřský modřín může být velmi příjemný na bosonohou chůzi, oproti kameni nebo betonu se ale vyznačuje choulostivostí,“ dodává jeden ze zakladatelů ateliéru Rock & Flower, jenž pouhým názvem leccos napovídá o jeho zálibě v použití betonu na zahradě.

 

HRAČKY PATŘÍ DO LAVICE

Dřevu a minimalistickému designu zůstali architekti věrní i při navrhování úložných prostor – venkovní lavice zároveň slouží jako praktická úschovna dětských hraček, která má zabránit tomu, aby je dospělí všemožně překračovali po celé zahradě.

 

TROCHA PÉČE, SPOUSTA RELAXACE

A jakou údržbu výsledná zahrada vyžaduje? „Majitelé předem věděli, že dřevo potřebuje pravidelné povrchové ošetření a že bude nutné cestu i podlahu altánu v horizontu několika let vyměnit. Estetické hledisko však nad těmito nevýhodami převážilo,“ přibližuje vývoj návrhu architekt. Objem nutné práce přesto zůstává skromný. „Když pomineme zastřižení a odplevelení trvalek, zbývá nám pravidelné sečení trávníku o rozloze asi padesáti metrů čtverečních a občasné zastřižení živého plotu z habrů,“ ilustruje Robert Kaźmierczak časovou náročnost, či přesněji řečeno nenáročnost péče o tuto privátní oázu. „Díky našemu řešení si majitelé mohou zahradu užívat přesně tak, jak to mají rádi – odpočíváním v altánku se skleničkou dobrého vína.“

 

 

Veronika Košťálková,

foto se souhlasem firmy Rock and flower

Idylka téměř bez práce