Jak pečovat o zeleninové záhony

Zatímco okrasné rostliny se ohledně nároků na vláhu mohou velmi lišit, většina běžně pěstovaných druhů zeleniny je poměrně náročná na vodu. Pokud si přejete bohatou sklizeň, bez zálivky se neobejde.

Čerstvé výsevy je třeba zlehka kropit denně, aby nezaschly. Podobně i mladé nebo právě přesazené rostlinky potřebují častou zálivku, jejich kořeny ještě nejsou příliš rozrostlé, manipulací se mohou poškodit, protože drobné vlášení, které vodu přijímá, vždy trochu utrpí. Jak sazenice rostou a jejich kořeny pronikají hlouběji do půdy, prospívá jim spíše zálivka větším množstvím vody naráz (dokonce se uvádí až dvacet litrů na metr čtvereční), ovšem nikoli každý den. Kořeny tak podpoříte, aby rostly, hledaly vláhu v hloubi země a neživořily při povrchu.

Zálivkové tipy

➜ Není nad dešťovku, nenechávejte ji proto odtéct do kanalizace bez využití. Je zdarma a pro rostliny přirozená, prospívá jim nejvíce.

➜ Rajčata zalévejte hlavně v počátcích růstu a když nasazují na květ. V době, kdy plně rozkvetou a nasazují plody, trošku uberte, rostliny zalévejte jen tak, aby nevadly. Pokud již věší listy, po zálivce se rychle vzpamatují. Příliš štědrá zálivka neznamená více plodů, spíše naopak, a především jim ubírá na chuti. Také přelévání cuket a okurek podpoří spíše růst listů nežli násadu květů. Při zrání plodů však vláhu potřebují.

➜ Listovou zeleninu nikdy nenechte dlouho bez vody.

➜ Kořenovou zeleninu zalévejte častěji a pravidelně, protože velké množství vláhy po období sucha může způsobit její praskání.

Některé aromatické bylinky částečně odpuzují mšice a plzáky ze zeleninových záhonů.

Plejte včas

Plevele jsou často jedlé, ba dokonce léčivé rostliny. Nežli hubit pampelišky v trávníku je lepší připravit si z jejich mladých listů salát a z kořene elixír pro játra. Z kopřiv v koutě zahrady zase připravíte špenát, pročišťující čaj a skvělé hnojivo, jsou také potravou pro housenky babočky kopřivové. Ale do užitkových záhonů plevel nepatří, je konkurenčně zdatnější rostlinou, která zeleninu připravuje o světlo, vodu i živiny. Čím dříve jej odstraníte, tím lépe. Rozhodně jej nenechte vysemenit.

Mulčování chrání a zúrodňuje půdu, proto ho využívejte, kde to jde.

Plecí tipy

➜ Odplevelit řádky je nejlepší za suchého a teplého počasí. Plecím očkem, ostrou nebo speciální břitvovou motyčkou pohybujte sem a tam pod povrchem půdy. Plevel, kterému podseknete kořínky, můžete klidně nechat ležet na místě, kde zaschne.

➜ Čím méně při této práci narušíte půdu, tím lépe. V hlubších vrstvách mohou spát další semena plevele, která, jakmile se ocitnu blíže povrchu, začnou růst.

 

Mulčujte všude, kde to jde

Mulčování chrání a zúrodňuje půdu, šetří vodu a brání plevelům v růstu. Má samé výhody, jen jediné minus – pod mulčem se rádi schovávají slimáci. Ale i když necháte půdu nezakrytou, neopustí kvůli tomu zahradu. Jen se schovají jinam a v noci se na zeleninové záhony stejně doplíží.

Přeléváním u okurek podpoříte spíše růst listů nežli násadu květů. Při zrání plodů však vláhu potřebují.

Mulčovací tipy

➜ Mulč klaďte pouze na vypletou, kyprou, přiměřeně vlhkou půdu, raději v tenčí vrstvě, aby nezačal tlít. Pravidelně ho doplňujte.

➜ Jestliže půdu zakrýváte posečenou trávou, nechte ji nejprve zaschnout, aby tolik nelákala slimáky. Výhodnější je použít slámu.

➜ Mulčovat můžete i prázdný záhon, který se chystáte osít – pouze mezi budoucími řádky.

 

Ochrana před neduhy a škůdci

Při pěstování využívejte kombinace různých druhů rostlin vedle sebe, nelákají specializované škůdce tolik jako záhon osázený pouze jednou jejich oblíbenou plodinou. Některé rostliny mohou vůni jiných téměř zamaskovat, například česnek či řebříček takto ochrání mrkev proti pochmurnatce. A většina aromatických bylinek částečně odpuzuje mšice a plzáky.

Pravidelně prohlížejte nejen listy, všímejte si změn. Při napadení savými škůdci postačí i ekologický, zdravotně nezávadný postřik na bázi olejů nebo lecitinu. Čím dříve ho aplikujete, tím lépe. Když odstraníte včas části rostlin, které napadla houba nebo rez, můžete dalšímu šíření zabránit. Nejen před chladem a vysycháním, ale i před mnohými škůdci chrání mladé výsadby a výsevy bílá netkaná textilie nebo individuální kryty, například zvony nebo seříznuté PET lahve. Květilka zelná pak nenaklade vajíčka ke stonku košťálovin, pochmurnatka nepronikne k mrkvi a ani mšice se nedostanou k potravě snadno.

Přilákejte na zahradu ptáky, kteří nanosí do budek a hnízd v keřích svým mladým tisíce mšic a housenek. Hledají je na stromech, keřích i v záhonech. Mšice loví také netopýři, škvoři, zlatoočka a samozřejmě berušky. Ropuchy, ještěrky a ježci si pochutnají na plžích, alespoň dokud jsou menší. Užovka, která se může ubytovat v kompostu, loví hraboše a hryzce. Proti plzákům španělským zvolte granule na bázi glukonátu železa. Fungují i oblíbené pivní pasti, mechanické zábrany z ohnutých plechů, biologická ochrana v podobě hlístice Phasmarhabditis, která se koncem dubna či v květnu aplikuje spolu se zálivkou do půdy.

Zahradu spolehlivě zbaví slimáků také kachny zvané indičtí běžci. Ale musíte mít vhodné podmínky k jejich chovu – dostatečný prostor, poskytnout jim koupání, vhodný příbytek a samozřejmě i stravu – slimáci jsou pro ně dezertem, ale rozhodně je neuživí.

 

Jak pečovat o zeleninové záhony