Konopí včera a dnes

Konopí je jednou z nejstarších kulturních plodin. Odpradávna je lidé zpracovávali a využívali na mnoho způsobů. V minulém století však došlo vlivem průmyslu a zneužívání marihuany k drogovým účelům k útlumu jeho pěstování. Dnes zažívá konopí velký návrat, a dokonce má na světě čtyři muzea – to nejbližší je v Berlíně.

Drcená konopná semínka jsou často součástí cereálních müsli tyčinek.

Konopí, jednoletou bylinu původem z Asie, která dorůstá výšky až čtyř metrů, znaly a využívaly téměř všechny civilizace. Nálezy konopných šňůr v Číně se datují do doby před vynalezením písma. Ve starém Egyptě patřilo konopí k základním plodinám. V předkřesťanském období se konopná semena dávala zemřelým do hrobu, aby je doprovázela na cestě na onen svět.

Využití v minulosti

Ze semen se lisoval olej na přípravu pokrmů i ke svícení. Konopná vlákna získávaná ze stonků rostliny se zpracovávala na papír a tkaly se z něho látky, které se díky svým vlastnostem – dobře odolávají mokru a hnilobě a jsou téměř neroztrhatelné – využívaly například na lodní plachty, ale i na uniformy, a pletly se z nich pevné provazy, lana a sítě. Krátká vlákna sloužila k výrobě koudele, která byla běžným těsnicím materiálem. Semena byla také základní surovinou při výrobě barev, laků, tmelů a fermeží. Rostlina se odedávna využívala i v léčitelství. V našich zeměpisných šířkách patřilo konopí spolu se lnem k běžně pěstovaným plodinám. Svědčí o tom mimo jiné výraz kanafas, který označoval původně hrubší nebělené plátno a později plátno s charakteristickým vzorem a který je odvozen od latinského názvu konopí (Cannabis sativa). Podobné je to v angličtině, kde slovo canvas označuje plátno, malířské plátno a plachtovinu. Mimochodem, mnoho obrazů starých mistrů, například Vincenta van Gogha či Rembrandta, se dodnes dochovalo ve výborném stavu právě díky tomu, že byly namalovány na konopné plátno.

Zatracení a znovuobjevení

Ze semen se lisuje kvalitní olej, který je základem léčebné kosmetiky pro dětskou i dospělou pleť postiženou ekzémy nebo lupénkou. Konopí se používá také k výrobě látek, lan nebo steliva.

Situace se změnila začátkem minulého století. V papírenství bylo konopí postupně nahrazeno dřevem a textilní trh dobyla lacinější bavlna a později umělá vlákna. Navíc kampaně proti marihuaně, což je původní mexický výraz pro konopí, vytlačily z povědomí lidí konopí jako prastarou kulturní plodinu a většina z nich v něm začala spatřovat pouze „zabijáckou rostlinu“ a drogu. Konopí pěstované pro technické účely přitom obsahuje jen malé množství látky THC, která se zasloužila o jeho špatnou pověst. V současné době zažívá konopí návrat a znovu nachází uplatnění v mnoha oborech lidské činnosti. Jde totiž o skutečně všestrannou plodinu, z níž lze vyrobit doslova cokoliv od potravin přes palivo, stavební materiály a nátěrové hmoty až po mimořádně pevné a odolné kompozity, které se využívají například v automobilovém průmyslu.

Potraviny a biokosmetika

V obchodech se zdravou výživou jsou k dostání nejrůznější konopné produkty od čaje přes olej lisovaný za studena, těstoviny a müsli až po sladkosti a čokoládu. Semínko konopí obsahuje esenciální mastné kyseliny, kyselinu gama-linoleovou, vitaminy skupiny B, vitamin E, řadu důležitých minerálů a stopových prvků jako vápník, draslík, fosfor, železo aj. a v neposlední řadě i vysoký podíl vlákniny, která je důležitá pro zdravé trávení. Podporuje látkovou výměnu a posiluje obranyschopnost organismu. Konopné semínko je možné přidávat do nejrůznějších pokrmů, například do pečiva, olej dodá moučníkům konopno- -oříškovou příchuť a část běžné mouky na pečení (8–10 %) je možné nahradit konopnou moukou, díky níž je pečivo tmavší, chuťově výraznější a vydrží déle čerstvé. Protože však konopná mouka váže vodu, je potřeba přidat o něco víc tekutiny, než se uvádí v daném receptu. Konopí je také základem celé řady kosmetických přípravků – tělových olejů, pleťových krémů, šamponů a sprchových gelů. Konopné mýdlo prospívá při kožních onemocněních, jako je psoriáza, ekzémy a akné. Konopné masti příznivě působí na bolavé svaly, šlachy, klouby a záda a doporučují se i pro doléčení a rehabilitaci po úrazech a operacích. I naše lázně nabízejí konopné procedury a dokonce speciální konopné „balíčky“.

Textilní a stavební materiál

Konopný beton se využívá nejen do podlah a zdiva, ale i jako vzhledově zajímavý omítkový systém.

Konopné vlákno se dnes znovu využívá i v textilním průmyslu – a zdaleka ne jen k výrobě pevných plátěných tašek. Nové technologie umožňují zhotovování látek, které si na jednu stranu zachovávají všechny užitné vlastnosti konopí a na druhé straně jsou příjemnější na nošení. A tak se do konopí můžeme obléknout doslova od hlavy k patě – od čepice a bundy přes kalhoty či sukni až po ponožky a tenisky. Rostlina poskytuje také praktický stavební materiál s výbornými tepelně a zvukově izolačními vlastnostmi. Z konopného pazdeří se dají vyrábět sendvičové desky – obdoba dřevovláknitých desek, zkoušejí se i nepálené cihly z konopí a jílu. Známým se stal i konopný beton, který se využívá nejen do podlah a jako zdivo, ale dnes především jako účelný a designově nápaditý omítkový systém. Konopné pazdeří může nahradit izolaci ze skelné vaty, jejíž výroba je energeticky náročná a která navíc dráždí pokožku a dýchací cesty. Opět se začíná užívat také jako hřejivé a savé stelivo pro domácí mazlíčky. Konopná vlna (koudel), používaná dříve jako podestýlka ve chlévech či k vystýlání krechtů na brambory, se hodí jako izolace spojů. K dalším produktům z konopí patří například plstěné geotextilie, zateplovací rohože, ozdobná lana a provazy nebo pružné plasty odolné vůči tlaku.

Naděje pro budoucnost

Aktuální je také ekologický aspekt, jelikož konopí patří k surovinám z obnovitelných zdrojů, rychle roste a jeho pěstování je snadné. Nevyžaduje používání herbicidů, protože během několika málo dnů zcela zastíní půdu a brání tak růstu plevele. Je odolné vůči škůdcům a nenáročné na péči. Dokáže vyprodukovat víc biomasy než kterákoliv jiná domácí plodina. Navíc se vyznačuje mimořádnou trvanlivostí a jeho vlákna jsou odolná proti otěru, takže je lze dobře recyklovat. Rostlinu jde zužitkovat beze zbytku – kromě všech výše zmíněných využití mohou semena sloužit i jako hodnotné krmivo pro ptáky a drobné hlodavce. Předmětem výzkumu jsou i další možnosti medicínského využití.

FOTO: SHUTTERSTOCK, PATRIK MAJRINGER A STEVE ALLIN

Konopí včera a dnes

 

 

Konopí včera a dnes