Kopřiva jako starý všelék

Pokud se po dlouhé zimě cítíte unavení a vyčerpaní, je ten pravý čas sáhnout po čerstvě vyrašených kopřivách. Tato univerzální bylina se vyskytuje na většině území Evropy. Jedná se o silně nitrofilní druh, kterému se daří v půdě bohaté na živiny. Většinou ji považujeme za obtížný plevel, ale kromě toho, že si z ní vyrobíte očistnou jarní kúru, tak stejně dobře nahradí špenát.

Pro kuchyňské účely sklízejte pouze mladé kopřivy ještě před rozkvětem.

Pro kuchyňské účely sklízejte pouze mladé kopřivy ještě před rozkvětem.

Léčitelé si kopřivy dvoudomé (Urtica dioica) nesmírně vážili již před mnoha generacemi. Používali ji v čerstvém i sušeném stavu. Její lidový název žahavka jasně vyjadřuje její nepříjemnou vlastnost, kterou ovšem při spaření či vaření rychle ztrácí. Abyste se na jaře rychle dostali do formy, vydejte se na sběr čerstvě vyrašených rostlin, které najdete téměř všude. Kopřivě se daří v lužních a suťových lesích, na okrajích cest, na zahradách i rumištích. Všeobecně ji považujeme za silně axpanzivní druh, který dokáže ze stanoviště vytlačit původní druhy od nížin až po horské oblasti.

Všemocná kopřiva
Naši předkové tuto rostlinu rádi používali jako domácí druh zeleniny. Kopřivové listy sklizené do června se totiž skvěle hodí jako náhrada špenátu, do polévek a vaječných nádivek. Na probuzení organismu a vyčištění krve si připravte třítýdenní kúru z kopřivové šťávy nebo nálev z listů. Pokud si chcete udělat zásoby kopřivy na celý rok, nasbírejte si čisté listy a usušte je na dobře větraném a před sluncem chráněném místě. Uvařené a rozmixované kopřivy určené jako náhrada špenátu můžete uchovat v mrazáku. Při sklizni vždy pamatujte na to, že nejvíce účinných látek obsahují mladé rostliny sklizené ještě před květem.

FOTO: SHUTTERSTOCK

Kopřiva jako starý všelék

Kopřiva jako starý všelék